Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 28. června 2018
  • Milan Macura

ME Open v Belgickém Ostende nedopadlo pro naše barvy uspokojivě

ME Open v Belgickém Ostende nedopadlo pro naše barvy uspokojivě

Český open tým ve složení Milan Macura, Vít Volhejn, Aleš Medlín, Jiří Medlín, Daniela Hnátová a Martin Scháňka obsadil 27. místo z 33 zemí Evropy.

ME týmů se koná co 2 roky a to v kategoriích Open, Ženy a Senioři. Toto mistrovství je zároveň kvalifikací na MS, kam postupuje přímo prvních 8 týmů, a Champions Cup na následující 2 roky, kde si účast zajistí jen prvních 10 týmů. Od příštího roku se k dosavadním 3 kategoriím přidává kategorie MIX týmů. První ročník MS se bude konat v roce 2019 a ME se bude konat v 22.-28. února 2019 v Lisabonu.

 

Výsledky a informace k turnaji

 

Vítězi v kategorii Open se stali Norové následovaní Izraelí a Ruskem. V kategorii žen se nejlépe vedlo Polkám před Švédkami a Norkami. V seniorské kategorii dominovali Francouzi před Švédy a Poláky.

  

Český tým hrál na ME ve složení:

Milan Macura - Vít Volhejn
Aleš Medlín - Jiří Medlín
Daniela Hnátová - Martin Scháňka

Daniela s Martinem mohli však vzhledem k pracovnímu vytížení zůstat pouze do pondělí, zbytek turnaje (18 zápasů) hrál zbytek týmů jen ve čtyřech. Program byl vzhledem k počtu účastníků přívětivý a každý den se hrály 3 zápasy po 16 rozdáních s vyjímkou prvního dne, kdy byly na programu 4 zápasy. 2 zápasy byly na programu jen v sobotu dopoledne, kdy probíhaly volby prezidenta EBL (Jan Kamras) a 12 členů výboru.

Začátek turnaje našim vůbec nevyšel. První 3 zápasy naši lehce prohráli, ve večerním zápase dostali nářez od týmu Turecka a den končil se ziskem 22,66 VP a nelichotivým 31. místem. 

Ve druhém dni začali naši na BBO proti týmu Skotska, které tradičně nepatří mezi nejlepší týmy. V zápase se objevilo několik chyb, ale i přesto náš tým vydřel první vítězství 44:38 na IMPy. Komentář tohoto zápasu si můžete přečíst v bulletinu č. 4. Následující prohru proti dosud skvělým Maďarům kompenzovala večerní výhra proti Španělsku.

Třetí den přinesl hned ráno výhru proti Portugalsku. V zápětí ale naši prohráli s Italy. Remíza v tomto zápase byla na spadnutí, když mohl Jirka splnit belový slem a partie se mohla proměnit v +13 místo -12 impů. Nebyla to samozřejmě jediná partie, kde mohli naši něco nabrat, ale obratové partie mrzí hráče vždy nejvíce. Jirka zpytoval svědomí z této partie až do konce turnaje. Co je však důležité je nesložit se ze špatného výsledku a to se Jirkovi povedlo, jelikož do konce turnaje se mu již nic podobného nestalo.

Další průběh turnaje probíhal velmi podobně jako začátek turnaje a občasná výhra nevyvážila vysoké prohry proti Finsku, Dánsku, Norsku, Holandsku, Francii, Izraeli a Švédsku. Již z výčtu těchto zemí je zřejmé, že severské země našemu týmu nesvědčily. Může to být díky jinému stylu hry, ale také díky vysoké kvalitě všech jejich hráčů.

Od poloviny turnaje hráli naši jen proti týmům z první poloviny startovního pole a bylo tak velice težké se nějakým vítězstvím namotivovat a dostat do herní pohody. Potěšit mohou alespoň výhry proti silnému Monaku, Německu, Bulharsku a Polsku. 

Po 25 zápasech figuroval náš tým na nelichotivém 32. místě s relativně velkou ztrátou na slušné umístěni okolo 25. místa. V závěru naše čekaly ale zápasy proti slabším týmům z konce tabulky. V tuto chvíli se ukázalo, že v porovnání se slabšími soupeři, kteří tak často nezasahují a jejich technika je na podobné úrovni, dokáže náš tým pravidelně vyhrávat. 5 vítězství z 8 zápasů český tým vytáhlo na konečné 27. místo.

Vzhledem k průběhu soutěže můžeme finální umístění považovat za úspěch, obvzláště, když druhou polovinu turnaje hrál tým jen ve 4 hráčích a neměl tak možnost vystřídat a odpočinout si. Umístění je však stále lehce za očekáváním, když naši doufali v umístění mezi 22.-25. místem. Cokoliv v top 20 by se mohlo v této konkurenci považovat za úspěch. Pozitivní je, že kdyby se počítala tabulka jen posledních 12 týmů, figuroval by Český tým na prvních místech.

V párovém hodnocení (butleru) si zdaleka nejlépe vedl pár Medlín - Medlín, který dokocnce skončil 2 IMPy v plusu. Ve velkém mínusu však skončily zbylé 2 páry.

Podrobné statistiky z jednotlivých zápasů a individuální hodnocení lze nalézt na tomto odkazu

Na závěr pár postřehů z turnaje přímo od hráčů

Jaký je váš celkový dojem z turnaje?

Aleš Medlín: "ME patří k nejlépe obsazeným týmovým soutěžím na světě, možná vůbec nejlepší. Většina párů se věnuje bridži profesionálně a na jejich hře je to samozřejmě znát. Byla pro mě velká čest si proti těmto hráčům zahrát a zkonfrontovat naše bridžové schopnosti s jejich. Většina soupeřů byla velice příjemná a to zejména u silných severských týmů a týmů západní Evropy. Naopak týmy z východní Evropy zřejmě sežrali všechnu moudrost a chovali se dost arogantně a přezíravě. Jsem rád, že právě tyto týmy jsme tu a tam porazili."
 
Jiří Medlín: "ME pro mě byl skvělý zážitek. Skoro 2 týdny špičkového bridže, to člověka, který má rád tuhle hru, prostě musí bavit. Před odjezdem jsem měl drobné obavy jak ze soupeřů, tak ze všemožných pravidel, které se týkají hry za zástěnami, ale tyto obavy se zcela rozptýlily už po několika dnech. Soupeři byly velmi příjemní (aspoň na mé straně zástěny J). U partnera bylo pár excesů, kdy při zápase s Poláky létaly konvenční karty vzduchem, ale vždy to byla frustrace namířená spíše proti sobě nebo partnerovi, nikoliv vůči někomu z nás. Většina hráčů se soustředí na samotnou hru a neřeší formální záležitosti. Když jsem soupeře upozornil na to, že mají zvednout zástěnu, protože jsou sehrávající linka, tak často vypadali, že ani nevědí, co po nich chci. Německý hráč Welland mi oznámil, že je zvyklý tác obsluhovat vždy a jestli mi to nevadí. Tak jsem mu to odsouhlasil. Co mě hodně překvapilo, tak co se týče vysvětlování, převážně se provádí slovně. Hodně hráčů vyjadřovalo vyslovenou nechuť ke psaní a čtení jakýchkoliv textů. Nemluvě o tom, že často ani neměli tužku, takže pokud bych ji neměl, tak prostě není k dispozici. Samozřejmě je to dané i tím, že soupeři se moc neptají. Jednak mají dopředu konvenční kartu a navíc spoustu postupů a konvencí znají a vědí, co si pod daným sledem mohou představit. Případně se pak zeptají na konci po dolicitování."
 
Martin Scháňka: "Celkový dojem je krapet smíšený. Za mě mohu říct, že jsem byl strašně moc rád za příležitost se na takový turnaj vůbec podívat. Bohužel jsme ale nedokázali předvést alespoň výkon, na který jsme myslím měli, bylo tam spousta mezer…"
 
Milan Macura: "Na ME Open jsem se velmi těšil. Účastnil jsem se v posledních pár letech mnoha zahraničních turnajů a sehrál dobré zápasy proti těm nejlepším. O to více jsem byl v průběhu turnaje zklamán, že nestačíme držet krok s těmi nejlepšími. I když nejsem spokojen s naším výkonem, jsem velmi rád, že jsem mohl mít tu příležitost se ME open účastnit a zažít tak tu jedinečnou atmosféru a nasbírat spoustu zkušnosti nejen hráčským, ale také kapitánských, které doufám zúročím při vedení juniorského družstva."
 
Jaké bylo hrací prostředí?
 
Aleš Medlín: "Veliké prostory, příjemná teplota, kvalitní servis. Hrací místnosti neměly chybu. Harmonogram hraní byl vyvážený a i pro týmy, které hrály ve čtyřech hráčích, byl zvládnutelný. Hrací místnosti mají pěkné umístění v bezprostřední blízkosti moře a blízko centra města s mnoha možnostmi se najíst a něco si koupit."
 
Milan Macura: "S porovnání s ostatními hracími prostory bych hodnotil Casino Kursaal velmi pozitivně. V předsálí bylo kam si sednout a obrazovky ukazovaly průběžné výsledky pro nehrající páry a diváky, když neměli přístup k internetu. Občerstvení přímo v budově za rozumné ceny a blízké restaurace dávaly možnost se občerstvit i mezi zápasy, kde nebylo zrovna moc času. Hrací prostory bych pak hodnotil na výbornou. Vysoké stropy, stoly daleko od sebe a odkládací prostory umožňovaly plné soustředění."
 
Co se vám dařilo (silné stránky)?
 
Aleš Medlín: "Zatímco v cardplay nás soupeři většinou přehrávali, v licitaci tak viditelný rozdíl nebyl. Nedorozumění byla výjimečná a spíše pramenila z větší herní zátěže. Naše agresivita v licitaci byla menší, ale to spíše vyplývá z celkového a dlouhodobého stylu a nemělo cenu jej v průběhu ME měnit."
 
Jiří Medlín: "Myslím, že určitě naší výhodou je celková pohoda v páru. Občas to zaskřípe, ale většinou se to zase rychle uklidní. Aleš je od přírody nekonfliktní a já se o to po jeho vzoru snažím také. Když jsem viděl některé temperamentní dvojice, tak je vidět, že to může udělat hodně. Zvlášť u dlouhého intenzivního turnaje jako tento je to určitě hodně důležité."
 
Martin Scháňka: "Oběcně bych chtěl spíše smutně konstatovat, že se spíše nedařilo… Měl jsem ale radost z několika moc hezkých obran, kde jsme s partnerkou byli často na stejné vlně.Vůbec bych si i dovolil tudy poděkovat, že to celé se mnou Daniela vydržela a i přes neúspěchy se mi hrálo velmi příjemně."
 
Milan Macura: "Mezi naše "zbraně" bych jistě zařadil náš systém v zásahu. Většině soupeřů dělaly transfery a obrácené hlášky velké potíže, i když měli čas se připravit. Díky systému jsme měli občas možnost dostat se do závazků, do který se jiné páry těžko dostanou. Bohužel technická stránka hry nám mnoho potenciálních zisků proměnila ve ztráty, když špatně sehrané agresivní manše byly často obratovými partiemi a v celkovém měřítku tak tyto partie mohly nejen změnit dojem našeho páru, ale hlavně výsledky některých zápasů."
 
Co se Vám nedařilo (co se dá zlepšit)?
 
Aleš Medlín: "V cardplay byla převaha soupeřů větší. Nic nám nedarovali a málo kdy něco neodhadli. I složitější rozdání hráli v tempu. Naše hra tuto suverenitu neměla."
 
Jiří Medlín: "Bridž je podle mě především o chybách a těch tam bylo dost a nejvíce samozřejmě mrzí ty úplně zbytečné. Ať už plynuly z nedorozumění s partnerem nebo z vlastní špatné úvahy, roztržitosti apod. Platí to, co se mi potvrdilo i v jiných sportech, že nejdůležitější je koncentrace. Bál jsem se, že druhý týden, který odehrajeme pouze ve 4, bude v tomto ohledu tragický, ale nakonec byl asi lepší než ten první a těch chyb tam bylo méně. Ve formátu, ve kterém se hrálo (zpravidla 3 segmenty po 16 krabicích), se to dá i ve čtyřech bez problémů zvládnout. Na ME byli hráči, kteří to odehráli komplet celé. Ještě zmíním jednu věc, na které asi musím zapracovat a to je větší zapojení racionálních úvah. Sehrával jsem slam a mám dvě varianty, hrát impas nebo doufat, že se barva dělí 3-3. Matematicky jednoduché, ale dražba, která u stolu byla, mě přesvědčila, že ten impas sedět nemůže. Jak to ve skutečnosti bylo, asi uhodnete sami."
 
Martin Scháňka: "Největší mezery (jako páru) byly určitě ohledně systému a příliš zbytečných impů zařvalo jen na zkažených dohodách."
 
Jak byste srovnali hru na ME oproti hře v ČR?
 
Aleš Medlín: "Nebudu mluvit o kvalitnější hře soupeřů, to by na ME asi každý čekal. Velký rozdíl byl v porozumění našich dražebních metod soupeři. U nás jsem zvyklý na pravidelné vyšetřování a křížový výslech každé i nevinně vypadající hlášky. Na ME jsem rychle pochopil, že složité vysvětlování nikdo slyšet nechce a často nechce slyšet vůbec nic. Soupeři chodili s našimi konvenčními kartami, kde měli podtrhané důležité sledy. Klepat pobídkové kontra nebo silný NT jen z důvodu možnosti drahého 5list nebo 5422 bylo pro soupeře překvapivé. Na vysvětlení hlášek, které měly 3 významy si soupeři počkali až do chvíle, kdy to pro ně bylo důležité, zbytečně nezdržovali naši dražbu."
 
Jiří Medlín: "V card play je obrovský rozdíl.  Pokud soupeři něco nezadají výnosem, tak už v průběhu hry se s tím moc počítat nedá. Co mě nejvíce překvapilo je rychlost, s jakou se to vše děje. Proti Norsku jsme bránili 4 piky, kdy má hlavní hráč v trumfech AJxx proti K87x. Vyložil se stůl a po pár vteřinách přišel malý trumf k AJ a když jsem dal devítku tak bez chvilky přemýšlení přišlo eso a malá do osmičky. Aleš měl Q10xx a tak byl závazek splněn. Je třeba dodat, že s touto partií si mnoho hráčů na ME neporadilo.  U nás to bylo sehráno v tempu a bylo jasné, že ten hráč ví přesně, co dělá. I v obraně je ta hra převážně dost rychlá, což samozřejmě sehrávku nijak neusnadňuje a těžko se dá něco vypozorovat z chování soupeřů. Proti Švédsku jsem hrál 3NT a dvakrát jsem zahrál ze stolu káro. Obránce po mé pravici měl KQxxx. V obou kolech dal bez jakéhokoliv zaváhání malou s výrazem člověka, který má malého dubla. Samozřejmě to bylo dobře, protože to rázem musím uhodnout. Měl jsem na stole 9xx a v ruce A1087. První kolo vzal singl kluk a druhé kolo jsem nakonec zbaběle vzal esem. Pokud se dostane hráč po mé levici do zdvihu tak už padám aspoň dvakrát."
 
Martin Scháňka: "Obecně je úplně jiné všechno - od atmosféry, hráčskou úroveň až po odehraná rozdání. Ohledně rozdání bych podotknul, že to byla opravdu diametrálně rozlišná rozdání, než jsme zvyklí na “pravděpodobnostní” rozdání od nás. Pravidelně chodilo 5440 proti zahájení 1NT a rozlohy 76 též nebyly výjimkou…"
 
 

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner