Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 5. března 2019
  • Lucie Kohutová

Vítězi ME MIX se stali Švédové, český tým obsadil 23. místo

Vítězi ME MIX se stali Švédové, český tým obsadil 23. místo

První ročník týmového ME v kategorii MIX ovládl švédský juniorský tým, na stupních vítězů jej doprovodili Lotyši a Francouzi.

O akci

EBL se v letošním roce rozhodla uspořádat zcela novou soutěž, kterou se stalo mistrovství Evropy mixových týmů. Nezbytným parametrem je účast alespoň dvou párů hrajících za jedno družstvo. Pár tvoří vždy muž a žena. Soutěž je otevřená všem věkovým kategoriím, nejsou nastaveny žádné limity, jako je tomu například u kategorií do 20 nebo do 26 let. První ročník se uskutečnil v hlavním městě Portugalska, Lisabonu, v termínu 22.-28. února 2019. Česká republika obsadila při premiéře 23. místo, v dalších letech se snad můžeme těšit na vylepšení umístění našich barev, popřípadě zabojovat o možnost účasti na mistrovství světa, kam postupuje nejlepších osm družstev.

Účastníci

Úvodního ročníku soutěže se zúčastnilo úctyhodných 30 družstev. Českou republiku vyjely reprezentovat dva páry: Daniela Hnátová - Milan Macura, Lucie Kohutová - Martin Scháňka. Účast třetího páru až do poslední chvíle nebyla jistá, nakonec se však Karolína Kopecká a David Vozábal k týmu ze závažných důvodů nepřipojili.

Formát soutěže

Soutěž se odehrála v průběhu sedmi hracích dní systémem round robin, každý proti každému v celkovém součtu 29 kol. Program všech dní tedy zahrnoval čtyři zápasy kromě soboty - druhého hracího dne, kdy se zápasů po 12 partiích konalo pět. Začínalo se tradičně v 10 hodin dopoledne místního času (11 hodin našeho času). Z každého kola byly dva zápasy přenášeny na BBO.

Průběh

První hrací den započal poměrně nad očekávání, když český tým porazil ambiciózní týmy, které předpokládaly boj o příčky nejvyšší. Proti Polákům i Švédům shodně zapsal 11,38 VP. Po obědě však následovaly dvě porážky proti Rusku (5,54 VP) a Itálii (2 VP). Výrazná prohra s Itálií seslala tým průběžně až do třetí desítky startovního pole.

Druhý den se vyvíjel obdobným způsobem - úvodní dva zápasy přinesly vítězství nad Rakušany s 18 VP a Srby s 15,79 VP, poté však opět přišly dvě vysoké prohry s Turky (1,72 VP) a Finy (1,22 VP). V závěru soboty si reprezentanti alespoň mírně spravili chuť těsnou výhrou nad Francouzi (10,36 VP).

Třetí hrací den se z hlediska průběhu ustálil, přinesl porážku s Nory (6,03 VP), vítězství s Angličany (14,22 VP) a dvě těsné porážky s Bulhary (9,29 VP) a Chorvaty (9,64 VP).

Čtvrtý den, pondělí, přinesl týmu pouze jediné vítězství ve druhém zápase proti Švýcarsku (16,73 VP), z ostatních zápasů odešli Češi poraženi. Proti Maďarsku získali 8,95 VP, proti Rumunsku 5,30 VP a proti Izraeli 5,07 VP.

V úterý se vítězně vyvedl až poslední zápas proti Estonsku (15,99 VP), předchozí zápasy skončily prohrami s Lotyši (6,55 VP), Belgičany (4,01 VP) a Islanďany (6,55 VP).

Středa byla českým černým dnem provázeným čtyřmi prohrami postupně proti Dánsku (6,29 VP), Nizozemsku (3,63 VP), Něměcku (2,76 VP) a Portugalsku (4,42 VP).

Poslední hrací den už šlo pouze o korekci skóre. O boj o umístění v TOP 20 Čechy připravil debakl s Řeckem, kdy si odnesli pouze 1,59 VP. I přes další vítězství ze zápasů se Skotskem (17,56 VP), Španělskem (10,36 VP) a Irskem (14,93 VP) tedy skončili na konečném 23. místě.


Obecně platí, že proti polským týmům je výhodnější hrát v samém úvodu turnajů, jelikož jejich výsledky se později postupně zlepšují. Přesvědčili jsme se o tom sami ihned v prvním zápase:

Soupeři si nerozuměli v dražbě, skončili tedy mylně v závazku 4H, kdy dražební hláška 4H byla jedním z dvojice považována za cuebid, druhým to play. Partie přinesla Čechům 14 IMP, protože na druhém stole Martin Scháňka a Lucie Kohutová vydražili velký slem po dražbě:

1H - 2C*

2D* - 3C

3H - 4C*

4S* - 7C

2C = GF, 2+C

2D = 15+

4C = dotaz na esa s určením trumfové barvy

4S = 2 esa bez Q trumfové

Mnoho soupeřů používalo dražební systémy zahrnující zahájení silným 1C. To byly chvíle pro Milana a Danielu, kteří dokázali ve většině situací značně stížit protihráčům život a zajistit tak týmu někdy až nečekané zisky - jako třeba v zápase proti Estoncům:

Sever zahájil silným 1C, do čehož Daniela zasahuje 1D slibující 3listy v ostatních barvách. Na 1NT hráče na jihu draží sever 3NT. 

Milan vynesl 8 pikovou, na kterou hl. hráč pokládá ze stolu K, Daniela odmarkovává 7 pikovou. Následně je staženo eso srdcové a hrána srdce, kterou bere Daniela králem a vrací J pikového. Po stáhnutí tří kol piků (Daniela zahazuje káro) hraje Milan tref. Hlavní hráč po okamžitém vzetí esa hraje na základě informace z dražby impas kárový. Daniela se tím pádem dobírá na J kárového a bere vypracované zdvihy v ostatních barvách. Bez čtyř za skóre +200.

Výsledky

Vítězem 1. ročníku MIX ME v roce 2019 se stal tým Švédska hrající ve složení CLEMENTSSON Sanna - EKENBERG Simon, GRONKVIST Ida - GRONKVIST Mikael.

Na 2. místě skončil tým Lotyšska, jenž reprezentovali ROMANOVSKA Maija - LORENCS Martins, ALFEJEVA Jelena - RUBINS Karlis.

Bronzové medaile si odvezl tým Francie, za který nastoupili FREY Nathalie - VOLCKER Frederick, GAVIARD Daniele - BESSIS Thomas, CRONIER Benedicte - CRONIER Philippe.

Český tým obsadil v konečném pořadí 23. místo. 

Butlerové hodnocení nejlepších hráčů k nahlédnutí zde:

Oficiální web s výsledky zde.

 

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner