Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 2. dubna 2020
  • Lucie Kohutová

V zahraničí na počátku dekády: 6. místo z Budapešti

V zahraničí na počátku dekády: 6. místo z Budapešti

Barbora Kupková a Veronika Dolanská se zúčastnily bridžové akce Budapest Bridge Festival 2020.

Výsledky soutěží 

 

O akci

Letošní ročník Budapest Bridge Festival označili organizátoři za skutečně mezinárodní událost. I přes (v té době ještě ne tolik výrazně) šířící se hrozbu koronaviru do Budapešti dorazily celé páry a týmy zahraničních účastníků. Svou jedinečnost tato bridžová akce ukazuje skrze systém LoveBridge, v rámci něhož bridžisté místo tradičního balíčku karet drží v rukou tablety. Úspěch soutěže však nebyl zárukou - přijetí systému LoveBridge bylo po loňském ročníku festivalu velmi nejisté, jelikož hráči po turnaji vznesli legitimní kritiku, a nezdálo se, že inovativní způsob hraní bridže připadá zahraničním bridžistům natolik atraktivní, aby projevili větší zájem o účast na akci. Ovšem velké množství zpětných vazeb (pozitivních i negativních) a mnohé návrhy na zlepšení motivovaly organizátory k uspořádání letošního festivalu obdobnou formou jako loni.

Četné marketingové kroky mohly významně napomoci konečnému uskutečnění soutěže: diskuze o vhodném termínu vedené již od léta loňského roku, pokus o vyvarování se termínové kolize s národními mistrovstvími jiných zemí, letáky v Pule nebo v Číně. Nakonec poněkud nešťastně došlo k překrytí se s Winter Games, s čímž ale na poslední chvíli nebylo možné nic udělat. Všichni nahlášení bridžisté se tak mohli začít těšit na 43. ročník International Budapest Bridge Festival naplánovaný na dny 27. února - 1. března 2020.

 

Účastníci

Skromný nárůst účasníků týmové soutěže (25 oproti loňským 22) vyvažuje stále se zvyšující účast zahraničních týmů - loni si na festivalu zahrálo 5 mimomaďarských celků (dva české), letos již 8 (původně bylo nahlášených 9, ale ryze česká sestava nakonec nedorazila).

S Barčou Kupkovou nám bylo nabídnuto, že se můžeme zúčastnit bridžového festivalu v Budapešti. Musely jsme si ale zařídit spoluhráče. Napadlo nás tedy využít navázaných přátelství z podzimního juniorského mistrovství v Praze a zeptat se Matey, se kterou jsem tehdy hrála. Ta si obratem našla partnera a náš tým byl kompletní. Navíc Milan Macura díky tomu vyjednal pozvání pro dva týmy - jeden ryze český a druhý náš, národnostně smíšený. Český tým se ale nakonec bohužel zúčastnit nemohl, tak jsme ve čtvrtek samy vyrazily směr Budapešť.

Veronika Dolanská

Organizátoři pozitivně kvitovaly také nárůst párů v hlavním párovém turnaji - oproti loňským 52 párům se letos zúčastnilo úctyhodných 69 dvojic

 

Formát a průběh soutěže

Ve čtvrtek a pátek (27.-28. února) proběhla týmová soutěž, o víkendu se poté uskutečnil hlavní párový turnaj (29. 2. - 1. 3.).

Ve čtvrtek a pátek se hrál týmový turnaj, vždy od 4 hodin odpoledne do dvanácti až jedné v noci s pauzou na večeři. První den se nijak moc nepovedl, výrazná byla velká a trochu nešťastná prohra (1,63 : 18,37 VP) se slovenským týmem. Přenocovali jsme tedy na 16. místě z 25 týmů.

Druhý den jsme se ale třemi zápasy s výhrami 15,50 VP, 17,31 VP a 13,12 VP vyšvihli na celkové 6. místo, které také stačilo na cenu za nejlépe umístěný juniorský tým.

O víkendu se konal párový turnaj. V sobotu se hrála kvalifikace, kdy prvních 16 párů ze 69 postupovalo do finále A, zbytek hrál finále B. Po první polovině turnaje jsme s 55,27 % byly na 18. místě, postup měl ještě dobrou šanci. V druhé půlce jsme začaly dobře, ale poté přišla únava a menší série špatných výsledků, které jsme už nedokázaly zachránit. V kvalifikaci jsme tedy skončily na 25. místě. 


Kdybych měla vzpomenout na nějakou zajímavou partii:

Párák, v levné proti drahé, po dražbě (2D) - p - (5D) - ? držíte list Západu. Trochu citovka, troufnete si? Bohužel za 6Cx -3 máme pouze 48 %, protože většina sálu nevydražila závazek 5D, který lze splnit. 

Veronika Dolanská


Výsledky

V turnaji družstev vybojovaly dívky 6. místo z 25 účastníků, které jim zajistilo také cenu pro nejlepší juniorský tým. Zvítězilo družsvo Galim ve složení Gál Péter - Czímer Csaba - Kemény György - Szalka Tamás.

Statistiky pro týmy

Ve finále A hlavního párového turnaje vyhrála dvojice Fischer Brigitta - Hodosi Péter. Ve finále B zvítězil slovenský pár Gabriel Richard - Vodička Martin. Češky skončily na 37. místě.  

Statistiky pro páry

Výsledky soutěží

 

Další komentář Veroniky Dolanské

Zvláštností tohoto turnaje bylo, že se hrál na tabletech pomocí systému Lovebridge. Kdokoliv tedy mohl sledovat hru na jakémkoliv stole se zpožděním 15 minut. Výhody to také mělo, co se organizace týče. Například se nemohlo stát, že by někdo špatně zasedl nebo zahrál špatné partie. Vedoucí turnaje také viděli, kdo jak dlouho přemýšlel, a mohli tomu uzpůsobit svá rozhodnutí. Třeba nám se při páráku přihodila vtipná situace, kdy jsme s Barčou mířily do slemu a najednou se dražba na Barčině straně zástěny na pár minut zasekla. Soupeř na mé straně zástěny zavolal rozhodčího, který mu překvapivě sdělil, že za celé to zpoždění může jeho partner.

Další výhodou bylo, že během párového turnaje se v celém sále hrály stejné partie najednou. Po dohrání jste si mohli ihned zobrazit celou partii, vaše skóre a výsledky celého sálu. To vytvářelo okamžitou zpětnou vazbu, což bylo z tréninkového hlediska velmi užitečné.

Jsou také zveřejňovány statistiky, kde můžete například vidět, o kolik zdvihů víc/míň průměrně uděláte oproti double-dummy, kolik procent závazků splníte nebo kdo výnosy zadává nejméně. Vždy nejlepších 20 je zveřejněno pro všechny, své (horší?) umístění vidíte po přihlášení. Také je zajímavé si projít seznam všech karet, jejichž zahrání stálo vaši linku zdvih. Vtipnou statistikou je také procento hlášek, které byly správně alertovány oběma hráči (a seznam hlášek, které byly alertovány pouze na jedné straně zástěny). S Barčou tento žebříček v páráku vedeme. Úspěch jednoduchý – stačí alertovat skoro všechno.

Jediné, co bych mohla vytknout, je, že stránky s výsledky a statistikami nejsou optimalizované pro mobily. Rozbor partií bez notebooku je tedy trochu boj.
Na závěr bychom s Barčou chtěly poděkovat za příležitost zúčastnit se soutěže, organizátorům za skvělý turnaj a v neposlední řadě za zaplacené vklady, ubytování a jídlo pro juniorské týmy. Akci jsme si moc užily a doufáme, že získané zkušenosti zúročíme v budoucích soutěžích.

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner