Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 4. srpna 2023
  • Matyáš Lysek

Mládežnické mistrovství světa 2023

Mládežnické mistrovství světa 2023

Český tým U16 ve složení František Kubát - Petr Karlík, Karolína Rečičárová - Pavla Slováková, Marek Pilát - Jonáš Drozd obsadil na mistrovství světa mládežnických týmů do 16 let 9. místo.

Po mistrovství světa mládežnických párů následovalo mistrovství světa týmů. Hráčům byl dopřán den oddechu, ve kterém si naši vyzkoušeli horolezectví v nedalekém zábavním parku za účelem teambuildingu a relaxace před náročným týdenním turnajem. Turnaj začínal kvalifikací, ve které se utkalo 20 týmů, každý proti každému na 12 rozdání. Z kvalifikace postupovalo 8 týmů do fáze play-off. 

První den

Do prvního zápasu naši nastoupili s velkou kuráží zapsat první výhru, ale výběr Indie měl trochu více štěstí a vyprodukoval méně chyb, a tak si odnesl výhru 42:48. Řecku náš výběr podlehl těsně 29:32. V třetím zápase narazili na silný výběr z Číny, se kterým prohrávali od první partie až do konečného stavu 5:40. Ve čtvrtém zápase Češi zase ztráceli na výběr z Asie, tentokrát z Thajska, ztrátu se ale v poslední partii podařilo dohnat a zápas skončil 19:19. První den skončil za očekáváním, protože se náš výběr nacházel na chvostu tabulky, až na 18. místě, bez jediné výhry.

František Kubát a hodnocení prvního dne

První den bohužel nebyl příliš vydařený, jediný zápas, který jsme neprohráli, byla remíza s Thajskem, i po ní zůstáváme ve spodku tabulky. Turnaj je naštěstí pro nás ještě dlouhý, stát se může cokoliv a i přes to, že zítřek bude jen těžší, tak do toho dáme vše a snad to otočíme. 

Druhý den

V ranním zápase Češi narazili na Hong Kong a ani tentokrát sérii bez výhry neukončili, podlehli 11:28. Na 19. místě cítili, že to zatím není ideální a je potřeba to zlomit, skvělou příležitost pro to měli v zápase s Nizozemskem, kterému se chtěli pomstít, protože loni těsně předběhlo českou U16 na mistrovství Evropy a na její úkor si odvezlo bronzové medaile. Nizozemsko vysoce udolali, 55:23. První výhra proti Asiatům přišla hned vzápětí s čínskou Taipeí 38:9. Na závěr mnohem úspěšnějšího dne si Češi poradili ještě se soupeřem z Izraele 39:18. Těmito výkony se dostali na 9. místo, které bylo mnohem blíže postupové TOP 8. 

 Petr Karlík a hodnocení druhého dne

Po nepříliš povedeném dni se do dalšího dne vstupovalo velmi těžce, naši morálce nepomohl ani první zápas s Hong Kongem, který jsme výrazně prohráli. Přes všechny komplikace jsme se nevzdali a odrazili se vysokou výhrou nad Nizozemskem. Tak jsme se dostali na lepší vlnu a vyhráli i další dva zbylé zápasy, vracíme se do bojů o vyřazovací část.

Třetí den

Po návratu do bojů o postup čekal český tým vicemistr Evropy z Anglie, tento zápas si pohlídal a od začátku vedl až do konečných 48:11. Druhý zápas byl ostrou přestřelkou proti týmu USA 2, impy se rozdělovaly na každé partii a celkové skóre se vyšplhalo až na 34:47, což je necelých 7 impů na partii. Odpolední zápasy již byly klidnější, v prvním Češi porazili Dánsko 30:21 a v druhém si poradili i se silným maďarským výběrem 28:22. Po dalším úspěšném dni naši drželi 7. postupové místo a šli relaxovat do hotelového sportovního centra, aby byli dobře připraveni na další důležité boje. 

Pavla Slováková a hodnocení třetího dne

Začali jsme velmi dobře, vydařeným bezchybným zápasem proti Anglii, další dva zápasy jsme s Kájou nenastoupily, kluci jednou vyhráli a jednou prohráli. Mezitím jsme se ve volném čase připravovaly na důležitý večerní zápas s Maďarskem. Se správnou taktickou přípravou jsme večerní zápas zvládli a mohli slavit průběžné postupové příčky.

Čtvrtý den

Ve čtvrtém dni na českou výpravu čekaly výběry z Norska, Francie, Estonska a Turecka. První zápas vyšel podle představ, Norsko bylo udoláno zodpovědnou hrou 19:9. Proti Francouzům naši předváděli taky zodpovědnou hru, ale štěstí se nakonec překlopilo lehce pro Francouze na skóre 16:17. V zápase proti Turecku se nepodařily dvě partie a velkou ztrátu už se nepodařilo dohnat, a tak podlehli naši 15:30. Estonsku poslední zápas dne sedl, naši podlehli dost jednostranně 3:33 a propadli se na první nepostupové 9. místo.

Pátý den

Po méně úspěšném dni bylo jasné, že je za potřebí nahrát co nejlepší výsledek, porazit favority USA 1 a Polsko. Vstup do zápasu s USA vyšel a po čtvrté partii naši vedli 10:7, Američané ale zabrali a otočili zápas na konečných 12:34. Druhý severoamerický soupeř dne z Kanady se taky nevzdal bez boje a uhrál slušný výsledek 12:11 pro Česko. Po těchto výsledcích, které zaostávaly za očekávaními, se český výběr nacházel na 10. místě se ztrátou 12 VP na postupové pozice a čekal je mistr Evropy, Polsko. Do posledního zápasu nastoupili naši s veškerou kuráží a porazili polský výběr vysoce 44:14, bohužel to stačilo pouze na 9. místo 9 VP za týmem USA 2. Přes nepostup do finále naši mohli slavit porážku mistrů Evropy a za pár dnů mistrů světa, dali do toho maximum a skoro to vyšlo.

Karolína Rečičárová a zhodnocení pátého dne

Poslední den kvalifikace nás čekal ranní zápas se suverénně vedoucím týmem USA1, proti kterému se nám však nepodařilo zvítězit a spadli jsme až na 10. místo tabulky. Dále nás čekal zápas s Kanadou, ale i důsledkem ne moc pestrých krabic jsme si výhru vybojovali pouze o imp a z 10. místa jsme se nijak neposunuli. Při utkání s Polskem jsme se snažili bojovat do poslední krabice, avšak ani vysoké vítězství 17,08:2,92VP nám nezaručilo postup do finálové osmičky, a tak jsme celkově skončili na 9. místě se 195,37 VP a spoustou získaných zkušeností do dalších bridžových turnajů.

BAM

V BAM turnaji se našim dařilo ze začátku dobře, ale nakonec skončili po dvou dnech bojů na stejném 9. místě jako v kvalifikaci.

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner