Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 4. července 2018
  • Milan Macura

Marit Sveaas Internation Bridge Tournament

Marit Sveaas Internation Bridge Tournament

Prestižní turnaj v Oslu a první cenu 25 000 EUR vyhrál domácí pár Terje Lie - Nils Kvangraven. Z českých hráčů se nejvíce dařilo Michalu Kopeckému a Vítu Volhejnovi, kteří skončili na 19. místě.

Výsledky a web soutěže

Prestižní mezinárodní turnaj Marit Sveaas se konal 29. června až 1. července v Oslu. Obliba turnaje roste nejen díky vysokým výhrám, ale také místu konání - Opera House Oslo a způsobu organizace.

Turnaj se hraje švýcarským způsobem na 40 kol po 3 rozdáních, hodnocení je párové, čili na topskóry. První 2 kola jsou náhodně vylosována a již od 3. kola se hraje podle aktuálního pořadí bez opakování soupeřů. Během následujícího kola hráči dostanou lísteček s výsledky z předchozí rundy a stůl, kam se mají přesunout. I v tak vysokém počtu účastníků, jako je 179 párů, čili téměř 90 stolů fungovala organizace na jedničku. 

 

Z hlediska cen patří tento turnaj mezi ty největší. Finančních ceny se rozdávají do 13. místa a pak je několik speciálních cen včetně ceny za nejlepší poslední kolo, které se hraje v neděli a počítá se do něj 24 rozdání. Hlavní cena v přepočtu na české koruny činí 689 000 Kč. 

Turnaje se účastnilo hned 5 hráčů z ČR. Michal Kopecký s Vítkem Volhejnem byli přihlášení jako první pár turnaje. Milan Macura měl původně hrát s Udi Friedlanderem z Izraele, ale ten nakonec dostal pozvání na Yeh Bros Cup v Číně, který také patří mezi nejprestižnější turnaje světa. Milan se nakonec domluvil s Timem Verbeekem z Holandska, který hrál za holandský tým na ME Open v Ostende. Přemek s Davidem Vávrovi dostali pozvání od organizátorů. Díky pravidelné účasti na trénincích v uterý večer na BBO, které organizuje Dánský svaz, nasbírali kluci dostatečný počet lístků do tomboly. Tam měli štěstí, volné vklady do soutěže a příspěvek na dopravu dostatečně snížily náklady na akci.

Komentář Přemka Vávry k turnaji: "Celkový dojem z turnaje mám pozitivní, přijemně uděláno a lidi až na pár výjimek byli také úžasní, bylo to takové pohodové. Ubytování jsme měli skvělé a hrací místnost byla taky super, nic nechybělo. Jak říkám, dobře udělaný turnaj se skvělou atmoškou. Hrací systém byl jiný než obvykle, což umožňovalo dost taktizovat v případě lepších hráčů, když hráli s horšími. Většinou jste však hráli se svojí výkonnostní kategorií, což umožňovalo se dobře porovnat. Celkově všem doporučuju."

Do turnaje nejlépe vstoupil Milan s Timem, když po prvním dnu figurovali s 59% na druhém místě. Lepší byli jen koneční vítězové. Michal s Vítkem nezačali dobře a něco přes 48% znamenalo umístění v druhé polovině. David s Přemkem nezačali špatně se 48%.

V sobotu se hrála 2 kola po 24 rozdáních s pauzou na oběd. Milan s Timem začali na prvním stole na BBO a začátek se nevydařil když Milan vrátil v koncovce částečného závazku špatnou barvu a místo dvou pádů za +200 byl výsledek +100 mizerný, když se dají splnit 2 srdce. Vzhledem ke švýcarskéme hodnocení hráli Milan s Timem všechna sobotní kola na nejvyšší stolech a naráželi tak na ty nejlepší soupeře. Hra nebyla dostatečně dobrá a vzhledem ke kvalitě soupeřů procenta dále klesala, až se na konci dne zastavila na 52,7%. Michal s Vítkem měli naopak slabší soupeře na nižších stolech a jejich průměr postupem času narůstal, když se i jejich hra zlepšovala. Po sobotním dni měli přes 51% a reálnou šanci se dostat do top13, když se zadaří v neděli. Pro Davida s Přemkem byla sobota velmi náročná, hrálo se hodně partií a i když hrajete na nízkých stolech, soupeři jsou stále kvalitní. Kluci se propadali až na úroveň 44%, kterou si udrželi až do konce turnaje.

V neděli začaly oba páry průměrnými výsledky a ve 3. kole se dokonce potkaly na stejném stole. Vítězně ze vzájemného souboje vyšel Milan s Timem, ale ve výsledku to nepomohlo. Tim ztratil motivaci, když naděje na ceny již byla spíše jen teoretickou nadějí a tím se postupně propadali až na konečný průměr 49,97%. To Michal s Vojtou bojovali až do konce a 2 dobré stoly jim dokonce daly šanci bojovat o ceny. Opět ale úřadoval hrací systém, kde narážíte na dobré páry, když se vám daří a vzhledem k tomu, že neměli odehrané téměř žádné partie proti prvním hráčům, ocitli se na těch nejvyšších stolech, kde se jen těžko dělají top skóry. Nadprůměrné výsledky však vytáhly Michala s Vojtou na konečné 18. místo. Vojta si tak umístění z minulého roku nevylepšil, s Milanem skončili na 11. místě.

Komentáře hráčů k turnaji

David Vávra hodnotutí turnaj ze svého pohledu: "Prostředí z mého pohledu bylo super, už jenom ten pocit hrát v nějaké takovéhle monumentální budově je úžasný. Hrací systém se mi líbil v tom, že každý hrál proti lidem na podobném levelu, ale zároveň byla škoda že jsme si tedy nemohli zahrát proti těm nejlepším - tudíž kvůli výsledkům mi to přišlo fajn, ale kvůli zážitku jednorázovému už ne tolik. Naše ubytování bylo super a počasí též."

Rozhovor s Vítkem Volhejnem:

Jaky je Tvůj celkový dojem z turnaje?
"Je to jednoznačně nejlepší turnaj, který znám. Nejen skvělý hrací systém, ale také velmi příjemní soupeři (seveřané a top světové páry), příjemná hra jak na top stolech za zástěnami, tak třeba i na šedesátém stole (vše jsme si zkusili). Možnost zajímavých výher, setkání se známými hráči (Zia Mammood, Boye Brogeland …). Doporučuji všem, kteří chtějí mít pěkný zážitek a prohlédnout si Oslo. Je potřeba skutečně včas zajistit letenky a ubytování."
 
Jak se Ti líbilo prostředí (prostory, atmosféra, ubytování, počasí, ...?
"Zajímavé prostředí, hraje se v budově Opery – sice na chodbě, ale přesto je prostředí příjemné. Trochu drahý bufet jako vše v Norsku. Ubytování je potřeba si zajistit včas, jinak hrozí vysoká cena a jeho nedostatek. Měli jsme zajištěné přes Aribnb a bylo to přiměřené kvality a ceny. Letos bylo navíc velmi dobré počasí, což zde nebývá."
 
Jak se ti líbil hrací systém?
"Jedinečný hrací způsob – švýcarský systém na 40 kol po třech rozdáních bez opakování soupeřů, prvních dvacet stolů se zástěnami. Bezchybná organizace, žádné zbytečné časové prodlevy, začátek ve stanovenou dobu. Jediné, co by snad mohlo být jiné je, že první den byl bez pauzy na jídlo od 14 do 20 hodin."

 

 

 

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner