Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 8. prosince 2019
  • Lucie Kohutová

1. mládežnické mistrovství střední Evropy

1. mládežnické mistrovství střední Evropy

První ročník mládežnického mistrovství střední Evropy ovládl český juniorský tým Czechia U26. Párovými mistry se stali Michael Botur a Jakub Vojtík z ČR.

O akci

Český bridžový svaz vedený prezidentem Milanem Macurou se rozhodl uspořádat mezinárodní mládežnické mistrovství v Praze. Jednalo se o 1. mládežnické mistrovství střední Evropy pořádané jako oficiální šampionát České republiky, Rakouska a Maďarska. Premiéry se však mohly bez omezení zúčastnit i další státy. Cílem akce bylo poskytnout příležitost nadějným českým bridžistům porovnat se se zahraničními juniory. Současně se český bridž dostal hlouběji do povědomí dalších bridžových federací, kterým jsme dokázali, že i v České republice lze uspořádat výbornou mládežnickou soutěž. Turnaj proběhl během prodlouženého víkendu 29. listopadu - 1. prosince v Bridžovém klubu Praha (a nahradil tradiční akci pořádanou v předchozích letech jakožto Juniorské mistrovství týmů ČR v Hluku).

Každý z účastníků obdržel měsíc hraní zdarma v aplikaci Funbridge - děkujeme za podporu.

Výsledky týmy - Výsledky páry U26 - Výsledky páry U16

Účastníci

Do České republiky dorazili jednotlivci, páry a týmy z Polska, Slovenska, Rakouska, Chorvatska, Estonska, Lotyšska a Maďarska. Párové soutěže se zúčastnilo 18 párů v kategorii U16 a 19 párů v kategorii U26. Soutěže družstev se zúčastnilo úctyhodných 21 týmů.

Formát soutěže

V pátek 29. listopadu se uskutečnilo párové mistrovství. Celkem se zúčastnilo 37 párů v kategoriích U26 a U16. Startovní pole se rozdělilo na dvě skupiny podle kategorií, všechny páry však odehrály stejná rozdání. Hráče U16 čekalo v 1. kole 9x3 partií, v 2. pak 8x3 partií. Všechny páry si tak zahrály proti sobě navzájem v minizápasech na 3 rozdání. Také v kategorii U26 se utkal každý s každým. Vzhledem k lichému počtu párů každá dvojice jednou pauzovala. 

Kvalifikaci týmového turnaje hrály všechny týmy dohromady švýcarským systémem. Nejlepší čtyři družstva se měla utkat v hlavním nedělním finále ve vzájemných zápasech, zbývající účastníci pak pokračovali švýcarským způsobem ve finále B. V rámci finále B byla speciálně vyhlášena medailová umístění v kategorii U16.

Průběh soutěže

Mládežnické mistrovství střední Evropy párů U16

1. kolo ovládl polský pár Aleks Bukat - Sebastian Zimorski s více než 70 %, kterými si vytvořili velký náskok na své pronásledovatele - další Poláky Łukasze Kasperczyka - Michała Stasika - a v tuto chvíli nejlepší český pár Iva Walacha a Filipa Chroboka.

Později odpoledne se uskutečnilo 2. kolo párového mistrovství. Aleks Bukat a Sebastian Zimorski neměli ani tentokrát konkurenci a i tuto část ovládli, tentokrát s 68,28 %. Za sebou nechali opět své krajany Łukasze Kasperczyka a Michała Stasika. 3. nejlepším párem 2. kola se stali Maciej Betliński a Pawel Światkowski.

V celkovém součtu pak nebylo o prvních dvou místech pochyb, zbývalo pouze rozhodnout o osudu bronzové radosti. A ta se nakonec ukázala být česká, byť o pouhou jednu setinu procenta!


Mládežnické mistrovství střední Evropy párů U26

Průběh 1. kola v kategorii U26 měl podstatně vyrovnanější průběh než v kategorii U16. Průběžné 1. místo obsadil český juniorský pár Michael Botur - Jakub Vojtík s 61,98 %. Následovaly dva polské páry: Błazej Krawczyk - Marcin Szymański s 59,49 % a Ewa Dziubińska - Maja Mrozek s 59,11 %.

Jakub a Michael pokračovali ve vítězném tažení i ve 2. kole, které ovládli s 62,29 %. Za nimi se umístili Janis Ilzinš - Martin Maasik z Lotyšska s 60,88 % a Brigitta Fischer - Villö Szücs z Maďarska s 56,46 %.

1. mládežnické mistrovství střední Evropy v kategorii U26 tak poznalo jasné vítěze z České republiky!


Mládežnické mistrovství střední Evropy týmů U16

Pro hráče kategorie U16 se jednalo o velmi specifický formát soutěže, jelikož v základní části se utkali nejenom mezi sebou, ale narazili i na hráče starší a zkušenější z dorostenecké a juniorské kategorie. Jejich průběžné výsledky tedy ovlivnily i tyto zápasy, ve kterých se museli snažit zamezit výrazným ztrátám, které by je v početném startovním poli srážely příliš nízko. V 1. kole si družstva dětí vedla více než obstojně, když se v průběžném pořadí nacházela mezi 6. až 16. místem z 21 účastníků, níže figurovali pouze starší bridžisté. Již od 2. kola se však celé pole začalo dělit na menší skupiny a týmy U16 bychom nalezli výhradně v druhé polovině tabulky. Počínaje 4. kolem se ale přece jenom objevila jedna zářivá hvězda - polské družstvo CKiS Skawina. To od prvních kol zaznamenávalo těsné výhry (nutno dodat, že proti hráčům do 26 let), které jej držely ve středu tabulky, ale poté připsalo jednu vysokou výhru proti mladším krajanům, ta jej katapultovala do TOP 5. Až 6. a 7. zápas sobotního dne jim přinesl porážky: o 1 IMP proti českým juniorům a o 2 IMP proti vedoucímu U26 týmu SVK-LAT. Společně s KBS Miłkovicemi zakončila CKiS Skawina sobotu mezi nejlepšími 10 týmy (na 6., resp. 7. místě) a své další konkurenty nechaly tyto dva polské celky daleko za sebou. Právem tedy mohly být považovány za adepty na nejlepší umístění v kategorii U16.

Do hlavního finále se žádný z U16 účastníků neprobojoval, proto je v neděli čekalo finále B, které bylo hráno opět švýcarským systémem. Nejvýše postavená Skawina začala slibně, když porazila leadery z Estonska s 13,12 VP. Připsala si výhry i v následujících dvou zápasech. Bohužel však Estonci disponovali lepším přenosem ze základní části, navíc jejich další výhry byly vyšší než ty polské. Proto to na tento juniorský tým nakonec o malý kousek nestačilo. I tak však Poláci předvedli v průběhu celého víkendu úžasný výkon, když dokázali držet krok s favority na vítězství celého mistrovství. Díky zvolenému formátu nedělní části soutěže si mnohem zkušenější (byť stále ještě mladé) polské týmy zahrály kvalitnější bridž, zatímco česká družstva mohla mezi sebou zabojovat především o bronzovou medaili z kategorie U16.


Mládežnické mistrovství střední Evropy týmů U26

V 1. kole dosáhly překvapivě úspěšnějších výsledků týmy dorostenecké a dámské, zatímco mnoho juniorských družstev se po úvodní prohře nacházelo hluboko v poli poražených. Favoriti již od druhého kola začali ztrátu dotahovat, přesto se česko-chorvatský ženský tým dlouho držel v nejlepší trojici účastníků. Jakmile však došlo ke vzájemným zápasům s favorizovanými českými a slovensko-lotyšskými juniory, projevila se zkušenost a naše dívky začaly klesat pořadím. Mezi nejlepší čtveřicí ale stále figurovaly Maďarky, které si tímto umístěním zajistily postup do finálové čtyřky. Nejlepšími hráči do 21 let byli po sobotě čeští dorostenci Czechia U21, které bychom našli na 8. místě s 77,76 VP.

Společně s Maďarkami se do finále kvalifikovaly následující týmy: SVK-LAT U26, který vévodil tabulce téměř celou sobotní část; Czechia U26, který se i přes pár nezdarů a propadů tabulkou nakonec s přehledem dostal mezi nejlepší čtyři; a Poland U26, který byl od počátku soutěže jednoznačným adeptem na postup.

V neděli se uskutečnilo velké finále, v němž se mezi sebou ve vzájemných zápasech utkaly čtyři nejlepší celky ze základní části. S nejlepším přenosem vstupovali hráči SVK-LAT, vítězové kvalifikace. Nepatrně na ně ztráceli čeští a polští junioři, Maďarky skupinu uzavíraly s větším odstupem. V prvním zápase si Češi poradili s Poláky, naopak slovensko-lotyšský tým utrpěl jednoimpovou porážku od maďarských dívek. Těsný zápas sehrál kombinovaný tým i s polskými juniory, tentokrát o 1 IMP vyhrál. Čeští reprezentanti připsali druhou výraznější výhru a do závěrečného boje vstupovali s příjemným cca 6VP náskokem. Protože však zvítězili i potřetí, tentokrát s 14,80 VP, nemohlo být o celkovém vítězi pochyb. A jelikož Polsko konečně připsalo výhru - vysokou, 15,97 VP, bylo rozhodnuto i o rozdělení stříbrných a bronzových medailí.

Výsledky 

Mládežnické mistrovství střední Evropy párů U16

Párovými mistry střední Evropy v kategorii U16 se stali Aleks Bukat a Sebastian Zimorski z Polska. Stříbrné medaile získal další polský pár Łukasz Kasperczyk a Michał Stasik. Nejlepším českým párem, který si odvezl z Prahy bronz, se stali Ivo Walach a Filip Chrobok z Havířova.

Výsledky páry U16


 

Mládežnické mistrovství střední Evropy párů U26

Titul juniorských párových mistrů střední Evropy získal český juniorský pár Michael Botur - Jakub Vojtík. Stříbro míří do Lotyšska s párem Janis Ilzinš - Martin Maasik. Bronzové medaile vybojovali Estonci Raigo Luhaorg - Jasper Vahk.

Nejlepším dámským párem byly celkově čtvrté Brigitta Fischer a Villö Szücs. Nejlepšími dorosteneckými hráči se stali Ryszard Rosikiewicz - Adam Szuszkiewicz, kteří skončili na 9. místě.

Výsledky páry U26


 

Mládežnické mistrovství střední Evropy týmů U16

Medaile v kategorii U16 si odvezly polské týmy KBS Miłkovice U16 (M. Betliński, A. Bukat, P. Światkowski, S. Zimorski) a Poland U13 (A. Wójtowicz, I. Kotewicz, K. Kisielewski, J. Trojak), bronz patří českému týmu PRAHA-HABRA U16 (J. Bartel, J. Drozd, L. Honzáková, P. Karlík).

Celkovými vítězi finále B se stalo družstvo Estonia U26 (M. Iher, R. Zvorovski, R. Luhaorg, J. Vahk), které v těsném závěsu za sebou nechalo absolutní vítěze dětské kategorie CKiS Skawinu U16 (Ł. Kasperczyk, F. Kurlit, M. Stasik, K. Kuflowski). Medailové umístění vybojoval nakonec i česko-chorvatský ženský tým CZE-CRO U26W (B. Štrbová, B. Kupková, V. Dolanská, M. Grgurić).


CKiS Skawina U16

Výsledky finále B


 

Mládežnické mistrovství střední Evropy týmů U26

Týmovými mistry Evropy v kategorii U26 se pro rok 2019 stal tým Czechia U26 (M. Botur, E. Klemš, M. Melčák, J. Vojtík). Stříbrné medaile si odváží Poland U26 (M. Szymański, J. Bazyluk, B. Krawczyk, K. Baczek) a 3. místo patří družstvu SVK-LAT U26 (J. Kvoček, M. Vodička, J. Ilzinš, M. Maasik).

Výsledky finále A

 

Poděkování za řízení soutěže patří českým rozhodčím Adamu Kubicovi a Dušanu Šlachtovi.

Fotografie na facebookové stránce Českého bridžového svazu naleznete ZDE.


Vyjádření účastníků

Jednalo se o poměrně náročnou akci, zejména z hlediska páráku a jeho začátku. Na poslední chvíli jsme řešili změny složení párů a odhlášené páry. Během samotné hry občas vznikaly časové prodlevy při čekání na pomalejší dětskou skupinu. Týmový turnaj probíhal o poznání klidněji, i přesto jsme byli velmi rádi, že jsme na to dva. Navzdory všem úskalím myslím, že se k řízení mistrovství nechám přesvědčit také příští rok.

Adam Kubica, rozhodčí


Pohled vedoucího zahájím historickou reminiscencí. Tento turnaj pro mě nebyl novinkou, protože jsem několik přeborů dorostu řídil na začátku tohoto století, do roku 2007. Do Havířova tehdy přijelo pár autobusů z Polska, mikrobus z Uherského Hradiště a domácí dodali své nejlepší gymnazisty. Od té doby vím, že na takovém turnaji nemůže být ticho, protože všichni stále mluví. Každý musí mluvit tak hlasitě, aby přehlušil ostatní u stolu. Klidně se při hře baví o hrách nebo filmech, ale zrovna tak komentují aktuální partii. Předávání neoprávněných informací se zde neřeší. Ti nejmenší těžko pojmou karty do ruky, takže jich většinu vidí ostatní hráči. A kdyby ne, sem tam jich pár upustí na stůl.

V něčem došlo za ta léta k pokroku. Dříve jsem dohledával neodevzdané zápisové lístky po sále, protože si z nich hráči z nudy dělali vlaštovky. Teď jen občas zapomněli zapsat výsledek do bridgematu. Oblíbenou hračkou bývaly stolové jehlánky s čísly, kolikrát dost utrpěly. Dnes mají všichni na hraní chytré mobily.

A také k dětem přibyli dospělí. Nebudu vás nudit popisem komplikací s propojením soutěží ve dvou kategoriích, kdy nám navíc - počínaje večerem před akcí - do připravených soukolí vytrvale sypali písek množstvím změn. Nakonec snad jediné, na co jsme nestačili, byl požadavek pravidla 12 při přidělování upraveného výsledku: "Vedoucí by měl co nejlépe odhadnout pravděpodobný výsledek rozdání, kdyby k nesrovnalosti nedošlo." Byli jsme v koncích, protože při čtyřech dětech u stolu jsou i zcela nepravděpodobné výsledky zcela pravděpodobné. Tak jsme si přizvali na pomoc trenéra Jardu Hájka a zeptali se ho, co by se mohlo dále v rozdání stát. Jeho odpověď byla jasná, stručná a přesná: "Cokoliv."

Dušan Šlachta, rozhodčí


Letos se tradiční juniorský týmový turnaj vůbec poprvé přesunul z Hluku do Prahy, kam se nám společně podařilo přilákat velké množství zahraničních týmů. Turnaj se nesl v přátelské atmosféře a věříme, že si jej všichni účastníci užili. Pozitivní dojem pak umocnilo naše vítězství v párové i týmové soutěži, k čemuž nám dopomohla také podpora kouče a nehrajícího kapitána. Za tu bychom jim chtěli tímto poděkovat, stejně jako svým spoluhráčům za příjemnou hru. Těšíme se na příští rok.

Jakub Vojtík a Michael Botur, pároví a týmoví mistři v kategorii U26


Jednalo se o dobrou příležitost srovnat se s mládeží okolních zemí. Naši mladí se většinou bohužel utkávají pouze s dospělými. Trochu mi vadilo, že byla opomíjena kategorie U21, která nedostávala své poháry za pořadí, jako tomu bylo u nejstarších a nejmladších bridžistů. Jinak mám pocit, že pro všechny havířovské hráče to byl dobrý motivační turnaj.

Jaroslav Hájek, trenér Havířovské bridžové akademie


Dle mého názoru se 1. ročník mládežnického mistrovství střední Evropy vydařil. Šlo o skvělou příležitost, jak se srovnat s vrstevníky z okolních států. Herní formát švýcarským způsobem nám umožnil za určitých okolností potkat i hráče z řad aspirantů na vítězství, což považuji za cennou zkušenost. Největší radost mám ale z toho, že se turnaje v kategorii U16 zúčastnil tým z Uherského Hradiště, který jsem v zásadě měla na starost. Chlapci si z turnaje odvezli spoustu zážitků a já pevně doufám, že se s nimi a s dalšími mladými hráči z Uherského Hradiště budeme setkávat čím dál častěji.

Zuzana Otradovcová, hráčka a fotografka

Bohužel jsem v pátek nehrála, ale cítila jsem atmosféru, která se šířila do všech koutů hrací místnosti. Ze začátku byl zvláštní pocit slyšet kolem sebe v České republice tolik cizích jazyků, ale po chvíli jsem si zvykla. Jsem ráda, že se turnaj konal relativně blízko, i když čtyři hodiny vlakem jsou stále únavné. Užila jsem si i přítomnost mnoha dalších českých týmů, všichni jsme se mohli seznámit, pobavit, navázat nové kontakty. Já osobně jsem si odvezla zkušenost, že i když někdo onemocní, tak není vše ztraceno.

Nikol Vachtarčíková, hráčka Havířovské bridžové akademie


 

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner