Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 2. září 2019
  • Adam Janas

Otevřené mistrovství světa mládeže 2019

Otevřené mistrovství světa mládeže 2019

Od úterý 20. srpna do pátku 23. srpna 2019 se v chorvatské Opatiji konalo šesté Otevřené mistrovství světa mládeže párů.

Letos se na párovou soutěž po dlouhé době vydala početnější výprava z České republiky. Namísto klasické reportáže vám tentokrát přinášíme pohled očima trenéra a vedoucího výpravy Adama Janase.

Úvodní informace

Kromě párového turnaje, kterého se zúčastnili čeští hráči akce zahrnovala ještě týmovou soutěž, BAM, individuál. Slavnostní zahájení se neobešlo bez projevů významných osob z WBF, starostky Opatije, premiéra Chorvatska, prezidenta chorvatského bridžového svazu. Kromě oficiálního kulturního programu ceremoniál zpestřili hráči z Asie, kteří si připravili toto taneční vystoupení. Po potlesku na účastníky čekalo chutné občerstvení.

Česká účast na Otevřeném párovém MS mládeže

V kategorii U26 Open:
 
Erik Klemš – Jakub Vojtík
Lucie Kohutová – Lukáš Kolek
 
V kategorii U21:
 
Ondřej Kaštovský – Adam Pyszko
Daniel Němčík – Zdeněk Tomis
Zuzana Otradovcová – Přemysl Vávra
Čeněk Romanowski – Vít Walach
 
V kategorii U26 Women:
 
Veronika Dolanská – Barbora Štrbová

U26 Open

V hlavní kategorii jsme měli dvě velká želízka v ohni, oba páry dle mých předpokladů směle mohly útočit na umístění v první desítce. Startovní pole o devětačtyřiceti párech se skládalo z hráčů z Austrálie, Rakouska, Belgie, Bosny a Hercegoviny, Chile, Čínské lidové republiky a Hong Kongu, Kolumbie, Chorvatska, Česka, Anglie, Finska, Německa, Řecka, Maďarska, Indie, Irska, Izraele, Itálie, Japonska, Norska, Polska, Ruska, Skotska, Srbska, Španělska, Spojených států amerických a Uruguaye.
 
Kvalifikace vyšla nakonec oběma párům, i když průběh byl velice rozdílný. Dvojice Klemš – Vojtík proplula bez problémů z prvního místa suverénně se ziskem 61,11 % s více jak dvouprocentním náskokem na druhé Marcinowski – Sobczak. Dvojice Kohutová – Kolek si první kvalifikační den prošla hotovým peklem, ve čtvrtek ale dokázali vstát jako fénix z popela, předběhli dalších 27 soupeřů a dostali se na 11. místo.
 
Ve finále, kam postoupilo 26 nejlepších párů, přičemž ten první měl přenos 3 topy, se dvojici Klemš – Vojtík už tolik nedařilo, nakonec se museli spokojit s dvacátým místem a 46,78 %. Zato Kohutová a Kolek pokračovali v parádní jízdě a až do poslední partie hráli o medaile. Neskutečně dramatický finiš nakonec vyzněl v jejich neprospěch, bronzová medaile utekla o pouhou setinu procenta. I tak se ale jedná o skvělý úspěch a čtvrté místo za 55,68 % je suverénně nejlepší umístění českých hráčů v historických tabulkách této párové soutěže.
 
Oba české páry hrající v U26 Open udělaly našemu bridži rozhodně dobrou reklamu, jelikož se česká vlajka pohybovala na předních pozicích v kvalifikaci i ve finále, a v zákulisí bylo všem jasné, že se s našimi hráči musí počítat jako s možnými favority.
 
Medailisté
1. místo Lior Urman (ISR) - Amir Ezion (ISR)
2. místo Jamie Thompson (AUS) - Matthew Smith (AUS)
3. místo Hongji Wei (CHN) - Shiyu Sun (CHN)

U21

Harmonogram zahraničních mládežnických akcí pro rok 2019 alokoval do Opatije v kategorii dorostenců hned čtyři „místenky“, a tak se také mezi čtyřiapadesáti zúčastněnými páry objevily právě čtyři české. Nejvíce sehraná dvojice Ondřej Kaštovský – Adam Pyszko bojovala téměř celou kvalifikaci v první polovině startovního pole. V závěru kvalifikace ale potřebovali o něco více štěstí při rozhodování pod tlakem. 28. místo v kvalifikaci odpovídá solidnímu výkonu v kombinaci s jejich schopnostmi a takové umístění jsem zhruba očekával, je tak škoda, že do finále A postoupilo pouze 26 nejlepších párů a mladíkům postup utekl o necelého půl procenta a dvě příčky, když získali 49,70 %. Ve finále B pak uhráli pěkné 24. místo z 90ti párů za 55,89 %. Na postup Adam s Ondrou rozhodně měli, od loňského ME v Opatiji se určitě zlepšili, a očekávám, že podobné tempo udrží i v následujícím roce.
 
Poměrně nevyvážený pár, jehož ambice nebylo lehké objektivně odhadnout, utvořili Daniel Němčík a Zdeněk Tomis. Pro Danka se jednalo o první reprezentační zkušenost na MS nebo ME, a tak jsem byl zvědavý, jak se oba své role v páru zhostí, a nakonec jsem mohl být opravdu velmi spokojený, jelikož vybrali správnou strategii a v kvalifikaci nahráli 22. místo a 51,88 %, což v pohodě stačilo na postup. Ve finále A se neztratili, 44,54 % sice znamenalo 24. místo, pro ilustraci ale uvádím, že například šestnáctí Američani měli 46,01 %.
 
Nadějný výkon převedl také pár Zuzana Otradovcová – Přemysl Vávra, kteří dokázali uhrát v kvalifikaci 47,24 % a 43. místo. Oba ukázali dobrou znalost svého systému a efektivně se až na výjimky dokázali vyvarovat drahým chybám, zatímco chyby soupeřů nemilosrdně trestali. Oba mají docela dobrou dražební disciplínu a schopnost se soustředit, a když tyto atributy ještě zlepší a vypilují, mohou na dalších soutěžích v kategorii U21 pomýšlet na umístění kolem poloviny startovního pole.
 
První zkušenost s velkou mládežnickou soutěží mají za sebou také už Čeněk Romanowski a Vít Walach. Skončili na 49. místě s 42,22 %, což dle mého názoru zhruba odpovídá jejich schopnostem a zkušenostem. Ve finále B pak obsadili 45. místo s výkonem 50,96 %, s čímž mohu být určitě spokojen a mladíky to určitě motivuje v další touze se zlepšovat. Pokud vytrvají a dokážou dále odstraňovat typické dorostenecké zlozvyky a nešvary, určitě se mohou brzy těšit na další posun ve své hráčské kariéře.
 
Medailisté
1. místo Kacper Kopka (POL) - Tomasz Kielbasa (POL)
2. místo Alexander Sandin (SWE) - Ilai Ilan Baniri (ISR)
3. místo Hao Zhen Dong (CAN) - Bo Han Zhu (CAN)

U26 Women

V dívčí kategorii Českou republiku reprezentoval pár Veronika Dolanská – Barbora Štrbová, a mohu říci, že úspěšně. Po tvrdém boji v sedmadvacetičlenném kvalifikačním startovním poli obsadily 13. místo za 51,56 % a do finále tak postoupily s náskokem téměř jednoho procenta. Ve finále nakonec vyšplhaly o další dvě příčky nahoru a bylo z toho konečné 11. místo a 48,48 %. Obě mladé hráčky podaly opravdu dobrý výkon, ze kterého jsem byl potěšen. Baja prokázala své zkušenosti a Verča zase ukázala, jak moc se za poslední rok zlepšila, když proti silným soupeřkám předvedla několik technických parádiček.
 
Medailisté
1. místo Thea Lucia Indrebo (NOR) - Ida Marie Oeberg (NOR)
2. místo Sofie Grashold Sjodal (NOR) - Agnete Hansen Kjensli (NOR)
3. místo Yijia Lu (CHN) - Chenyun Ge (CHN)

Celkové zhodnocení turnaje

I přesto, že Otevřené MS párů mládeže zřejmě nemá takový lesk jako například mládežnické ME párů, stále se jedná o poměrně kvalitní soutěž s množstvím hráčů z celého světa. Kromě evropských párů si zde naše mládež může zahrát i proti bridžistům z pro nás exotičtějších krajů.
 
WBF si na organizaci mládežnických turnajů dává v posledních letech záležet a jde to poznat i na výčtu mnoha zainteresovaných osob, bez kterých by takovou akci uspořádat nešlo. I přes to, že k dokonalosti nechybělo mnoho, si nemohu odpustit pár připomínek. Organizátoři turnaje na poslední chvíli změnili časový harmonogram soutěže. To páru Otradovcová – Vávra prakticky znemožnilo zúčastnit se finále B, jelikož Přemek potřeboval odjet hned večer po soutěži.
 
Příliš se nepovedl závěrečný ceremoniál po párové soutěži, který dal vzpomenout na trable z předloňského Lyonu - tentokrát selhávala zvuková technika.
Zcela bezproblémový nebyl ani výběr místa hraní (hrací sály separované do dvou oddělených budov, maličké lobby pro hráče U21 a U26 působí v porovnání s X-BIONIC® SPHERE v Šamoríně poněkud skrovně), zde však WBF udělala v rámci možností maximum a rezervy je tak potřeba hledat v samotných dispozicích objektů.

Závěr

Chtěl bych poděkovat hráčům za jejich reprezentaci a pogratulovat jim k předvedeným výkonům. Opatija nás opět přivítala s otevřenou náručí a určitě ji rádi navštívíme znovu.
 
Přidávám ještě krátké shrnutí z pohledu hráče:
 
Příležitosti zúčastnit se MS v Chorvatsku si velmi vážím. Co se týče organizace, turnaj měl drobné mouchy. Zejména mě překvapila změna harmonogramu. Obsazení dle mého názoru bylo v naší kategorii slušné. Se svou hrou nemůžu být úplně spokojena, nicméně šampionát ukázal oblasti, kde je možnost se zlepšit. Za celou výpravu bych chtěla poděkovat trenérovi, který reprezentační výjezd zkoordinoval a celou dobu nás velmi podporoval. Celkově hodnotím mistrovství v Opatiji jako akci, která mi dala nové a cenné zkušenosti, kterých doufám náležitě využiji.
 
Zuzana Otradovcová
 

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner