Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 24. listopadu 2019
  • Lucie Kohutová, Erik Klemš

4. místo ze Szczyrku pro mladé české naděje

4. místo ze Szczyrku pro mladé české naděje

U15 tým ve složení Nikol Vachtarčíková, Matyáš Lysek, Filip Chrobok (všichni Havířov), Mikuláš Krása (Praha) a Erik Klemš (NPC) vybojoval 4. místo na mládežnickém turnaji ve Szczyrku.

O akci

Účast na turnajích v sousedním Polsku představuje pro mladé české hráče výbornou příležitost, jak si zahrát bridž na vysoké úrovni. Obrovské množství festivalů, turnajů, školních soutěží a dalších akcí nabízí bohatý výběr. A zejména havířovská líheň této možnosti téměř každoročně využívá a umožňuje mladým studentům vycestovat do zahraničí na jejich mnohdy první velký turnaj, v němž se mohou porovnat se svými věkovými vrstevníky.

Ve dnech 8.-11. listopadu se uskutečnil 18. Mládežnický bridžový festival ve Szczyrku, kde Českou republiku reprezentovalo právě jedno družstvo v kategorii U15. Ze tří čtvrtin jej tvořili žáci z havířovského gymnázia, kde se nachází jedno z hlavních středisek pro výchovu bridžové mládeže u nás. Festival se odehrál v hotelu Orle Gniazdo. V rámci týmového turnaje se soutěžilo ve dvou kategoriích - U15 a U25. Program uzavřel otevřený párový turnaj v pondělí 11. listopadu.

Odkaz na konečné výsledky

Účastníci

V kategorii U25 bez české účasti soutěžilo 12 polských družstev. Pro nás atraktivnější kategorie U15 zahrnovala kromě českého týmu ve složení Nikol Vachtarčíková, Matyáš Lysek, Filip Chrobok, Mikuláš Krása a Erik Klemš (NPC) dalších 13 polských týmů.

Formát soutěže

Děti do 15 let odehrály zápasy proti všem ostatním zúčastněným týmům. V každém utkání je čekalo 10 partií, takže během prodlouženého víkendu absolvovaly poměrně velkou porci rozdání - celkově 130 v rámci týmové soutěže.

Průběh soutěže

První hrací den vstoupili naši reprezentanti do soutěže úspěšně, když porazili BKS Bolesławiec s 12,51 VP. Nad jejich síly byl nakonec třetí Białystok, se kterým uhráli pouze 1,7 VP a přenocovali na 11. místě.

Na úvod v sobotu porazili tři slabší polská družstva (20, 20 a 19,1), poté potrápili dosavadní suverény z KBS Miłkowice 1, když jim jako první družstvo uzmuli alespoň nějaká VP - konkrétně 6,28. Následovala prohra i proti druhým zástupcům Miłkowic s 5,2 VP, ale den byl zakončen vítězstvím - tentokrát proti týmu Akademia Umysłu Primus s 13,14 VP.

V neděli naši začali sérií výher proti UKS GOL Brodnica (20 VP), Girls Kids (16,97 VP) a CKiS Skawina 2 (15,97 VP). Následovala studená sprcha v podobě čisté nuly proti nakonec stříbrné Skawině, celý turnaj však Češi ukončili vítězstvím s 16,59 VP, které je udrželo na konečném 4. místě.

Výsledky

Na prvních třech místech skončily polské týmy, zlato a stříbro si odvezla družstva, která soutěží prostupovala naprosto suverénně.

Neuvěřitelných výsledků dosáhli hráči stříbrné Skawiny, kteří si až do posledního zápasu zapsali jako nejhorší skóre výhru s 16,39 VP, většinu zápasů však vyhráli nejvyšším možným rozdílem 20:0. 

KBS Miłkowice 1 ale zaznamenaly podobný průběh celého turnaje, a proto o vítězi rozhodoval až poslední zápas, který opět dopadl jednoznačně - podobně jako téměř všechny ostatní zápasy těchto dvou týmů. Šťastnějšími se stali bridžisté z týmu KBS Miłkowice 1, kteří tak zvítězili v tomto ročníku festivalu v kategorii U15.

Český tým nakonec obsadil krásné 4. místo v kategorii U15, které představuje jistý příslib do budoucna, jelikož sestava je stále ještě mladá, a pro Matyáše se dokonce jednalo o první velkou zahraniční zkušenost podobného formátu.

Výsledky kategorie U25:

Vyjádření účastníků

Erik Klemš (NPC): Na další příležitost zúčastnit se turnaje jako nehrající kapitán jsem se velice těšil. Po první letošní zkušenosti na dorosteneckém Frankfurt Cupu jsem tentokrát dostal na starost ještě mladší svěřence, takže jsem byl sám zvědav, co během turnaje předvedou. Naštěstí byla možnost využít cestu na místo jako šanci ke konzultaci systému, kterou jsme zalepili některé menší i větší dírky v systémech obou dvojic.

Samotný turnaj měl být zatěžkávací zkouškou pro náš tým, protože zatím nejsou na velké objemy rozdání zvyklí, což se mělo ve Szczyrku změnit. Polská bridžová škola je jedna z nejlepších na světě a začíná s výukou velmi brzy, což se v tomto turnaji projevilo mimo jiné tím, že náš tým s věkovým průměrem 13,5 roku se ve startovním poli počítal mezi ty "starší", což ovšem vůbec neznamenalo, že by konkurence byla slabá.

Musím všechny pochválit, protože předvedená hra, ač samozřejmě nebyla bez chyby, byla podle mě slušná a je příslibem budoucího rozvoje všech hráčů v týmu, který ovšem přijde jen ruku v ruce s prací na sebezdokonalení všech aspektů hry. Během turnaje přišly i slabší chvilky, ale následující zápas vždy vše navrátil do správných kolejí, což ukazuje, že tým rozhodně netrpěl nepohodou. Snad pomohla i každovečerní rozebrání všech zajímavých partií a rady, které jsem se týmu snažil dát, což do budoucna může pomoci s vyvarováním se zbytečných chyb.

Aby se celý víkend netočil jen kolem bridže, vydali jsme se i na kratké poznávání nádherné beskydské krajiny v okolí a také si zahráli společenskou hru toaleťáky, která měla takový úspěch, že si s ní poté hráči krátili téměř každou volnou chvíli.

Mikuláš Krása: Turnaj v Polsku se mi celkově líbil, jednak kvůli dobrému umístění, jednak protože i mimo hraní jsme si s ostatními členy týmu a občas i s naším trenérem užili hodně zábavy což po některých špatných výsledcích podstatně zvedlo náladu. Do příště ovšem rozhodně musíme zlepšit souhru a porozumění s partnerem u stolu.

Matyáš Lysek: Turnaj byl celkem vydařený a s výsledkem jsem spokojen, byla to dobrá zkušenost do budoucna.

Nikol VachtarčíkováCesta byla příjemná, nebyla dlouhá, kolony ani žádné podobné zdržení se nekonaly, takže jsme v klidu dorazili do Polska. Ubytovali jsme se. Ubytování bylo takové ani dobré ani špatné, vyspali jsme se dobře, to je hlavní. V podstatě hned jsme šli na večeři. Jídlo tam bylo dobré, bylo na výběr ze švédských stolů a podobně. Večer jsme hráli ještě dvacet rozdání, ale i když to bylo celkem pozdě, tak se mi hrálo dobře, až na to, že v hrací místnosti byla zima, na to jsme si dali v dalších kolech pozor. Ráno jsme šli na snídani a hned se hrálo, dopoledne jsme odehráli třicet rozdání a šli jsme na oběd. Po obědě jsme měli pauzu, tak jsme vyrazili do přírody, to jsem moc ráda, bylo tam opravdu krásně. S kluky jsem si rozuměla dobře, pohoda v týmu byla fajn. Deset rozdání jsme odehráli ještě před večeří, a po večeři jsme tím pádem nehráli tak dlouho. Po hraní jsme si popovídali s Erikem o chybách, které jsme udělali, což bylo fajn. Ráno jsme hráli zase třicet rozdání a potom následoval oběd. Dále jsme měli pauzu, ale jelikož už nebylo hezké počasí, tak jsme zůstali na pokoji. Večer jsme odehráli posledních dvacet rozdání a bylo rozhodnuto. V pondělí proběhlo vyhlášení a následovala cesta domů, která byla ještě kratší než cesta tam. Celkově se mi moc líbila každodenní rozcvička do hrací místnosti čtyři patra nahoru. Kdyby se někdy konalo něco podobného, budu velmi ráda, když se budu moci zúčastnit. Na tuto akci budu vzpomínat jen v dobrém.

Filip Chrobok: Akce se mi moc líbila. Nabral jsem spoustu nových zkušeností. Náš kapitán nás pořád motivoval a všechny chyby ve hře nám vysvětlil. Všichni v týmu jsme se spolu dobře bavili.

 

FOTO: Dominika Ocylok, Erik Klemš

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner