Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 6. prosince 2018
  • Lucie Kohutová

4. místo z Her malých federací pro české hráče

4. místo z Her malých federací pro české hráče

Se zpožděním přinášíme reportáž o úspěchu českého týmu na letošních ESFG pořádaných v Budapešti.

O akci

Další ročník Mistrovství Evropy malých federací se uskutečnil v termínu 25. – 27. října v hotelu Flamenco v Budapešti. Speciálním parametrem účasti na této akci je členská základna o daném počtu členů. Těch nesmí být v evropské bridžové federaci více než 700. Kromě toho záleží na pozvání EBL, která může v tomto směru udělit i jisté výjimky. Vzhledem k absentujícím bridžovým velmocem, jako jsou Polsko či Nizozemsko (s neporovnatelně kvalitnějším zázemím – nejenom z finanční stránky), se mohou v Open kategorii výsledkově projevit i menší svazy. České republice se na tomto turnaji dlouhodobě daří. Dokáže zdatně konkurovat nejlepším týmům, umisťuje se na předních pozicích, ročník 2013 v Košicích dokonce vyhrála. Proto i v následujících letech české barvy jistě zabojují o medaile.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Účastníci

Letošního ročníku se zúčastnilo 18 družstev: Bosna a Hercegovina, Česká republika, Estonsko, Faerské ostrovy, Guernsey, Chorvatsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Monako, Rumunsko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Ukrajina. 

Za Českou republiku se přihlásil jediný tým ve složení David Vozábal - Jakub Šlemr, Petr Pulkrab - Jan Martynek, František Králík - Patrik Bouřa. Družstvo tedy dle propozic získalo právo reprezentovat naši zemi na tomto turnaji bez nutnosti absolvovat kvalifikaci.

Formát soutěže 

Soutěž se odehrála během tří hracích dní systémem round robin - čili každý tým proti každému v celkovém součtu 17 kol. Ve čtvrtek 25. 10. se jednalo o 7 kol, v pátek 26. 10. o 6 kol a v sobotu 27. 10. o zbývající 4 kola, vždy po 8 partiích. Zejména první den mohl hráče vyčerpat vzhledem k časové náročnosti, kdy se začalo hrát v 10 hodin dopoledne a skončilo se bezmála ve 20:45 večer.

Průběh

Český tým vstoupil do turnaje poměrně slibně - dvěma výhrami proti Slovinsku a Guernsey (17,11 a 13,45 VP) a držel se na průběžné 5. příčce. Jak se však ukázalo zejména ve druhém případě (Guernsey) - jednalo se ve výsledku o tabulkově slabý tým, kdy tedy zisk 13,45 VP představoval v jistém smyslu ztrátu oproti družstvům, která si zapsala vyšší skóre. V dalších třech zápasech následovaly prohry proti Ukrajině, Slovensku a Rumunsku. Vítězné nápisy přišly až v posledních dvou zápasech prvního dne - 10,86 VP proti San Marinu a vlaštovka v podobě 12,77 VP proti nevyzpytatelným Lotyšům, pozdějším vítězům turnaje.

Druhý den probíhal trochu jako na houpačce - Češi si odnesli dvě prohry proti Estonsku a Bosně a Hercegovině, remízu s Chorvatskem a tři výhry se Srbskem, Faerskými ostrovy a Litvou.

Klíčovým zápasem se ukázal být úvodní match posledního dne proti Maďarům. Češi si z něj odnesli pouhých 3,77 VP, což je později mohlo zamrzet, protože v závěrečných třech zápasech zabrali a zapsali neskutečná skóre 18,21 VP proti Monacu, 20 VP proti Maltě a 18,37 VP proti Kypru!

České bridžisty bylo možno v některých zápasech sledovat i na BBO - konkrétně proti San Marinu a Bosně a Hercegovině. 

První zajímavou partií, o které si zde můžete přečíst, je "obratovka" proti San Marinu. Zápas naši vyhráli o 2 IMP poměrem 25:23, ale mohlo být o dost veseleji po tomto rozdání:

Slem je samozřejmě při absenci dvou es zcela beznadějný, ale pokud přinutíte obránce 7x, popř. 5x zahazovat, kdo ví, co se může přihodit?

Po pikovém výnose do esa a dámě pikové zpět do snapu hlavního hráče začíná ona známa taktika. Jakub Šlemr zahrál pět kol srdcí, na které zahodil ze stolu 3 trefy a dvě kára. Paolucci na Eastu zahodil všechny své piky, zatímco Fazzardi na Westu zbavil svou ruku dvou malých kár. A nyní při další hrané srdci přichází fatální chyba hráče na východě! Po zahození třetí káry (10) ze západu a kluka kárového z dummyho karet Paolucci stále drží svou třetí Q károvou a zahazuje tref!

Hlavní hráč však konkrétní pozici nezpozoroval a po další hrané srdci a zahozeném králi pikovém ze západu (Fazzardi je ze svého pohledu zcela zjevně v piko-káro-trefovém skvízu) si neuvědomil, že 8 piková se stala kýženým 12. zdvihem. Do posledních tří zdvihů si tedy ponechal na stole AK10 trefové, kdy Fazzardi držel na W svou třetí Q trefovou. Bez jedné za -100 a -13 IMP.

Zisk jedenácti IMP přinesla odbráněná manše na stole Davida Vozábala a Jakuba Šlemra:

Fazzardi na západě dražil rebidem 1Sp, přesto však David Vozábal nalezl pikový výnos do Q na stole. Hlavnímu hráči se nyní nechtělo přecházet trefou do ruky a zahrál hned K kárového ze stolu. David bere svým esem a díky pozitivní marce partnera v prvním zdvihu vrací další piku do Jakubova J pikového a !!! esa hlavního hráče. Ten nyní z nepochopitelného důvodu ani nevyzkoušel příznivou dělbu kár, která by mu zajistila 9 zdvihů ihned. Namísto toho zahrál impas srdcový. A protože nezadržel své eso v předchozím zdvihu, tak ponechal českým hráčům komunikaci v pikách, která zapříčinila jeden pád a svěží zisk 11 impů.

Zápas proti Bosně přinesl českému týmu prohru 11:25 IMP, kdy jedna z partií byla jasnou ukázkou toho, nakolik je výhodnější udržet se v nekontrovaném závazku na nižším stupni, byť je zcela beznadějný:

Janu Martynkovi stáhli obránci do závazku 3NT svých 6 zdvihů. Ovšem na druhém stole soupeři zabloudili - pravděpodobně po mylné domněnce o zahájení 4D na třetím místě nonvul vs vul s významem Namyats (na dlouhé pikové barvě). Po opravě do 5D (která by po zhlédnutí listu zahajitele mohla vést ke sporu i s rozhodčím) našel Jakub Šlemr na jihu s ostrými hodnotami X a po přesné obraně zapsali naši skóre +500 a 9 IMP k tomu. A co vy, čtenáři, jakou hlášku byste s listem východu na zahájení v daných manšových pozicích zvolili? Napište nám svůj názor do komentářů k článku.

Výsledky

Vítězem 11. ročníku Evropských her malých federací konaných v roce 2018 se stal tým Lotyšska ve složení ALFEJEVA Jelena, LORENCS Martins, ROMANOVSKA Maija, RUBINS Karlis.

Na druhém místě skončil tým Chorvatska ve složení CARIC Jurica, DIKLIC Dubravko, STANICIC Ognjen, ZORIC Vedran.

Bronzovou příčku obsadil tým Maďarska ve složení HOMONNAY Geza, LAKATOS Peter, SZEGEDI Balazs, WINKLER Gabor.

Český tým si odváží bramborovou medaili s odstupem necelých 7 VP za třetími Maďary, která je v 18-ti členném poli krásným úspěchem, byť mohou hráči pociťovat zklamání ze vzájemného zápasu s bronzovým týmem, který jim vzal naděje na umístění na "bedně". 

V hodnocení Butler se nejlépe umístil maďarský pár SZEGEDI Balazs - WINKLER Gabor s průměrem 1,301 IMP na partii. Z českých bridžistů si nejlépe vedl Jakub Šlemr na 11. místě s 0,833 IMP na partii.

Oficiální web s výsledky naleznete zde.

Dojmy účastníků

K turnaji se vyjádřil za šestičlennou posádku František Králík:

Turnaj byl situován ve velmi pěkném hotelu Danubius Flamenco v příjemné části Budapešti na pomezí čtvrtí Lágymányos a Gellért-Hegy. Z oken jsme měli výhled na starou habsburskou Citadelu tyčící se nad Dunajem. Hráči ve volném čase rozumně relaxovali, a získávali tak energii a elán do dalších bojů. David s Kubou podnikli odvážný pěší výlet na Citadelu (pravděpodobně nejvyšší bod v Budapešti), Peťa s Honzou se vypravili do budapešťské zoo, kterou nám Peťa už měsíce předem vychvaloval kvůli jedinečnému exempláři „kinkajou“ (nakonec se ukázalo, že toto podivné zvíře není v Budapešti, ale v zoo v Brně). Přestože v půlce turnaje to vypadalo, že medailová umístění jsou v nedohlednu, výsledky v druhé půli se výrazně zlepšily. Nakonec naše výprava skončila na 4. místě za týmem Maďarska o 7 VP i přes zisk 56,5 VP v posledních třech zápasech.

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner