Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 10. června 2019
  • Milan Macura

International Tel Aviv Bridge Festival 2019

International Tel Aviv Bridge Festival 2019

Český tým v Tel Avivu skončil jen těsně za medailovými pozicemi.

International Tel Aviv Bridge Festival 2019

Ve dnech 31. května - 6. června 2019 se konal v Tel Avivu již 54. ročník mezinárodního bridžového festivalu, na který se sjeli nejen nejlepší hráči z Izraele, ale také hráči z dalších 18 zemí světa včetně Argentiny, Chile, Číny, Indie či Spojených států amerických.

 

 

Web soutěže a všechny výsledky

Českou republiku reprezentoval tým ve složení (zleva) Aleš Medlín, Jiří Medlín, Lukáš Kolek a Milan Macura.

Program soutěže byl nabitý, již v pátek začínal smíšenými páry a v neděli jej doplnily smíšené týmy. Ze zřejmých důvodů se čeští hráči těchto soutěží neúčastnili. Turnaj tak pro naše začal až v sobotu odpoledne IMP párákem. Hrálo se na 2 kola po 24 rozdáních. V prvním kole se více dařilo Medlínům (+48 IMP), ve druhém kole ale na dobrý výkon nenavázali, a umístili se tak na 68. místě s +25 IMP. Milan s Lukášem začali naopak opatrněji, ale postupně přidávali. K +12 IMPům z prvního kola přidali ve druhém +56 a s celkovým součtem +68 IMPů to stačilo na 21. místo z 245 párů. Soutěž vyhráli junioři Amir Ezion a Lior Urman s +117 IMPy.

V pondělí se hrál týmový turnaj hodnocený na topy - BAM. Na startovní listině bylo 82 týmů. Hrálo se švýcarským systémem na 8x6 rozdání. Český tým obsadil krásné 7. místo, když se dělil se stejným počtem topů s 5. místem. O umístění však rozhodovalo konečné pořadí všech soupeřů a tam byl český tým horší než další 2 týmy. Festivalu se účastnil i slovenský tým, za který hrál také Anatol Filip. Slováci se umístili v BAM na 14. místě. Vyhrál tým sponzorky Rozmarine Gad, ve kterém byli také prezident Izraelského bridžového svazu Modi Kenigsberg a CEO Gilad Ofir.

V hlavním týmovém turnaji probíhala nejdříve kvalifikace, která se hrála švýcarským systémem opět na 8x6 rozdání. Do vyřazovacích bojů postupovalo nejlepších 16 týmů z celkového počtu 81. Češi se drželi po celou dobu na hranici TOP16, v předposledním kole se dostali do TOP10, a tak i prohra v posledním kole stačila na udržení v play off. 

Do vyřazovacích zápasů si vybíralo prvních 8 týmů ze druhé poloviny postupujících. Český tým budil respekt a zbyl v pořadí až na sedmý tým Ofek Tal. Posledním vybraným byli světoví šampioni v týmu Ilan Herbst, kteří nakonec celou soutěž vyhráli. Už jen umístění tohoto týmu až ve druhé desítce v kvalifikaci naznačuje vysokou kvalitu startovního pole. Mistry světa a Evropy bychom našli nejméně v 10 týmech.

V prvním vyřazovacím zápase nepřinesl Lukáš s Milanem zrovna dobrý stůl, když spadli ze dvou nadějných slemů a soupeři neudělali žádnou chybu. Postup tak nevypadal nadějně. Ovšem až do té doby, než přišli se svými výsledky Aleš s Jirkou, kteří kromě zmíněných slemů donesli ještě další nápisy. Češi se tak mohli radovat z postupu mezi nejlepších 8 týmů. 

Ve čtvrtfinále češi narazili na favorizovaný tým Rozmarine Gad, který vyhrál BAM. Ve většině z 12 partií se nedělo nic zajímavého, rozhodovaly nakonec chyby ve 2 rozdáních. V jednom se nepodařilo Alešovi s Jirkou správně odbránit nesmyslný slem vydražený v soutěžní dražbě, partie stála v obratu 26 IMPů. Ve druhém rozdání se na obou stolech rozhodovalo v obraně i sehrávce. Milan s Lukášem mohli porazit srdcovou maši po nečekaném snapu, avšak Lukáš nenašel správnou vratku káry, když Milan nic netuše vrátil vynesenou pikovou barvu dvojkou ze zbývajícího Q102 (na stole se ukázal malý 3list). Na druhém stole snap nepřišel, Jirka však neuhodl, které finesy zahrát, a tak z manše spadl, zatímco na druhém stole se bez druhého pikového snapu podařilo splnit. Postup do semifinále tak byl v silách našich hráčů i přes šťastný slem soupeřů, který stál 11 impů. Zbylé zisky by stačily k výhře, pokud by se porazil slem a jeden z párů si poradil ve zmíněné manši.

Čechům tak zbývalo bojovat v posledním zápase o 5.-6. místo. V něm nastoupili proti týmu Levin Yuval. Koncentrovaný výkon na obou stolech nedovolil soupeřům mnoho nápisů a naši s přehledem zvítězili a odvezli si tak krásné umístění.

Ihned po odehrání 36 rozdání čekalo naše ještě druhé kolo kvalifikačního kola hlavního párového turnaje. Z prvního kola dostávali finalisti týmů přenos 55,6%. O postupu do Finále A, kam postupovalo 76 párů z 240 tak rozhodovalo jen 24 rozdání. Oba české páry již byly značně unaveny, a tak není divu, že se Alešovi s Jirkou nepodařilo postoupit. Milan s Lukášem sice do finále A postoupili, ale až ze 73. místa a tím pádem se špatným přenosem. Ve finále již byli kluci odpočatí a na 50 rozdáních se jim podařilo vytáhnout na 53,26%, což stačilo na konečné 31. místo. Nebýt posledního smolného kola (na obrázku sloupec [1]), mohli si kluci odvést krásné umístění do 20. místa. 

Češi zanechali v Izraeli dobrý dojem a předvedli kvalitní výkon i přes malou sehranost páru Macura - Kolek. Původně v týmu byla s Milanem přihlášená Daniela Hnátová. Ta však těsně před turnajem onemocněla, a nemohla tak do Tel Avivu odcestovat. Další českou výpravu čeká Izrael na Red Sea Festivalu, který se koná 7.-17. listopadu 2019 v Eilatu. Zájemci o registraci se mohou hlásit u Milana Macury, který koordinuje ubytování s organizátory.

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner