Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 29. října 2019
  • Lucie Kohutová

Česká republika vybojovala stříbro na ESFG 2019

Česká republika vybojovala stříbro na ESFG 2019

Český tým ve složení Erik Klemš, Michal Kopecký, Jakub Šlemr a David Vozábal získal stříbrné medaile za vítězným Rumunskem a před třetím Estonskem.

O akci

Ve dnech 20.-23. října se v srbském městě Novi Sad uskutečnil další ročník Evropských her malých federací. Českou republiku reprezentovalo družstvo ve složení Erik Klemš, Michal Kopecký, Jakub Šlemr, David Vozábal. Tento tým zvítězil v dvoudenní kvalifikaci, jež předcházela soutěži, když porazil oba dva další zúčastněné týmy v základní části a zvítězil i v dvoučlenném finále. Speciálním parametrem účasti na ESFG je členská základna o určitém počtu členů, kterých ve federaci nesmí být více než 700. Česká republika tento požadavek splňuje. EBL může v tomto směru udělit i jisté výjimky, záleží také na jejím pozvání. Bridžové velmoci s nesrovnatelně kvalitnějším zázemím tak na této akci absentují, proto se výsledkově projevují i menší svazy. Stalo se pravidlem, že Češi bojují o nejvyšší umístění, v loňském roce obsadili 4. místo. Letošní sestava však na turnaj vyrážela určitě s vyššími ambicemi a chtěla navázat na velký úspěch z roku 2013, kdy se naší zemi ve slovenských Košicích podařilo dokonce zvítězit.

Výsledky

Účastníci

Kompletní seznam zúčastněných zemí včetně soupisek s jednotlivými hráči si můžete prohlédnout zde:

Formát soutěže

V neděli 20. října proběhl zahajovací ceremoniál, od pondělí do středy pak probíhala samotná soutěž. Systém turnaje odpovídal jako tradičně round-robinu, v němž se utkal každý s každým v zápasech na 7 rozdání.

Průběh soutěže

Čeští reprezentanti využili příznivého losu a hned v pondělí si zapsali šest vítězství v řadě. Prohráli až v posledním zápase dne se Severní Makedonií, i to jim však zajistilo průběžné 2. místo v tabulce. V úterý si naši hráči připsali výhry pouze tři, naštěstí však prohry (kromě té s Estonskem) nebyly výrazné, proto udržely Českou republiku na 3. místě za Rumunskem a Estonskem. V závěsu ale číhaly Ukrajina a Lotyšsko, což slibovalo těsný boj o medaile poslední hrací den. Rumuni i během středy drželi velký náskok před dalšími pěti týmy, které sváděly souboj o stříbrné a bronzové medaile. Ukrajině se medailové sny brzy rozplynuly, stále však nebylo rozhodnuto. Češi si postupně vypracovali užitečný náskok před Lotyši, kteří se neprezentovali tak přesvědčivě jako v průběhu prvních dvou dní. Estonci však zapisovali vysoká vítězství, takže i přes tři výhry v úvodních středečních zápasech ztráceli naši 6VP na druhou pozici. V předposledním kole Češi možná až neočekávaně podlehli slabšímu týmu Malty o 1 IMP, pohořeli však i Estonci proti Guernsey. Jejich náskok se tak ztenčil na 2 VP, ale bohužel v posledním zápase nás čekali jasní lídři Rumuni, zatímco Estonce Faerské ostrovy ze středu tabulky. Naštěstí naše těsné vítězství a estonská prohra přinesly kýžené ovoce a Česká republika se tak po nějaké době mohla opět zaradovat z medaile z evropské soutěže.


Čeští reprezentanti se v pár zápasech představili i na BBO. Například proti Srbsku:

Zatímco Srbové po slabém opakování pikové barvy skončili v závazku 2 piky, Jakubu Šlemrovi a Davidu Vozábalovi se podařilo vydražit 4 srdce, čímž zajistili IMPový zisk svém týmu. A touto partií nápisy českých barev neskončily:

V rozdání číslo 28 zabodovaly Davidovy a Jakubovy 3NT, zatímco na druhém stole Michal a Erik vyřadili soupeře agresivní odpovědí po zahájení 1 tref:

  

Česká republika zvítězila v tomto zápase s 18,69 VP. Na BBO bojovala i v posledním zápase celého turnaje proti Rumunsku. O těsném vítězství rozhodla mimo jiné i tato partie:

Zatímco na druhém stole došlo k propasování zahájení 2NT, Erik se s listem severu rozhodl dražit po 2NT slibujících 21-22 bodů. Ať už s vidinou manše v drahé barvě po ukázání drahého pětilistu či pikového čtyřlistu nebo s vizí propasování odpovědi 3D. Po dražbě výnosového kontra hráče z východu nakonec Michal Kopecký skončil v závazku 3NT, který po uhodnutí srdcové pozice splnil a vydělal tak 6 IMP.

Výsledky

Vítězem ESFG 2019 se stal tým Rumunska.

Na 2. místě skončil tým České republiky.

Bronzovou medaili si odvezl tým Estonska.


Soupisky týmů, které obsadily medailové pozice:


Tabulka vzájemných zápasů týmů, které obsadily medailové pozice:


Celkové výsledky:

Českému týmu srdečně blahopřejeme.

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner