Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 3. prosince 2020
  • Lucie Kohutová

Mistrovství střední Evropy mládeže & Otevřené MČR mládeže 2020 - ONLINE

Mistrovství střední Evropy mládeže & Otevřené MČR mládeže 2020 - ONLINE

Vítězství v kategorii U26 obhájilo družstvo Czech Republic VV, v dalších kategoriích zvítězili Hungary U21 a Poland U16.

12 zemí, 29 týmů, 166 hráčů: to jsou statistiky letošního Mistrovství střední Evropy mládeže & Otevřeného MČR mládeže ONLINE, které se uskutečnilo 27.-29. listopadu 2020. Vzhledem k účasti týmů mj. z Ruska nebo Argentiny lze tuto soutěž považovat za otevřenou pro mládežnické týmy nejen z celé Evropy, ale i z jiných kontinentů.
 

O akci

První myšlenkou mistrovství bylo pomoci menším bridžovým federacím pořádat národní šampionáty. Důvod je nasnadě - státy střední Evropy velmi často nejsou schopny postavit dostatečné množství týmů, aby samy zajistily kvalitní soutěž (výjimku samozřejmě představuje Polsko). První ročník, který se uskutečnil v Praze, byl velice úspěšný i co do účasti 23 družstev. Letošní rok se nese v duchu pandemie COVID-19, a i když Český bridžový svaz doufal v možnost pořádání akce naživo, nakonec to vládní opatření neumožnila. Přesto se organizátoři rozhodli poskytnout mladým hráčům možnost srovnání bridžových dovedností. Stalo se tak prostřednictvím druhého ročníku mistrovství s přívlastkem ONLINE, které zahrnovalo i Otevřené MČR mládežnických družstev 2020.


Účastníci

Klíčova čísla byla zmíněna v úvodu článku. S nadšením jsme přivítali 8 týmů v kategorii U16, 10 týmů v kategorii U21 a 11 týmů v kategorii U26 z následujících zemí:


Formát soutěže

Mistrovství bylo omezeno na turnaj družstev. Během pátku a soboty proběhla kvalifikace švýcarským systémem s přednasazením dvou zápasů. Všechny týmy hrály v jedné společné skupině. Právě kvalifikace představovala paralelu pro Otevřené MČR mládežnických družstev. Po dvou dnech bylo možné sestavit pořadí českých týmů, dle něhož byly oceněny nejlepší celky v rámci kategorie U26. Sekundárně došlo k vyhlášení i týmů soutěžících v kategorii U21. Až neděle přinesla rozdělení napříč kategoriemi, kdy se odehrály 4členné finálové skupiny o konečné umístění v jednotlivých kategoriích.


Přátelská a férová soutěž

I přes online soutěž se organizátoři rozhodli nevyžadovat užívání kamer. Myšlenka akce je vedla rovněž k neomezenému povolení diváků. Fair play byla samozřejmostí. Vzhledem k tomu, že se nejednalo o oficiální soutěž (proto výše zmíněný přívlastek ONLINE), hlavním cílem bylo porovnání bridžových dovedností juniorů a dorostenců z různých zemí, nikoliv stát se virtuálním mistrem.


Čím byla právě tato online soutěž výjimečná?

YouTube streaming

Milan Macura v každém kole streamoval zápasy různých družstev. Všechny záznamy jsou dostupné zde a mohou posloužit k tréninkům a analýzám s juniorskými hráči. Finálový zápas kategorie U26 byl dokonce streamován živě, stejně tak závěrečný ceremoniál s proslovem a vyhlášením vítězů.

Bulletiny

3 dny - 3 bulletiny. Jedná se o skóre, které je poměrově srovnatelné s mnohem prestižnějšími soutěžemi. Organizátoři se rozhodli zveřejňovat krátké bulletiny na denní bázi. Cílem bylo shrnout průběžné výsledky, připomenout důležité odkazy a nabídnout také trochu bridžové zábavy.

Friday bulletin
Saturday bulletin
Sunday bulletin

Ceny

Co by byl turnaj (byť online) bez cen? Zahraniční hráči obdrželi online diplomy a vouchery k hraní na platformě Funbridge (děkujeme za podporu) za pódiová umístění v každé kategorii. Čeští hráči kromě výše zmíněného soutěžili o slevy na startovné na MČR, a to právě v rámci Otevřeného MČR mládežnických družstev.


Ani vrcholoví hráči by se nemuseli stydět

Uvedenou partii bránili pozdější vítězové kategorie U26 ve finálovém zápase:

Sophia Baldysz na Severu sehrává závazek 5D s kontrou. Erik Klemš na Východě vidí, že jeho partner skočil na 2 piky s chybějícími AKQJ v pikách a AQ v srdcích, proto na něj vycházejí trefové hodnoty. Trefový výnos je kryt králem a vzat esem Západu. Michael Botur vrátil 10 trefovou, kterou Erik snapl. 4 piky vypadají splnitelně a skóre +300 (resp. +500) za 1 trefový zdvih, 1 pikový zdvih, 1 nebo 2 srdcové zdvihy a snap nestačí. Erik se rozhodl pro pokus o vyšší skóre a po stažení esa srdcového (aby byl závazek jistě upadán) podnesl AKQJ v pikách do partnerovy devítky. Michael neměl problém poslat Erikovi další snap a s dalším srdcovým zdvihem získali skóre +800 a 4 IMP.


Výsledky Otevřeného MČR mládežnických družstev 2020

U26:

1. místo: Czech Republic VV (E. Klemš, V. Dolanská, M. Melčák, J. Vojtík, M. Botur, L. Kohutová)

2. místo: CZE U21 X (A. Pyszko, M. Krása, Z. Tomis, Č. Romanowski, O. Kaštovský)

3. místo: HABRA U21 A (N. Vachtarčíková, F. Chrobok, I. Walach, M. Lysek)

U21:

1. místo: CZE U21 X (A. Pyszko, M. Krása, Z. Tomis, Č. Romanowski, O. Kaštovský)

2. místo: HABRA U21 A (N. Vachtarčíková, F. Chrobok, I. Walach, M. Lysek)

3. místo: PRG-UH U21 (P. Karlík, L. Honzáková, A. Olmer, L. Gillar, Z. Otradovcová, D. Otradovec, L. Janíková)


 

Výsledky Mistrovství střední Evropy mládežnických družstev 2020

U26:

1. místo: Czech Republic VV (E. Klemš, V. Dolanská, M. Melčák, J. Vojtík, M. Botur., L. Kohutová)

2. místo: POL U26 Girls (J. Kokot, D. Ocylok, S. Baldysz, J. Zalewska, A. Byra, A. Zaręba)

3. místo: Russia Mixed U26 (V. Zubov, I. Yun, I. Postovalov, A. Kostina)

U21:

1. místo: Hungary U21 (L. Szücs, J. Jalsovszky, M. Kemény, Z. Argay, A. Zoller)

2. místo: CZE U21 X (A. Pyszko, M. Krása, Z. Tomis, Č. Romanowski, O. Kaštovský)

3. místo: Olimpijczyk BB2 U18  (J. Pietrzak, W. Okrzesik, M. Szemik, M. Bakalarski, Z. Samojedny, M. Pacholec)

U16:

1. místo: Poland U16 (K. Kuflowski, F. Kurlit, A. Bukat, J. Trojak, W. Bąk, M. Klimiuk)

2. místo: Poland U15 (J. Łuczeczko, M. Smoleń, C. Morawski, A. Byliński, F. Krajewski, N. Szoka)

3. místo: NOR U16 (N. Heiberg-Evenstad, A. Brogeland, J. Lindaas Nordby, E. Veines-Jensen, S. Faag, M. Idland Saegrov)

Celkové výsledky jsou k nahlédnutí zde.
 

Speciální ocenění

Speciální ocenění pro nejmladší účastníky turnaje získaly týmy Habra U13 a Habra U16.

  

Ocenění za fair play obdržel Filip Chrobok, který přijal soupeřovo UNDO v již propasované partii. Soupeři následně vydražili správný závazek a splnili jej. Tým HABRA U21 A se kvůli tomu nekvalifikoval do finále A v kategorii U21.


 

Vyhlídky do dalších let

Český bridžový svaz by rád pořádal takto zaměřenou akci i v následujících letech. Samozřejmě věří v soutěže naživo, což znamená, že přivítá týmy i páry v Praze. Vyzývá tak juniorské hráče, aby si vyhradili poslední listopadový víkend právě pro tuto soutěž, která představuje český juniorský vrchol sezóny.


Postřehy českých účastníků

"To, že se Mistrovství střední Evropy bude konat, jsem upřímně, vzhledem k současné situaci, nečekala. Rozhodně to ale bylo příjemnou změnou v dlouhém seznamu zrušených akcí. Myslím, že možnost znovu usednout k bridžovému stolu, tedy alespoň virtuálně, jsem uvítala nejen já, ale všichni účastníci soutěže. Napovídá tomu fakt, že jsme se sešli v krásném počtu 29 týmů ze všech možných zemí. Vždy jsem ráda za možnost změřit síly se zahraničními soupeři, a teď se mi navíc naskytla příležitost si zahrát ve skvělém týmu. Sice jsem nebyla s nikým sehraná a také se na mně podepsala absence pravidelných soutěží, přesto pro mě účast byla cennou zkušeností. Chtěla bych poděkovat organizátorům a rozhodčím za bezproblémový průběh akce a doufám, že příští rok turnaj bude moci být už offline."

Veronika Dolanská, Czech Republic VV


"Jsem ráda, že jsem měla možnost se Mistrovství střední Evropy ONLINE zúčastnit. V dnešní nelehké době se jednalo o poměrně vzácnou příležitost, jak poměřit síly s vrstevníky v soutěži, nikoliv jen při přátelské nebo tréninkové hře. Schématem a veškerými záležitostmi byl turnaj svým způsobem obdobný, jako kdybychom se setkali u bridžového stolu, snad jen s absencí sociálního kontaktu. Pro řadu hráčů to byla první větší zkušenost s hraním na internetu v tak dlouhém časovém bloku. Poděkování patří rozhodčím za koordinaci a řízení, Milanu Macurovi za propagaci a natáčení videí, ve kterých komentoval některé zápasy. Zpětná analýza odehraných partií s komentářem experta je přínosná jak pro samotné aktéry, tak i pro pouhé diváky. Navzdory tomu, že se soutěž odehrála na internetu, účastníci i tak získali ceny v podobě vkladů na národní soutěže, resp. pro zahraniční účastníky byly připraveny vouchery pro hraní na platformě Funbridge. Turnaj se dokonce dočkal bulletinu, což je asi poprvé na této akci. Pevně věřím, že se brzy budeme moct u bridže potkávat osobně, aby mohla být maximálně naplněna i společenská stránka této krásné hry, nicméně do té doby, než to bude možné, tak online akce tohoto typu je více než kvalitní alternativou."

Zuzana Otradovcová, PRG-UH U21


Filip Chrobok, HABRA U21 A komentuje počin, za který obdržel cenu za fair play:

"Nic zvláštního na tom, že jsem to schválil, mi nepřišlo, protože se mi to taky často stává, že se překliknu. Spíš mě trochu naštvalo, že nám to v úplně poslední krabici nepřijali, když bylo zřejmé, že to byl překlik, a neovlivnilo by to jejich výhru. Akce se mi líbila a užil jsem si ji, sice to není takový zážitek, jako naživo, a bylo to náročné, ale účasti nelituji a jsem rád, že byl turnaj uskutečněn."

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner