Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 31. října 2021
  • Lucie Kohutová

Češi úspěšně reprezentovali na 44. ročníku IBBF

Češi úspěšně reprezentovali na 44. ročníku IBBF

Nejvýraznějšího úspěchu dosáhl open český tým ve složení E. Klemš, M. Kopecký, J. Šlemr a D. Vozábal, když v soutěži družstev obsadil 2. místo.

O akci

Mezinárodní bridžový festival v Budapešti se honosí dlouhou historií. Na počátku se jej účastnily stovky párů z Maďarska doplněné také zahraničními účastníky. Takových čísel se již pravděpodobně dosáhnout nepodaří, ale za to přibývá hostů ze zahraničí, kteří jsou každým rokem zváni. Sponzorem a organizátorem je Visoft Kft, tento název je rovněž spjat se systémem LoveBridge, který umožňuje hráčům k hraní využívat namísto karet tablety. Nejpodstatnější výhodu představuje možnost živého přenosu (se zpožděním) každé karty zahrané kterýmkoliv hráčem festivalu.


 

Účastníci a formát soutěží

Úterního turnaje smíšených párů se zúčastnilo 28 dvojic, které odehrály 28 partií. Ve středu začal turnaj družstev za účasti 37 týmů. V kvalifikaci proběhlo 8 kol po 10 partiích, následovalo play-off: semifinále a finále o celkové vítězství i 3. místo.

Víkendového párového turnaje se zúčastnilo 104 párů, hrálo se 26 partií. Do finále A párového turnaje se kvalifikovalo pouze 16 párů, které odehrály 30 partií stejně jako zbytek startovního pole ve finále B s 88 páry. 


 

Průběh festivalu

V úterý byl festival zahájen turnajem MIX párů, který si zahrály dva páry s českou účastí: Erik Klemš - Selena Pepic, David Vozábal - Jovana Zoranović. První zmíněný pár měl začátek turnaje jako na houpačce, vysoce nadprůměrné výsledky se střídaly s podprůměry. Bohužel ve druhé polovině se vždy objevila série horších výsledků, která odsoudila tento pár k 20. místo s 47,53 %. To druhý pár přes podobný začátek dokázal ve druhé polovině zapsat rovnou tři čisté topy a společně s řadou dalších nadprůměrných výsledků se dopracoval k 59,89 %, které stačily na vítězství o pouhých 0,55 % před druhými. Česká vlaječka tak hned v prvním turnaji zapsala skvělý úspěch.

Ve středu se pokračovalo kvalifikací turnaje družstev, v němž měli Češi zastoupení díky týmu Czech Open ve složení Erik Klemš, Michal Kopecký, Jakub Šlemr a David Vozábal. Tento tým se již od prvního kola držel na medailových pozicích a po celou dobu kvalifikace je neopustil. Dvě prohry z osmi kol kompenzovali naši vysokými vítězstvími v ostatních zápasech. Paradoxně nejhoršího umístění se dočkali až v závěrečném kole, kdy se propadli "až" na třetí místo. To jim však s přehledem zajistilo místo v play-off.

V semifinále zvládli Češi zápas proti nepříjemnému družstvu Senator, které bylo jejich jediným přemožitelem v kvalifikaci (celkem se s ním v kvalifikaci utkali 3x). Zejména první segment napomohl konečnému vítězství 57:30 IMP. Ve finále již nad jejich síly byl tým BridgeScanner, který si (podobně jako Češi v semifinále) vytvořil v první polovině pohodlný náskok, který udržel až do konce. I přes tuto prohru je 2. místo z celkem 37 týmů skvělým počinem.

Víkend patřil párovému turnaji, který poctila účastí celá řada českých bridžistů - hned 5 juniorských párů a 4 dospělé. Do 16členného finále se probojovaly tři páry s českou účastí: Erik Klemš - David Vozábal, Michal Kopecký - Jakub Šlemr a Milan Macura - Simon Barb. Zbývající páry pokračovaly ve finále B. Pro zhlédnutí průběhu jednotlivých soutěží lze rozkliknout odkazy skryté pod výsledky/jmény párů. Vzhledem k systému hraní s LoveBridge je možné si přehrát veškeré partie všech párů. A jak jejich počínání nakonec dopadlo? To se dozvíte níže v přehledu výsledků.


Výsledky

V 16členném finále A párového turnaje se po započtení přenosu z kvalifikace umístil nejvýše z Čechů pár Michal Kopecký - Jakub Šlemr, který skončil na 8. místě. Milan Macura a Simon Barb se umístili o tři příčky níže na 11. pozici následováni Erikem Klemšem a Davidem Vozábalem na 12. pozici.

Výsledky finále A párového turnaje
 

Ve finále B dosáhli na nejlepší umístění junioři Zdeněk Tomis a Veronika Dolanská, když skončili na výborném 4. místě v konkurenci 88 párů.

Výsledky finále B párového turnaje
 

Vítězem týmového turnaje se stal tým BridgeScanner hrající ve složení Jacek Kalita, Wojtek Olanski, Vytautas Vainikonis, Jacek Pszczola.

Ve finále mu podlehl právě český open tým hrající ve složení Erik Klemš, Michal Kopecký, Jakub Šlemr, David Vozábal.

Výsledky týmového turnaje
 

V párovém MIX turnaji české barvy výborně hájil David Vozábal hrající se srbskou partnerkou Jovanou Zoranović. Celý turnaj vyhráli!

Výsledky MIX párového turnaje


Vyjádření účastníků

Festival ve svých komentářích přibližují někteří čeští účastníci:

Myslím, že turnaj byl určitě výbornou zkušeností. Bylo vidět, že organizátoři si dali záležet, aby návrat "živého" bridže stál za to. Ani hraní na tabletech pro mě nepředstavovalo takový problém. Po nedávném prohození v párech jsem měl obavu ze systému, který jsme převzali od Davida, ale nenastaly žádné velké problémy. Turnaj jsme využili zejména na sehrávání, ale myslím, že celkový výsledek byl velmi pěkný. Trošku mě mrzí, že ve finále týmového turnaje jsme měli slabou první polovinu, protože se soupeřem se rozhodně dalo hrát, což jsme ukázali celkem výraznou výhrou v druhém poločase. Turnaj byl celkově dobře obsazen, jak kvantitativně, tak i kvalitativně.

Ještě přidám pěknou partii z finále A párového turnaje. Jako jediní jsme vydražili 7NT, po zahájení 1 káro na severu zvolil David moc pěknou hlášku (minimálně v kontextu této partie) - 2 trefy místo 1 piku. Pak už jsme se vcelku jednoduchou dražbou dostali do závazku 7NT, ve kterém máme 15 zdvihů. Ostatní páry, které k dražbě přistoupily jinak, se zastavovaly na 3. a 6. stupni.

Erik Klemš

 

Na bridžovém festivalu v Budapešti jsem nebyla poprvé, proto jsem dobře věděla, co od hraní na tabletech očekávat. Sice si pravidelné hraní bez karet nedokážu představit, ale na větších akcích (nebo pro tréninkové účely) vidím spoustu výhod. Nejen že je perfektně zaznamenán průběh partie, ale jsou zde výhody i pro rozhodčí - například lze zjistit, jak dlouhý byl čí námysl. Čeho si na zkušenosti hraní na tabletu cením nejvíc, je možnost okamžité zpětné vazby. Všichni totiž hrají stejné partie ve stejný čas, a proto lze ihned vidět, co s jakými kartami hrál sál obsahující více než 100 párů z mnoha různých zemí. 

Letos jsme se se Zdeňkem účastnili pouze hlavního párového turnaje. Náš sobotní výsledek byl špatný, ze své strany to přičítám hlavně nejistotě pramenící z nedostatečné sehranosti. V neděli jsme si ale spravili chuť pěkným 4. místem ve finále B, takže nakonec jsem s výsledkem spokojená. 

Chtěla bych poděkovat maďarské straně za skvělou organizaci pěkného turnaje a za podporu mladých hráčů, a samozřejmě také Českému bridžovému svazu za finanční příspěvky, a zejména za možnost se této akce v rámci reprezentace zúčastnit.

Veronika Dolanská

 

V první řadě bych chtěl poděkovat organizátorům za pozvání našich juniorů, ale také Open párů, a za podporu akce ČBS. S mladšími juniory jsem vyjel do Budapešti již ve čtvrtek večer, abychom si mohli ještě před hlavním turnajem poměřit síly s dalšími juniory stejné věkové kategorie. V pátek dopoledne jsme se utkali přímo v hotelu s reprezentací Polska. Na 3 stolech jsme hráli týmový zápas na 20 rozdání, kde jeden stůl se započítával do výsledku vždy dvakrát. Po napínavém závěru jsme sice Polsku podlehli 60:65, ale jako trenéra mě potešilo hned několik dobře odehraných rozdání, a zejména chuť vítězit. Odpoledne jsme se přesunuli do hrací místnosti, kde jsme se potkali s reprezentanty Maďarska, Švédska i Řecka. Páry se střídaly po 4 rozdáních a při 6 střídáních bylo těžké udržovat reálné skóre. Důležité bylo se poznat s hráči z jiných zemí a užít si atmosféru Univerzitního sálu před víkendovou soutěží. Hráči U26 dorazili až v pátek večer, a tak si nemohli užít krásné noční procházky osvětlenou Budapeští jako reprezentanti U21. 

O víkendu jsem sice také hrál, ale díky systému Love Bridge jsem mohl sledovat nejen průběžné výsledky, ale zároveň i co junioři hráli na stejných partiích jako my. Jako tichý hráč si může každý proklikat výsledky všech stolů již při hře. Pro trenéra je to velmi cenný nástroj, díky kterému se dá identifikovat, v čem mají junioři největší rezervy. Nikoho asi nepřekvapí, že to jsou nejčastěji dražby na vysokých stupních či nedolicitování rozlohových manší. 

Z turnaje si odvážím optimismus do další práce s naší mládeží. Rád bych zde vyzdvihnul přátelskou atmosféru, která panovala během celé akce, a vzájemnou podporu. Z individuálních výsledků bych chtěl vyzdvihnout celovíkendový výkon Iva s Matyášem, kteří se celou dobu drželi v horní části startovního pole. Ve finále pak skvěle zahráli Verča se Zdeňkem, kterým medaile unikla jen o kousek. 

Po dlouhé době to byla první reprezentační akce a absence zkušeností a nedostatečná vyhranost byla znát. Máme co dohánět a na čem pracovat a jako nově zvolený šéftrenér juniorské reprezentace se na nadcházející výzvu moc těším.

Milan Macura

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner