Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 15. prosince 2020
  • Lucie Kohutová

1st Skawina International Youth Teams Tournament

1st Skawina International Youth Teams Tournament

Český tým U16 dosáhl mezi 10 družstvy na bronzové umístění.O akci

Bridge Meeting byl pořádán jako Memoriál Leszka Nowaka během víkendu 12.-13. prosince online, na BBO. Leszek Nowak (1950-2020) působil jako NPC a trenér mládežnických družstev v kategorii dívek, juniorů, dorostenců i žáků v letech 2002-2014. Týmy pod jeho vedením přivezly z vrcholových akcí na evropském i celosvětovém poli mnoho medailí. Leszek sám byl považován za výborného kouče a učitele mnoha generací mladých hráčů.

Web soutěže


Účastníci

Týmový turnaj byl rozdělen do dvou kategorií: U21 a U16. V každé z nich se účastnilo 10 družstev.

  • V U21 se jednalo o týmy z Polska (2), Itálie, Maďarska, Švédska, Thajska, Ruska, Řecka, Dánska a Německa.
  • V U16 se jednalo o týmy z Polska (3), Turecka, České republiky, Dánska, Anglie (2), Řecka a Německa.

Nedělního párového turnaje se zúčastnilo neuvěřitelných 90 párů.

Českou republiku reprezentoval v kategorii U16 tým ve složení Nikol Vachtarčíková, Matyáš Lysek, Filip Chrobok, Ivo Walach, Lenka Honzáková, Petr Karlík. Párového turnaje se zúčastnily dvě dvojice - Nikol Vachtarčíková s Karolínou Rečičárovou a Adam Pyszko s Matyášem Lyskem.


Formát soutěže

Týmová soutěž se odehrála prostým round robinem na zápasy po 8 rozdáních během soboty a nedělního dopoledne. Následoval párový turnaj s TOP hodnocením.


Průběh soutěže

Po prvním dni nevypadal průběžný stav pro český tým vůbec dobře, když se nacházel na 8. místě z 10 družstev. V neděli ráno ale nasadil k úplnému obratu, když deklasoval všechny tři zbývající soupeře, v té době lépe postavené. Třešničkou na dortu bylo vítězství proti absolutním leaderům a vítězům z Turecka.

V 8. zápase se Češi utkali proti týmu z Dánska. Hned první partie nastartovala cestu k vysokému vítězství:

6 ztrátových zdvihů s trumfem navíc a 3 užitečnými figurami Ivo dobře vyhodnotil jako list vhodný k výzvě. Matyho přijetí je poměrně agresivní, dvě užitečné figury pomohou určitě. Dále může krýt partnerovi ZZ dublem pikovým a potenciálním snapem, to je pravděpodobně asi jediná možnost - a jak lze vidět, právě v této partii zafungovala. Pomocným mohl být i J srdcový za předpokladu, že partner nebude držet dámu trumfovou, která vypadne singl u soupeře.

Sehrávku Ivo zvládl výborně. Výnos Q pikovou propustil, aby si zachoval vstupy. Pokračování vzal a snapl pik. Jako přechod mu posloužil snap trefový, snapl poslední pik a stáhl krále srdcového. Nyní vyzkoušel expas kárový. Protože neseděl, ztratil dva kárové zdvihy. Srdce se ale rozpadly 2-2, proto s jedním pikovým dohromady ztratil pouze tři a závazek splnil.


Výsledky

Česká republika obsadila v kategorii U16 3. místo. V nedělním párovém turnaji se pár Nikol Vachtarčíková - Karolína Rečičárová umístil na 11. místě a pár Adam Pyszko - Matyáš Lysek na 66. místě z 90 párů.

Výsledky - týmy
 

V týmovém turnaje v U21 zvítězila Itálie, v U16 pak Turecko. Párový turnaj ovládli Alessandro Carletti a Matteo Lombardi z Itálie.

Výsledky - páry


Vyjádření účastníků

"Moc jsem se na turnaj netěšila, protože jsem si chtěla zahrát VC Prahy a tato soutěž byla domluvena narychlo. Nakonec se mi ale líbil hodně. Měli jsme něco, co bychom na VC Prahy neměli - byli jsme tým, to je vždycky povzbuzující, když někdo z týmu napíše, že jsi něco udělal dobře. Bavilo mě to, i když v sobotu večer jsem byla trochu zklamaná z toho našeho výkonu. Potom jsme se ale jako tým nabudili a po prvním kole v neděli, které jsme vyhráli, jsem byla úplně šťastná. Pevně věřím v to, že se příště na takových turnajích i uvidíme a sedneme se všichni zase spolu u stolu. 

Odpoledne jsem hrála ještě párový turnaj a rozhodně jsem nepočítala s tak vysokým umístěním. Dařilo se, ale také nám soupeři hodně pomáhali. S Kájou jsme si to každopádně užily a jsme moc rády, že se zadařilo. Byl to hezky bridžově strávený víkend."

Nikol Vachtarčíková

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner