Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 24. září 2017
  • Adam Janas

ČR měla na MS juniorů v Lyonu zástupce ve finále díky páru Janas - Tomis

ČR měla na MS juniorů v Lyonu zástupce ve finále díky páru Janas - Tomis

Ve dnech 15-18.8.2017 se ve francouzském Lyonu zároveň s týmovým Mistrovstvím světa dospělých konalo i otevřené párové a týmové MS juniorů. Z českých zástupců se jej zůčastnila jen dvojice
Adam Janas – Zdeněk Tomis v párové soutěži kategorie U26 open. Mezi 35 páry zde soutěžily dvojice z tradičních evropských bridžových zemí, ale také například hráči z Kolumbie, Uruguay, Indie či Jihoafrické republiky. Mezitím se hrálo i v kategoriích U21, U16 a U26 Women.

První dva dny párové soutěže se hrála kvalifikace celkem na 102 rozdání. Odhadli jsme, že k postupu mezi elitních čtrnáct dvojic bude potřeba minimálně 52%. V úterý se nám bohužel moc nedařilo, když jsme po třech kolech celkově nahráli pouze 47,67% a zbylo na nás až 22. místo. Soupeři na nás jako téměř jediní dražili neporazitelné slemy, nenechali nás v klidu dražit naše závazky a v průměru jsme za normální výsledky brali 35-40%. Šli jsme spát zklamaní a s vědomím, že jen velice dobrá hra druhý den kvalifikace zachrání naši situaci.
 
Druhý den opět nezačal úplně ideálně, když hned na druhé partii na nás čínský pár uhrál šíleně vydražené 3NT. Dokázali jsme se však zvednout a nahráli postupně 56,94%, 58,85% a 50,00%. V konečném součtu s předchozím dnem to dalo 51,17% a poslední postupové čtrnácté místo! Dvojice za náma měly pouze o 0,02% a 0,06% méně než my, a na oficiální výsledky jsme museli čekat až do pozdního večera kvůli odvolání jednoho z párů. Pak už zavládla obrovská spokojenost a radost.
 
V pátečním finále jsme byli z boje o medaile prakticky venku díky nulovému přenosu z kvalifikace. První třetinu partií jsme sice nahráli 52,92% (čtvrtý nejlepší výsledek ze všech dvojic), celkově i přenosem to však bylo pouhých 46,01%. Hrálo se nám  sice mnohem uvolněněji, než v kvalifikaci,
ale naše zbytečné chyby a únava způsobily, že celkem jsme nahráli ve finále nedostatečných  43,36% a brali konečné dvanácté místo. Ke konci už jsme němeli moc co ztratit, když na pár o dvě místa před námi jsme ztráceli více než 5%, takže jsme si i ostře zahráli o pár závazků, ale žádný velký úspěch to nepřineslo.
 
Uvedu zde jednu trochu zajímavou partii z finále, kde jsme měli štěstí na lokalizaci závazku:
 
 
Po partnerově ostrém zahájení se slem dražil jednoduše, a když jsem se dozvěděl, že drží 7 kontrol, zbývalo už jen najít někde fit. Po výnosu trefové šestky (na stole hraji desítku) je North v koncích. Pokud pokryje dámou, na J9 v trefech zahodím dvě kára na stole. Pokud nepokryje, můžu třikrát trumfnout a odehrát eso trefové. Pokud se podělí trefy alespoň 4-2, tak po prosnapnutí jedné trefy není co řešit, a pokud bude mít North pátou dámu, tak následně snapnu piku v ruce, trefu na stole a na páté srdce z ruky si bude muset North přede mnou odhodit malou kartu od K8 v kárech a Q8 v trefech. Třináct zdvihů přineslo 83.33%, když většina párů hrála z slemy Westu a po opatrném výnosu devítkou trumfovou udělala jen dvanáct zdvihů.
 

Vítězem v naší kategorii se stala švédská dvojice Simon Ekenberg – Linus Dahlstroem. Stříbrné a bronzové medaile zůstaly doma ve Francii, na kompletní výsledky se můžete podívat na oficiálních stránkách turnaje.

Turnaj nás svou kvalitou docela příjemně překvapil a i některé mimoevropské páry nás u stolu dokázaly docela potrápit, ikdyž celkově ve startovní listině lehce zaostávaly. Škoda, že páry z USA přiletěly až na soutěž týmů, jelikož bez nich úroveň soutěže lehce zaostává za Mistrovstvím Evropy, kterého se pravidelně účastní více dvojic ze zemí jako Polsko, Dánsko či Nizozemsko. Náš výsledek hodnotím velice pozitivně. Zdeněk byl z celého startovního pole nejmladší (ještě loni mohl hrát za kategorii U16 kids) a nikdy jsme spolu doposud nehráli větší turnaj, než malé ceny v ČR. Naproti tomu jsme bojovali proti párům, které neměly problém s postupem do finále na otevřeném ME dvojic v Montecatini v kategorii dospělých, a někteří hráči měli i zkušenosti z turnajů USA. Obecně se nám moc nedařilo a už jsme spolu hráli i o dost lepší bridž, nicméně je třeba podotknout, že hráči na této úrovni člověka donutí udělat mnohem více chyb, než tomu je na domácích soutěžích. I proto si myslím, že dvanácté místo je pěknou vizitkou pro český juniorský bridž a Havířovskou Bridžovou Akademii. Závěrem bychom chtěli poděkovat všem, kteří nás podporovali, pomáhali nám a fandili.
Už se oba moc těšíme na další bridžová dobrodružství.
 
Adam Janas
 

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner