Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 17. listopadu 2018
  • Lucie Kohutová

Další cenný kov z mistrovství univerzit míří k českým bridžistům

Další cenný kov z mistrovství univerzit míří k českým bridžistům

Český juniorský a univerzitní tým získal bronzové medaile z Univerzitního mistrovství světa v Xuzhou.

World University Championships 2018 v asi devítimilionovém čínském městě Xuzhou (Sü-čou) – taková výzva se postavila před český tým složený z hráčů kategorie do 26 let - párů Lukáš Kolek - Jakub Vojtík, Erik Klemš - Martin Melčák, Michael Botur - Lucie Kohutová.
 
Šestičlenná reprezentace v čele se svým kapitánem a prezidentem Českého bridžového svazu Milanem Macurou vyrazila do Číny o pár dní dříve, aby se aklimatizovala v tamějších podmínkách a překonala šestihodinový časový posun. Při té příležitosti navštívila některá z obdivuhodných míst nejlidnatějšího čínského města Šanghaje včetně druhé nejvyšší budovy světa (632 metrů) Shanghai Tower.
Samotné mistrovství se uskutečnilo v Xuzhou ve dnech 25. – 28. října 2018. Česká výprava se do místa konání přesunula ve středu – čili jeden den před začátkem turnaje. V pozdních odpoledních hodinách se odehrál zahajovací ceremoniál obohacený o taneční a hudební představení s typickými prvky místní kultury.
 
Hrací systém univerzitního mistrovství za účasti 10 družstev z 8 zemí světa obnášel 2x round-robin se zápasem na 10 partií – tedy 18 zápasů a 180 partií během necelých čtyř dní. Z Evropy se na daleký východ vypravila čtyři družstva – Belgie, Česká Republika, Polsko a Srbsko. Hostitelská země měla zastoupení ve třech týmech a zbývající účastníky představovaly země Comoros, Japonsko a Thajsko.
Český tým v první polovině soutěže zaznamenal šest vítězných zápasů z devíti – s prohrami proti Číně 1, Polsku a Srbsku – a usadil se na průběžné třetí pozici s družstvem Číny 2 v těsném závěsu. Druhý round-robin byl v podání našich hráčů přesvědčivější – se dvěma prohrami proti Číně 3 a Polsku a se skalpem pozdějších mistrů světa Číny 1 s 18,3 VP.
 
Svou třetí příčku drželi hráči po zbytek soutěže, na jejímž konci tak mohli stanout na stupních vítězů s bronzovými medailemi a titulem druhých vicemistrů světa.
Následující čtyři dny strávilo družstvo návštěvou turistických lákadel hlavního města Pekingu – Zakázaného města, Letního paláce, Velké čínské zdi, ...
 
Své dojmy z akce popisují i samotní účastníci:
 
Mistrovství světa v Číně pro mne představovalo premiéru v univerzitní reprezentační sféře. Za nejemotivnější zážitek považuji svou roli vlajkonošky české výpravy při zahajovacím a závěrečném ceremoniálu, umocněný oslavami výročí založení Československé republiky. Na její počest jsme si dokonce přede všemi účastníky zazpívali národní hymnu – při slavnostním zakončení mistrovství 28. října.
Co se týče bridžového výkonu – zisk medaile je vždy pěkným úspěchem pro českou reprezentaci, přesto jsme mohli více zabojovat zejména v prvním round-robinu a ve vzájemných zápasech s čínskou a polskou reprezentací. 

Lucie Kohutová

Myslím, že AMS v Číně bylo další výbornou zkušeností, která nám dala nové poznatky do naší bridžové kariéry. Z mého pohledu jsme jako pár podali vcelku solidní výkon, i když mezery se samozřejmě objevily, ale na těch se dá vždy pracovat. Myslím, že jsme ukázali, že i když se zrovna úplně nedaří, jsme schopni se z toho nesložit a hrát si pořád svoji hru. Vzhledem k tomu, že v druhé půlce turnaje jsme odehráli všechny zápasy, jde i o dobrou zkušenost, co se týče hraní pod tlakem v docela nervózním finiši. Radost ze třetího místa z MS je samozřejmě velká, jen trošku zamrzelo, že jsme na konci turnaje nepředběhli polský tým. Na závěr bych rád poděkoval Martinovi, protože hrál celý turnaj opravdu pěkně a dost mě to s ním bavilo. A samozřejmě kapitánovi za organizaci celé akce a ČAUS za příspěvek, bez kterého by se naše účast na tomto AMS neobešla.

Erik Klemš

Mohu určitě mluvit za celé družstvo, když řeknu, že toto AMS bylo (hlavně co se polohy týče) pro všechny z nás jeden z nejzajímavějších turnajů, na který jsme se kdy podívali. V druhé polovině jsme celkem úspěšně dotahovali manko z první části, takže bezprostředně po skončení soutěže mohlo panovat zklamání z prohry v minisouboji o druhé místo s Polskem. Se splněným cílem získat další cennou medaili do bridžové sbírky České Republiky jsem však osobně velmi spokojen. Turnaj se odehrál ve velice přátelské atmosféře s dobrou organizací. A mně nezbývá než doufat, že vytrváme a v příštích letech cinkne na nějaké další juniorské akci medaile daleko zářivější.

Michael Botur

Léta strávená spolu v jednom týmu jsme sbírali zkušenosti a posouvali se dál, nejen herně, ale i co se turnajů týče - letos až do samotné Číny. Předváděná hra však jakémukoliv posunu neodpovídala a po půli turnaje jsme jen těsně hájili bronzovou příčku. Naděje na slušný výsledek živila především solidní hra Erika s Martinem, díky níž jsme výsledkově rostli a vzdálili se pronásledovatelům. Živě si vybavuji radost, s jakou jsme s Lukášem a Milanem na hotelovém pokoji u vugraphu slavili každý nápis proti Číně 1, a že jich bylo. V tomto třetím kolem před koncem jsme si upevnili náskok a byla znát velká úleva. Mezitím se propadlo Polsko, se kterým jsme svedli nakonec neúspěšný souboj o druhé místo. Nad prvotním zklamáním rychle převládla spokojenost a večer jsme si na 100. výročí naší republiky zazpívali s vlajkou a medailí na krku českou hymnu. Jsou to především tyto hezké zážitky, na které budu rád vzpomínat a za které chci všem zúčastněným této exotické výpravy poděkovat.

Jakub Vojtík

AMS v čínském Xuzhou byl z mého pohledu velice povedený turnaj, na kterém se ukázala naše schopnost udržet chladnou hlavu i ve chvílích, kdy se příliš nedaří. Věřím, že jsme si z Číny všichni přivezli spoustu cenných bridžových zkušeností, které budou bezpochyby v budoucnu velice užitečné. Přestože jsme v samotném závěru nestačili na tým ze sousedního Polska, tak považuji 3. místo z MS za dobrý výkon. Na závěr chci poděkovat všem, díky kterým jsme se mohli tohoto skvělého turnaje zúčastnit.

Martin Melčák

Čínské Xuzhou, místo konání letošního AMS, bylo pro nás všechny nejvzdálenějším bodem od domova, kde jsme hráli bridž. Organizace turnaje byla na vysoké úrovni a během celé soutěže panovala velmi přátelská atmosféra. Na turnaji jsme vybojovali bronzové medaile, které jsou pro většinu z nás první medaile ze světové akce. S výsledkem jsem spokojen, jen mě mrzí, že nemůžu být spokojený i s výkonem našeho páru. Doufám, že budeme moci na naše týmové výsledky navázat i příští rok v Maďarsku, kde se koná evropská univerziáda.

Lukáš Kolek

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner