Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 16. září 2016
  • Erik Klemš

Univerzitní mistrovství světa v Lodži

Univerzitní mistrovství světa v Lodži

Ve dnech 22–28.8. 2016 se v polské Lodži konalo akademické mistrovství světa (AMS) ve sportovním bridži. Českou republiku reprezentovaly dva týmy v následujícím složení: Česká republika 1 - Patrik Bouřa, Erik Klemš, František Králík, Martin Melčák a Česká republika 2 - Adam Janas, Lukáš Kolek, Jan Králík a Jakub Vojtík.

 
            Na AMS se týmy dopravily dvěma auty, přičemž čtyři z účastníků vyjížděli z Havířova a další čtyři z Uherského Hradiště. Cesta tam i zpět se obešla bez výraznějších komplikací. Na místě konání byla hrací místnost vzdálena od hotelu přibližně 20–25 minut volnou chůzí a zároveň byla organizátory poskytnuta možnost dopravit se tam i zpět objednaným autobusem. Česká výprava využila autobus pouze první den, aby se ujistila, kde se hrací místnost nachází, zbytek mistrovství se přepravovala výhradně pěšky.
 
            Oba týmy začaly turnaj prestižním vzájemným zápasem, který se stal kořistí týmu ČR 1, poté bohužel oba týmy dosahovaly střídavě špatných a docela dobrých výsledků, což ovšem stačilo pouze na udržení se ve středu tabulky. Po první polovině se dle očekávání na prvních dvou místech usadili týmy Polsko 1 a Polsko 2, následované Rakouskem. Pozdější medailisté ze Srbska ztrácí po polovině turnaje 60VP na třetí místo a jsou na 10. z 12 míst.
Do druhé půle oba týmy vstupovaly s vidinou vylepšení svých výkonů, což se ne úplně vydařilo. Na úvod si to opět rozdaly naše týmy mezi sebou, tentokrát byl úspěšnější tým ČR 2, který zvítězil o tři impy. Oba týmy poté bohužel pokračovaly v nevyrovnaných výkonech, tým ČR 1 do boje o medaile táhl zkušenější pár Králík F.-Bouřa. Tým ČR 2 z boje o medaile po špatném předposledním dni turnaje již vypadl. Poslední den čekal tým ČR 1 těžký los, na začátek Lotyšsko a poté již dva nejsilnější polské týmy usazené na prvních dvou místech. V boji o třetí místo spolu s naším týmem zůstávalo ještě Lotyšsko, Rakousko a nebezpečně se dotahující tým Srbska, který nakonec v druhé půli zvítězil v 10 z 11 zápasů. Těsná výhra nad Lotyšskem (11,7) a prohra s týmem Polsko 1 (6,45) nás posunula před posledním zápasem na třetí místo s náskokem 3 VP před Srbsko. V posledním zápase jsme narazili na již jisté vítěze turnaje Polsko 2, Srbové se utkali s předposledním Holandskem. Bohužel jsme v posledním zápase s Martinem nedokázali předvést takový výkon, který by stačil na vítězství, což byla škoda, vzhledem k tomu, že to bylo otázkou jedné krabice. Prohra 6,03:13:97 a zároveň Srbské vítězství 14,22:5,78 nás poslalo mimo medailové pozice na čtvrté místo. Tým ČR podal poslední den velmi slušný výkon a dokončil turnaj na 7. místě, ovšem pouze 12VP od třetích Srbů.
 
            Pro českou výpravu je byl odjezd bez medaile zklamáním, zejména protože obhajovala zlato z předchozího AMS. Navíc bronzové medaile nám unikla jen o vlásek a museli jsme se spokojit s nepopulárním čtvrtým místem.
Tímto bych rád poděkoval Martinovi za hru. Myslím, že AMS nám ukázalo na čem je v naší hře třeba pracovat, protože s výkonem, jaký jsme předvedli v Lodži, rozhodně nemůžeme být spokojeni.  Navíc bronzová medaile týmu Česká republika 1 utekla jen o vlásek a skončil na čtvrtém místě. Náš nejzkušenější pár F.Králík – Bouřa podal velmi dobrý výkon a téměř dotáhl tým ČR 1 k medaili. Tým ČR 2 bohužel doplatil na nevyrovnané výkony, ale k medaili mu také nechybělo mnoho.
Na závěr bych chtěl poděkovat ČAUS a ČBS za veškerou podporu, které se nám dostalo. Doufáme, že se nejednalo o naši poslední účast, ať už na AMS nebo AME, a že náš výsledek a výkon hned příští rok ve všech směrech vylepšíme.
 
Erik Klemš  

Galerie

Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner