Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 30. března 2019
  • Lucie Kohutová

Vítězem White House Junior Internationals 2019 se stalo Dánsko

Vítězem White House  Junior Internationals  2019 se stalo Dánsko

Díky poslední finálové partii se z vítězství na prestižním juniorském turnaji v Amsterdamu radovali Dánové, Češi obsadili 10. místo.

O akci

White House Junior Internationals je velice populárním bridžovým turnajem evropského formátu. Jedná se o prestižní turnaj pro zvané juniorské národní týmy, který se každoročně pořádá v hlavním městě Nizozemska Amsterdamu. Letos se uskutečnil již 27. ročník, který se přesunul do "Het Witte Huis" poprvé v roce 2006. 

Hlavní juniorská týmová soutěž se konala od pondělí 25. do pátku 29. března 2019. Představuje současně jakousi "generálku" pro nadcházející červencová mistrovství (letos ME juniorských týmů v norském Oslu). Český tým vyrazil ve složení Michael Botur - Lucie Kohutová, Erik Klemš - Martin Melčák, Lukáš Kolek - Jakub Vojtík za doprovodu kapitána Milana Macury.

Účastníci

Soutěže se účastní 24 družstev složených ze 4-6 hráčů zejména z evropských států, v posledních letech jsou však zvány i týmy ze zemí jiných kontinentů, letos Austrálie, Singapur a Brazílie. Až na tradiční výjimku pořadatelského Nizozemka se z každé země zapojí většinou jedno družstvo. 

Formát soutěže

Týmy jsou rozděleny do dvou skupin po dvanácti. Nejprve se ve skupinách odehraje round robin, čili 11 zápasů (každý s každým ve skupině) v průběhu prvních dvou hracích dní. Na základě těchto výsledků se stanoví pořadí. Prvních šest družstev se kvalifikuje do předfinále A, zbývající jsou zařazena do předfinále B. Do obou předfinále se přenášejí kompletní výsledky zápasů proti týmům z původní skupiny (Hearts, Diamonds).

Následujícího dne se odehraje šest zápasů - a to proti družstvům z druhé původní skupiny. Nejlepších 7 týmů z předfinále A a vítěz předfinále B vytvoří osmičlennou skupinu, ve které se vyřazovacím systémem odehraje čtvrtfinále, semifinále a finále. Zbývající družstva jsou rozdělena do čtyřčlenných skupin o 9.-12., 13.-16., ... místo. V nich odehrají bez závislosti na předchozích výsledcích zápasy každý s každým o konečné umístění paralelně se čtvrtfinálovým a polovinou semifinálového zápasu (které jsou hrány na dva segmenty po 14 partiích).

Poslední hrací den, pátek, je již věnován pouze finálovému zápasu o celkové vítězství a odpoledne se pro zájemce pořádá párový turnaj, v němž jsou vítány především mezinárodně kombinované páry.

Průběh turnaje

Ambicí českého týmu byl - i vzhledem k 2. místu z loňského roku - postup do předfinále A a následně do vyřazovacích bojů. Ve skupině tedy bylo důležité odehrát dobré zápasy zejména proti týmům, které měly největší šanci kvalifikovat se mezi 12 nejlepších. To se však vůbec nepodařilo. Byť Češi postoupili z 5. místa, výrazně prohráli všechny zápasy s týmy na 1. - 4. místě a zmar dovršil těsný postup Ruska, proti kterému jedinému z níže postavených družstev zapsali čeští junioři prohru.

S přenosem pouhých 18,07 VP ztrácel český juniorský tým více než 14 VP na 11. Rusko. Dostat se mezi nejlepší sedmičku vyžadovalo výborný výkon proti šesti postoupivším týmům z druhé základní skupiny. Našim mírně hrálo do karet výkonnostně nerovnoměrné rozložení obou skupin, kdy nejtěžší zápasy už si Češi odbyli ve své základní skupině. A skutečně - téměř bezchybnou a nátlakovou hrou se juniorům od prvního zápasu dařilo získávat body i v relativně nezajímavých partiích, což vedlo k tolik potřebným vysokým výhrám proti družstvům Srdcové skupiny.

Bohužel čtvrtý zápas přinesl prohru proti norskému týmu, který výsledkově nezářil, ale své dobré chvíle si vybral právě proti českému družstvu. Před večeří nevypadal stav příznivě, ale vítězství proti nizozemskému mládežnickému týmu a porážka Finů s téměř čistou nulou proti Izraeli opět vrátila vše do rukou našich juniorů! To byl také důvod, proč byl poslední český zápas předfinále A promítán na BBO. Čeští junioři potřebovali vítězství o 20 IMP, aby předběhli právě Finy a zaujali do té doby jejich 7. postupovou příčku.

Nasazení párů do závěrečného kola nebylo pro kapitána snadným úkolem. Po dohodě s hráči nastoupila sestava Botur - Kohutová, Kolek - Vojtík. Češi věděli, jak vysokou výhru potřebují, a že tedy musí na Finy od počátku vyvíjet nátlakovou hru. A začátek se vydařil. Hned v první partii nechali soupeři Michala s Luckou v částečném pikovém závazku na 3. stupni, bohužel 4 srdce z protilinky ve druhé hře zrovna nebyly ke splnění kvůli dvojité nesedící kárové finese a snapu. Takže pouhý 1 IMP pro ČR. Druhá partie přinesla další drobný zisk, když agresivní Michalův blok v belové manši předražil soupeř do 5 srdcí - s kontrou bez čtyř za +800 pro české bridžisty a 5 IMP.

Potenciální zisk mohla přinést partie číslo 28. Díky příznivé dělbě obou drahých barev je ke splnění malý pikový slem, který nemusí být s "pouhými" 9 body naproti silnému zahájení 2NT (20-22) snadno k nalezení. Po superakceptu na pikový transfer a odpovědi na klíčové figury využil Michal taktický dotaz na Q trumfovou, aby nasměroval konečný závazek 6S do ruky partnerky. I finský pár na druhém stole slem vydražil, ve výsledku se tedy jednalo o partii remízovou.

Bohužel zbytek rozdání v zápase byl tvořen především dražebně i sehrávkově nezajímavými partiemi, Češi téměř neměli kde získat body, takže i když byl výsledek 19-1 IMP jednoznačný pro ČR, na čtvrtfinále to o 2 IMPy nestačilo.


Kromě těchto partií, které byly ke zhlédnutí na BBO, se hráči podělili ještě s dalšími:

Round robin, Nizozemsko U26:

N            E             S             W

p             1S           2C            p

 2D            p             2H           2S

3H            p             4H            p

p             p                              

Lukáš na jihu se stal vydražitelem závazku 4H. Z dražby usuzoval, že se trumfová barva nemusí dělit. Výnos pikový tedy bere a ihned hraje Q trefovou s úmyslem ji pustit kolem stolu, je však kryta druhým králem hráče na východě. Bere tedy esem, odehrává dvě kola trumfů, které se skutečně nedělí. Následují dvě kola trefů, na které přichází pikové shozy, hráč na E snapuje. Nyní je v bezvýchodné pozici. Kdyby zahrál pik, Lukáš bezpečně zahodí karo, aby zachoval trumfovou komunikaci na vypracovaná kára a odevzdá již pouze eso kárové s výsledkem =. Piková vratka nepřišla, takže se tímto zahráním sice neblýskl, zato však splnil +1. Jediný tak ze všech zúčastněných vydražil a splnil srdcovou manši.


Round robin, Nizozemsko Girls: 

N            E             S             W

  1H          p              2D*          4C

4D          p              4S            p

4NT        p              6H            p

p            p                                

Jakub se stal hlavním hráčem v závazku 6H po výnosu singl trefem. Zvolil optimální cestu sehrávky, když na kára zahodil ze stolu dva trefy a zahrál nyní již bezpečný impas srdcový, čímž závazek splnil. ,,Mlčeti zlato" - na druhém stole se Lucka rozhodla nedražit, což přineslo v totožném závazku 6H kýžené ovoce - trefový výnos převzala 10, čímž vsugerovala sehrávající hráčce představu o minimálně 3listu trefovém u vynášejícího obránce. Bez tušení o nepříznivé dělbě barev zahrála hlavní hráčka "bezpečný" impas srdcový ihned a po snapu trefovém byl závazek jednou poražen.


V této partii se stal Erik na jihu vydražitelem závazku 4 srdce. Výnos J pikový. Jak byste sehrávali vy?

Erik ze stolu přidal malou a zdvih bere eso východu, následováno pikem partnerovi do snapu. Ze západu nyní přichází tref přes celý stůl do dámy. Po stažení esa srdcového, do kterého hráč na východě zahazuje desítku, Erik vidí, že hrozí špatná dělba trumfů. Odehrává tedy eso trefové, snapem pikovým přechází na stůl a sám si v ruce snapuje poslední tref. Odehrává eso kárové a nyní hraje Q pikovou. West snapuje figurou a Erik zahazuje káro. Další kolo trefů snapuje na stole malým trumfem a vzhledem ke skutečné dělbě trumfů 4-1 již nyní dotrumfovává. Odevzdal soupeřům pouze eso pikové a dva snapy.

Celé rozdání vypadalo takto:


A na závěr jedna obranná perlička:

 N            E             S             W

 p               p             1S          2S

p             2NT          3S           p

4S           p               p             p

Výnos eso kárové.

Dummyho list se vyloží na stůl a je třeba naplánovat pokračování. Kde má naše linka možnost získat zdvihy? Pravděpodobně dva kárové, další potenciál se skrývá v trefech a srdcích, v pikách není šance příliš velká, případná figura partnera je v impasu hlavního hráče. V srdcích máme naději na zdvih, pokud má hlavní hráč dubl a partner singl. Nemá však smysl partnera přepustit do zdvihu k podehrání, jelikož sami již další vstup k odehrání srdce nemáme. Navíc při pohledu na stůl se může stát, že hlavní hráč zahodí své případné ztrátové trefy na srdce. Ovšem kromě esa trefového do dummyho ruky další vstupy nejsou!

Jaké je tedy vítězné zahrání? 

Král trefový, kterého si hlavní hráč nemůže dovolit propustit. I kdyby to udělal, nepomohlo by to. Partner drží svou Q trefovou, dokud je třeba. Hlavní hráč nestihne vypracovat srdcové zdvihy a ponechat si k nim trefový přechod.


Výsledky

Vítězem White House Junior Internationals 2019 se stalo Dánsko ve složení Andreas Plejdrup, Christian Lahrmann, Emil Buus Thomsen, Soren Bune.

 

Na 2. místě skončil tým Izraele, jenž reprezentovali Amir Ezion, Aviv Zeitak, Gal Matatyahou, Lior Urman, Nir Khutorsky, Yonatan Sliwowicz.


Ve finálovém utkání Dánové zvrátili nepříznivý stav až v poslední partii celého finále, před kterou prohrávali 73 - 76 IMP:

Izrael sehrával z linky E-W částečný závazek v podobě 2NT. Na druhém stole však dražba proběhla dynamičtěji: 1H - 2H - 4H.

Hráč na jihu, který nemá jednoduchý výnos, zvolil 2 trefovou. Vyloží se stůl a Lahrmann poměrně po krátkém plánování přikládá malou, následovanou 7 a 10. V tempu točí krále srdcového! Toho bere hráč na severu a nyní volí, zda vrátit pik, či káro. Nakonec se ke své vlastní smůle rozhodne pro pik. Pokud nyní Lahrmann položí eso, závazek má splněn, on ale hraje impas. Nyní však tím spíše hráč na jihu nenachází vratku károvou od svého KJxx a pasivně vrací opět tref. Nyní už obrana nemá čas a Lahrmann tak nakonec zahazuje své ztrátové káro na čtvrtý tref ze stolu.


Vítězové skupin

A - Maďarsko

B - Nizozemsko

C - Slovensko

D - Německo

Vítězi párového turnaje se stali Thibo Sprinkhuizen - Laura Covill.

Výsledky všech soutěží i jejich dílčích částí jsou k nalezení v tomto odkazu.

Odkaz na fotografie z akce zde.


Komentář kapitána Milana Macury

White House Amsterdam Juniors je tradičním juniorským turnajem, na který národy posílají ty nejlepší týmy, aby změřily své síly před letními vrcholy sezóny a doladily případné sestavy. Český tým hraje již dlouhou dobu ve stejném složení, i když Lucka s Michalem si od společného hraní dali chvíli pauzu. Vzhledem k loňskému výsledku a kvalitě týmu byly jasné ambice dostat se do play-off, kde se již může stát ledacos. Je velký rozdíl v tom, jak by měl hráč přistupovat k zápasu v round robinu a v KO zápase. Zatímco v round robinu je v koncové tabulce znát každá chyba, v KO zápase je možné si dovolit několik chyb, pokud je hráči dokáží vynahradit dostatkem zisků. Není nutné vyhrát o 100, stačí pouhý 1 IMP k postupu. I když v round robinu v zápase prohráváte, není nutné měnit styl a snažit se zbytečně riskovat, většinou to vede k prohloubení ztráty. Na druhou stranu v KO je občas potřeba nepřiznivý stav zvrátit nestandardní akcí a doufat v obrat.

Do každého turnaje je dobré vstoupit výhrou, což se nám povedlo proti Chorvatsku. Následující dva zápasy ale byly pohromou. Proti Dánsku se ukázalo, že tým je zvyklý na standardní styl dražby, se kterým se junioři pravidelně setkávají při českých soutěžích. Nepředvídatelná dražba soupeřů však dělala našim problémy jak v soutěžní dražbě, tak v sehrávce. Je těžké se přizpůsobit jiným stylům, a proto je klíčové, aby si partneři věřili a dělali svá rozhodnutí na základě ocenění svého listu a získaných informací od partnera a soupeřům tolik nevěřili. V tom může pomoci oddělení rozlohových listů od těch semipravidelných s větší bodovou silou. Ve druhém případě je tak možné soupeře trestně kontrovat v nesmyslných závazcích, do kterých se často páry s agresivním nevyzpytatelným stylem dostávají a přinést zisky, které nahradí ztráty ze soupeřových vydařených bloků či blefů. Juniorský bridž, ale i top světový bridž se téměř v každém rozdání potýká s oboustrannou dražbou, na kterou je třeba se více soustředit. Dokonalá jednostranná dražba a propracované sledy jsou již minulostí a mnoho impů nepřinesou vzhledem k investované energii. V dnešní době se již není možné spoléhat na pravidelnou rozlohu zahajitele 1NT a také bodová síla se výrazně liší od standardu. Tento turnaj ukázal, kam je třeba směřovat další energii a čas v tréninku. Kdo si nevyzkoušel hraní v zahraničí, ten si jen těžko uvědomuje, jak velkou hraje znalost soupeřů roli. V našich skromných podmínkách se setkáváme stále se stejnými soupeři a návyky a hráči se jen málokdy překvapí. 

V prvních dvou dnech působil tým unaveně (zřejmě z dlouhé cesty) a hlavně nerozehraně. Některé zbytečné chyby by hráči v pokročilé fázi turnaje neudělali. Příprava před ME juniorů v Norsku tedy musí obsahovat alespoň dvoudenní soustředění těsně před turnajem, kde si hráči navyknou na herní režim a živosprávu při turnaji a upevní si dohody, zejména v oboustranné dražbě, a připraví se na konvence, se kterými se v ČR moc nesetkáváme. Se zápasy v základní skupině jako kapitán nemohu být spokojen a nemohu vyzdvihnout ani individuální výkony. Nevydařil se ani jeden zápas proti silnějším týmům, které nenabízí IMPy soupěřům zadarmo, jako to dělají ty slabší týmy. Je třeba si výsledky vybojovat a když prohrát, tak s menším rozdílem. Zejména v round robinu se proha s 5-6 VP dá rychle dohnat, na prohru 19:1 musí ale přijít kompenzace v podobě dvou vysokých výher. Omšelé, ale pravdivé pravidlo, že nejvíce impů se rozděluje v první a poslední partii, se nikdy neomrzí zopakovat. 

Hráčům stále opakuji, aby se po dvou nevydařených rozdáních vzdálili od stolu. Zašli si pro vodu, aby se zbavili frustrace z nevydařených partií, a do dalších rozdání nastupovali s čistou hlavou. Bohužel ne vždy si tento trik během hry uvědomí. V takových chvílích rozhoduje kvalita partnerství, aby se hráči navzájem podpořili a společně krizi překonali. Na tom musí ještě junioři pracovat. 

Týmový duch byl v průběhu celého turnaje dobrý. Páry si výrazně nic nevyčítaly a vzájemně se motivovaly. Hlavně zde je nutná role kapitána, který musí vášnivé diskuze zastavit a neshody vyřešit. To, myslím, docela fungovalo. Hraní ve třech párech tomu hodně napomáhá.

Musím vyzdvihnout výkon celého týmu ve třetím hracím dni, kdy již nebylo co ztratit a tým musel šlapat na plné obrátky, aby se pokusil dohnat ztrátu ze základní skupiny. Zde bych rád poděkoval Lukášovi, který po prvním zápase přišel s výbornou náladou, kterou společně s Kubou dokázali přetavit v hromadu zisků. V Butleru skončili v této části na 2. místě za holandským párem. Všichni hráči si uměli včas říct, že se cítí dobře/špatně a že by chtěli dále pokračovat, či naopak pauzovat. Vzhledem ke krátkým zápasům nebylo nutné střídat pravidelně, i když jsem se o to ze začátku snažil. V posledním klíčovém zápase jsem chtěl původně nasadit Erika s Martinem a nechat tak sestavu stejnou jako v předposledním vyhraném zápase. Lucka totiž vyjádřila obecnou preferenci v pozdějších večerních hodinách spíše nehrát. Erik ale sám přišel s tím, že se necítí v nejlepší formě, a těžkou volbu nasazení mi tím ulehčil. Nasazení nelituji a i když to těsně nevyšlo, jsem s výkonem celého týmu v nadstavbové části velmi spokojen. Kdybychom s takovým nasazením a koncentrací zvládli odehrát celé ME, postup na MS by nás neminul, možná by mohla cinknout i medaile. Zvládnout ale tuto koncentraci a optimismus během 7 dní není snadné. Budu dále s týmem pracovat na vytvoření důležitých návyků a aby potřebnou energii a pozitivitu čerpali jeden od druhého a z vyhraných zápasů. Role kapitána je velmi důležitá a budu dále pracovat i na tom, abych se i v této roli dále zlepšoval.  

Rád bych také poděkoval všem podporovatelům, kteří týmu fandili. Podpora z domova často pomůže zvednout náladu v těžkých chvílích.

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner