Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 18. února 2019
  • Zuzana Otradovcová

Festival v Budapešti 2019

Festival v Budapešti 2019

13.-17. února se v Budapešti konal bridžový festival, kterého se z Čech zúčastnily 2 juniorské týmy v doprovodu Milana Macury.

Danubius Hotel Budapešť se stal dějištěm čtyřdenního bridžového festivalu, který se letos poprvé odehrál na tabletech. Maďarská bridžová federace tuto událost využila k propagaci softwaru LoveBridge. Největší úspěch z Čechů zaznamenal Milan Macura, který v týmu s maďarskými hráči obsadil 3. místo a dále si Erik Klemš s Lukášem Kolkem odnesli cenu pro nejlepší juniorský pár.

Celý turnaj se hrál se zástěnami, každý hráč měl svůj tablet, kde si podle svých představ nastavil parametry jako jazyk, způsob odehrávání karty (posunutí, kliknutí, dvojité kliknutí), odezvu pro opravu při dražbě (prevence proti překliknutí), způsob řazení karet a podobně. Toto nastavení už pak měl člověk na všech zařízeních, mohl si ho však kdykoliv změnit. Tablety umožňovaly nahrání konvenčních karet ke každému páru, což bylo docela zajímavé, ne všechny páry ale CC poskytly k nahrání. Tablety v párovém turnaji umožňovaly odehrát danou dvojici partií ve stejný čas, takže výsledky byly dostupné bezprostředně. Během kol byla možnost si zobrazovat předchozí partie a s nimi i procenta jednotlivých párů, stejně jako průběžné procentuální skóre každého páru.

Ve středu 13.2.2019 se odehrál mixový párový turnaj, který se ale obešel bez české účasti. Češi se zapojili až do týmového turnaje, který měl 22 účastníků, naši hráči postavili týmy Czech juniors U26 (Erik Klemš, Lukáš Kolek, Zuzana Otradovcová, Přemysl Vávra) a Czech juniors U21 (Čeněk Romanowski, Vít Walach, Zdeněk Tomis a Daniel Němčík). Hrálo švýcarským systémem, ve čtvrtek 5 kol, v pátek 6 kol, v posledních 3 se hrálo s možností opakování, každé kolo na 8 partií. Czech U26 po prvním herním dni měli s průběžným 6. místem nadějnou pozici na zisk ceny pro nejlepší juniory, bohužel páteční výkon je odsunul až na 19. místo, tým U21 skončil 21. 

Během víkendu se odehrál párový turnaj s MP hodnocením, sobotní kvalifikace na 2x26 partií, nedělní finále na 30 rozdání. Do finále A postoupilo 16 nejlepších párů z 52, zbytek hrál finále B. První kolo se vydařilo páru Romanowski-Walach, kteří skončili na druhém místě. Rezerva z prvního kola jim pomohla, aby se i přes horší druhé kolo dostali do finále, kam se probojovali ještě i  Erik Klemš s Lukášem Kolkem. V neděli se více dařilo zkušenějším juniorům, kteří za 9. místo ve finále A brali cenu pro nejlepší juniorský pár, Čeněk s Vítkem skončili 13.

Dopoledne byla většinou volná, hráči je mohli využít k prozkoumání krás maďarské metropole, návštěvě kulturních krás města či odpočinku. Byla rovněž možnost navštívit hotelový bazén a tak poskytnout tělu pohyb, kterého u bridže přeci jen tolik není. Akce probíhala v opravdu hezkém prostředí, vůči jídlu bylo téměř nemožné mít nějakou výtku.

Co se týče hraní na tabletech, tak názor hráčů se postupně vyvíjel. Před akcí nikdo neměl zkušenost s touto platformou. Hraní na tabletech má řadu nesporných výhod, např. časová úspora a obecně sledování času. Tablet zaznamenává, jak dlouho je jaký hráč na tahu, takže v případě zpoždění je daleko snazší vyhodnotit, na čí straně je vina. Tablet rovněž neumožní začít hrát partii, pokud zbývá méně než 3 minuty do konce kola. Odpadají povinnosti jako počítání a řazení karet, zadávání výsledků do Bridgemate či jiná forma zaznamenávání, nikam se partie neodnáší. Na druhou stranu řada hráčů přiznává, že pro ně bylo složitější se soustředit, protože možnost prohlížet si předchozí partie byla do jisté míry rozptylující činností. Dále člověk ztrácí jakoukoliv interakci s opačnou stranou zástěny, protože ta se vůbec nezvedá. Jakmile je hráč na stole, tak se dostává úplně mimo dění. Dalším pozitivem je eliminace běžných problémů, které vyžadují přivolání rozhodčího, mezi které se řadí výnos ze špatné strany či nepřiznání barvy.

Poděkování patří maďarské bridžové federaci, která české juniory na akci pozvala, dále Milanu Macurovi a Lukáši Kolkovi, kteří se i přes určité nepříjemnosti výborně zhostili funkce řidičů. Hraní na tabletech byla zajímavá zkušenost, která ale vyžaduje osobní zážitek, protože názory ohledně tohoto tématu jsou velmi individuální. 

Autorem fotografií je László Sotus.

Své dojmy popisují i někteří účastníci:

V úvodním týmovém turnaji jsme ve druhé polovině nedokázali navázat na slušný start a propadali jsme se postupně skoro až na dno startovního pole. Také párový turnaj jsme s Erikem nezačali úplně podle našich představ a až v posledním kole jsme se dostali do finálové šestnáctky. Finále se na začátku vyvíjelo špatně i díky horšímu přenosu, ale postupně jsme vystoupali na 9. místo.
Z hraní na tabletech mám smíšené pocity. Moderní technologie omezí mnoho prohřešků proti pravidlům a usnadní organizaci turnaje. Navíc hráč může hned po partii vidět, co hrál celý sál. Na druhou stranu pro mě bylo obtížně se tolik ponořit do hry a soustředit se. Bridž bez karet bych nechtěl často hrát, ale jednou za čas je to zajímavé zpestření.

Lukáš Kolek

Turnaj moc líbil – organizace bezchybná, hotel naprosto luxusní. Co se týče tabletů, do týmů mi připadá, že to hru zbytečně zdržuje, v páráku jsem naopak velmi ocenil možnost vidět své průběžné výsledky a zanalyzovat své chyby (asi je tato zkušenost poněkud zkreslená tím, že se nám dařilo). Jsem rád za zprostředkování skvělé akce, moc jsem si ji užil.

Čeněk Romanowski

Turnaje se hrály na tabletech, z čehož jsem zprvu nebyl úplně nadšen. Dřívější zkušenosti s bridžem na elektronických zařízeních byly takové, že jsem nebyl schopen hru brát natolik vážně. Když jsem kdysi začínal hrát na BBO měl jsem pocit, že o tolik nejde. Míval jsem tendence více riskovat, více předražovat. Rovněž soustředění na hru nebylo tak velké. Během hry jsem nicméně názor změnil. Nepůsobilo mi nyní takové potíže do hry proniknout a tablety měly spoustu výhod: nebyly žádné hlášky mimo pořadí (popř. nemožné hlášky), žádné výnosy ze špatné strany; nemusela se posouvat  deska během dražby a celkově nebylo třeba se zástěnou nikterak manipulovat. Zvlášť během párového turnaje bylo skvělé, že výsledky byly okamžitě, když jste byl tichým hráčem byla možnost prozkoumat, co se hrálo na vedlejších stolech. Celkově tedy hodnotím, že výhody převažovaly nad nevýhodami. Zastávám však názor, že tablety jsou vhodné právě jenom pro bridžové festivaly a případné mezinárodní turnaje. Mistrovství, šampionáty a ligy by pro svou důležitost měly zůstat karetního charakteru.

Vít Walach

 

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner