Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 2. dubna 2018
  • Erik Klemš

Skvělý úspěch na White House Junior Internationals 2018 předvedl tým U26

Skvělý úspěch na White House Junior Internationals 2018 předvedl tým U26

Český tým ve složení Erik Klemš, Martin Melčák, Lukáš Kolek a Jakub Vojtík vybojoval druhé místo na tradičním juniorském turnaji v Amsterdamu.

Tým ve složení Erik Klemš, Lukáš Kolek, Martin Melčák a Jakub Vojtík se zúčastnil od 26.3. do 30.3. na tradičním Amsterdamské turnaji White House. Pro začátek byly týmy rozděleny do dvou základních skupin po dvanácti, kde se utkal každý s každým na 10 rozdání. Prvních 6 postoupilo do tzv. Předfinále A, kde se utkalo s nejlepšími 6 týmy z druhé skupiny. Stejných osud čekal také 6 týmů ze spodní části tabulky. Český tým začal turnaj trošku rozpačitě, těsnou prohrou s Finskem. Následovali tři vítězství, z toho dvě výrazné nad Irskem a jedním ze silnějších holandských týmů, poté přišla těsná výhra s Israelem. Bohužel na konec prvního dne přišla drtivá prohra se Švédy, kteří v zápase hraném na BBO nepovolili našemu týmu zisk ani 1VP.
 
V úterý přišlo na řadu posledních 6 zápasů základní skupiny. Cíl zněl skončit do šestého místa s co nejlepším přenosem proti též postupujícím týmům. Náš tým měl na programu zřejmě nejsilnějšího soupeře skupiny Holandsko, Singapur, Japonsko, Anglii, Norsko a Německo. Proti evropským soupeřům se mu vcelku dařilo, o čemž svědčí 4 vítězství ze 4 pokusů. Asijská část dne byla o poznání horší, ale dvě relativně těsné prohry nebyly žádnou tragédií. Celkově to stačilo na 4. místo ve skupině a pohodlný postup do Předfinále A. Náš tým do něj vstoupl s lehce podprůměrným přenosem 46,5VP, který byl zapříčiněn zejména prohrou 20:0 s taky postupující Švédskem. 
 
Ve středu začal náš tým grandiózní šňůrou čtyř vítězství - Rakousko (16,97), Polsko (14,28), Anglie (17,68), Řecko (16,18). V tu chvíli bylo na dostřel i první místo v Předfinále A, díky kterému by si náš tým mohl vybrat pro čtvrtfinále kteréhokoliv soupeře z 5. až 8.místa. Jak je ovšem známo, pýcha předchází pád, drtivá prohra s vždy nepříjemně hrajícím Lotyšskem (0,04) poslala tým zpět na zem. V této chvíli nebylo ani čtvrtfinále jistotou. Naštěstí vítězství v posledním kole s Belgií (14,28) zaručilo 4. místo a postup. 
 
Čtvrtek měl přinést boj v play - off. Na pořadu dne byl nejsilnější holandský tým a zároveň obhájci loňského vítězství. Čtvrfinále a semifinále bylo hráno na 2x14 rozdání, náš tým byl obě poloviny k vidění na BBO. Prvních 14 rozdání skončilo nejuniorským skóre 14:12 pro Českou republiku. Ve druhé čtrnáctce se ve vedení střídaly oba týmy. Nejprve naši prohrávali 0:21, hned poté ale na čtyřech partiích otočili skóre na 36:21. To platilo 4 rozdání před koncem. Poté ovšem přišlo -7, -13 a 0 z pohledu našeho týmu, před posledním rozdání byl teda celkový stav ČR 50:54 Holandsko a náš tým nutně potřeboval zisk nejméně 4 impů pro postup. Kuba Vojtík ze severu sehrával po relativně příznivém trefovém výnose 4 piky, ve kterých se správně rozhodl hrát na piky 4-2 a trefy 3-1 závazek tudíž splnil. V druhé místnosti dospěli soupeři do stejného závazku akorát z jihu, Martin poslušně vynesl dámu károvou do krále a esa partnera. V této chvíli Erik vrátil krále srdcového, po kterém hlavní hráč už nemá šanci splnit. Poté neuhodl ani trefy a zisk 13 impů byl na světě, celkové skóre ČR 63:54 Holandsko.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     
V semifinále přišlo na řadu Polsko, loňský finalista turnaje hrající v téměř totožném složení(3 ze 4 hráčů). Celý zápas byl opět přenášen na BBO, náš tým se relativně brzo dostal do vedení, po poločase byl stav 37:18. Po prvních 6 krabich druhé poloviny byl stav už 67:24 a ten už se ukázal být rozhodujícím. Poláci dosáhli už pouze na dvě kosmetické změny skóre, náši se tudíž po výsledku 67:36 v jejich prospěch mohli těšit na páteční finále. Což znamenalo i jeden menší problém. Páteční finále mělo trvat až do pozdního odpoledne, při plánování pobytu v Amsterdamu nebyli hráči tak optimističtí ohledně účasti ve finále a zařídili si ubytování pouze do pátečního rána. Jednalo se ale o příjemné starosti.
 
Finálovým soupeřem pro náš tým se trošku překvapivě stala Belgie, která jak ve čtvrtfinále, tak v semifinále dokázala své zápasy zvrátit až na poslední krabici. Finále se hrálo na 3x14 krabic, opět bylo přenášeno celé na BBO, pro naše to znamenalo 98 krabic v řadě na BBO, což je jistě zajimavou zkušeností. Oba soupeři měli v rukách 236 rozdání v průběhu čtyř dnů, což mohlo jemně nahrávat Belgickému týmu hrajícímu v šesti. 
 
Už účast ve finále byla pro oba soupeře velkým úspěchem, ale všichni se samozřejmě chtěli poprat o příčku nejvyšší, zápas pro naše ale nezačal vůbec dobře, prohra 0:44 v prvním segmentu sice ještě nebyla rozhodující, ale napověděla hodně o průběhu zápasu. Belgičané neudělali téměř jedinou chybu a přidali velmi nadstandartní hadačské schopnosti a zaslouženou odměnou jim bylo vysoké vedení. Naši samozřejmě neskládali zbraně, před nimi byly ještě dva segmenty a šance se zápasem něco udělat. To se povedlo hned v další čtrnáctce, výhra 40:18 (celkově 40:62) ubrala polovinu náskoku, vše mohlo být ještě veselejší, pokud by naši v otevřené splnili slem, který soupeři v zavřené nevydražili, bohužel Kuba se rozhodl pro linii, která v této partii nebyla vítězná. Ztráta 22 IMP ale nebyla tragická a byla velká šance s ní něco udělat. Poslední část utkání bohužel našim nevyšla, i přes velkou snahu se zápas otočit nepodařilo. Skóre posledního segmentu 16:47, celkově tudíž 56:109
 
Po menším zklamání si naši přebrali stříbrné medaile a věcné ceny. Cesta zpět s přespáním v Německu proběhla v pořádku, za volantem se střídali Erik s Lukášem, které překvapila jen sněhová bouře nedaleko od Lipska. Turnaj byl skvělou zkušeností pro celý tým, vzhledem k množství partií taky zátěžovým testem a prověřením schopnosti šetřit energii kde se dá. Naši si ověřili, že hrát se v juniorské kategorii dá s každým soupeřem a dokázali se oklepat i z dvou drtivých proher.
 
 
Foto: Paul Te Stroete
 

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner