- Reportáže z akcí
- Zveřejněno 25. srpna 2021
- Lucie Kohutová
Reprezentační trénink mládeže
Ve dnech 19.-21. srpna 2021 proběhl za podpory ČBS letošní první oficiálně organizovaný juniorský trénink.
O akci
Ve čtvrtek 19. srpna 2021 se sjely úzké výběry mládežnických reprezentací do Čeložnice, aby absolvovaly svůj první letošní intenzivní trénink. Akci podpořil Český bridžový svaz, který účastníkům uhradil ubytování a stravu po dobu dvou dní konání tréninku. Na trénink pak přímo navazoval Bridžový týden pro mladé bez omezení věku, během kterého hráči zúročili získané poznatky a prohloubili zkušenosti hraním s reprezentačními trenéry.
Účastníci
Tréninku se primárně účastnili hráči reprezentační kategorie do 26 let:
Veronika Dolanská - Zdeněk Tomis
Ondřej Kaštovský - Adam Pyszko.
Nechyběli ale ani zástupci mladších kategorií do 21 a do 16 let:
Matyáš Lysek - Ivo Walach
Petr Karlík - Adam Olmer.
Na mladé svěřence dohlíželi také trenéři:
Soňa Hájková
Lucie Kohutová
Daniel Vachtarčík
za asistence
Michaely Macurové.
Program celého tréninku včetně hraní partií se zařízeními Bridge+More zajistil trenér Milan Macura.
Program akce
Před samotným tréninkem byl reprezentantům zaslán dotazník, který mapoval osobnostní aspekty, bridžové cíle a dosud získané dovednosti. Nejdůležitějším výstupem měla být vlastní reflexe, uvědomění si silných i slabých stránek, a to nejen z hlediska bridžového. Způsob relaxace v průběhu dlouhého turnaje, stresové faktory nebo vitalita v průběhu dne jsou totiž otázky, které s kvalitními výkony úzce souvisí.
Poté, co se všichni účastníci bezpečně (více či méně) dopravili na místo konání a ubytovali se, mohl být zahájen první přednáškový blok. Ten se tematicky zaměřoval na blokující zahájení na 3. stupni a výše. Po základní teorii následovala diskuse nad typy listů, licitace po blocích v jednostranné dražbě a licitace v zásahu.
Po večeři bylo odehráno 10 partií s Bridge+More a následnou diskusí. Partie pocházely z nedávno hraného turnaje Riga Invites to Jurmala 2021, výsledky tedy mohly být porovnány s juniorskými i dospělými páry, které se akce účastnily. Kromě toho bylo možno průběžně analyzovat vlastní i partnerovu hru a zaznamenávat si postřehy do speciálně připraveného zápisového lístku. Tento způsob by měl eliminovat partnerské rozepře v průběhu zápasu, zároveň však skýtá možnost se k problémům později vrátit.
V pátek se pokračovalo licitací po zásahu soupeřů, teorií a různými metodami, jejich výhodami a nevýhodami. Přednášku doprovázely partnerské testy sledů. Po obědě se účastníci věnovali obecným dohodám v jednostranné a oboustranné dražbě.
Před večeří zbýval nějaký volný čas, takže se reprezentanti zapojili do vymýšlení různých forem odpočinku, relaxace, které by bylo možné uplatnit i na mezinárodních akcích a velkých turnajích. Jedna skupina se vydala na procházku, druhá zvolila aktivní formu odpočinku při spikeballu. Každý si určil, co mu v danou chvíli vyhovovalo nejvíce.
Večer obdobně jako v předchozím dni následovala série 10 připravených rozdání s diskusí. Celodenní náročný program byl zakončen promítáním filmu o bridži: Aces&Knaves.
Sobotní blok se nesl ve znamení kontra: jaké typy kontra známe, jak je rozeznat, jaké mít dohody.
Velmi záhy po obědě následovala poslední sada 10 rozdání s diskusí, která zakončila celý trénink. Kromě toho od čtvrtečního večera do sobotního poledne probíhala soutěž na Funbridge v Czech Bridge Federation turnaji, kterého se reprezentanti v rámci soustředění účastnili. Nechyběly samozřejmě ani výzvy mezi trenéry a hráči se sázkami o fyzickou aktivitu.
Poděkování patří Českému bridžovému svazu za podporu a Milanu Macurovi za pořádání tréninkové akce.