Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Různé zajímavosti
  • Zveřejněno 5. listopadu 2023
  • Lucie Kohutová

Cesta ke Zlatému velmistrovi

Cesta ke Zlatému velmistrovi

Ota Svoboda se 16. ledna 2023 stal historicky prvním Zlatým velmistrem.

Otův profil v Matrice ČBS

Kdybychom chtěli mapovat celou Otovu kariéru, těžko bychom si vystačili s jedním článkem. Vydalo by to na knihu (či spíše svazek knih). Proto se zaměříme pouze na několik posledních let, kdy Ota překonával velmistrovské hranice až k samotnému vrcholu. Již při zavedení nového systému přidělování stříbrných a kovových bodů za turnaje a nastavení výkonnostních tříd v sezóně 2014/2015 zahajoval Ota svou cestu jako Velmistr, takže si oproti svým velmistrovským následovníkům nemohl užít "slávu" při překonání magické hranice 18 ZB. Další mety na sebe však nenechaly dlouho čekat a nastaly:

30. 4. 2016,
kdy se stal Bronzovým velmistrem poté, co s týmem Acol (Michael Textor, Jan Diamant, Pavla Svobodová) zvítězil v turnaji družstev O pohár města Slavonic;

30. 3. 2019,
kdy získal výkonnostní třídu Stříbrný velmistr po vítězství v párovém turnaji CBT České Budějovice s Jirkou Kopřivou;

16. 1. 2023,
kdy díky 500 KB za 2. místo v podzimní části Pražské ligy s týmem Acol (Daniela Hnátová, Jan Diamant, Josef Kurka, Lukáš Pavlík, Jiří Emmer) překonal hranici 27 ZB a stal se Zlatým velmistrem.

Sezóna 2014/2015

Za sezónu 2014/2015 získal Ota 102 407 KB. Kromě vítězství v 1. lize s týmem Acol (Daniela Hnátová, Jan Diamant, Josef Kurka, Lukáš Pavlík, Luboš Spálovský, Michal Kopecký) ovládl také Slavonice Cup (Acol - Michael Textor, Jan Diamant, Pavla Svobodová) a VC Metuje s Evou Bahníkovou. Konzistentními výkony obsadil v sezóně 4. místo, tím pádem získal dalších 15 SB jako výkonnostní bonusové body.

Sezóna 2015/2016

Sezóna 2015/2016 pro něj byla ještě úspěšnější. Zahájil ji 3. místem na CBT Znojmo s Petrem Bahníkem, následovalo vítězství se Soňou Hájkovou na MČR MIX. I když v 1. lize se Acol tentokrát musel sklonit před vítěznými P.S., na dalších turnajích si to Ota vynahradil: 3. místo s Ondrou Bahníkem na VC Perníkový tref, 3. místo na Topovém mistrovství ČR s Davidem Vozábalem, obhajoba Acolu ve Slavonicích, obhajoba vítězství z Metuje s Evou Bahníkovou, 2. místo s Kubou Vojtíkem na VC Sněžka, vítězství na MC Uherského Hradiště s Pavlou. Není divu, že s takovými výsledky celou sezónu ovládl a právě v ní povýšil svou výkonnostní třídu z Velmistra na Bronzového velmistra.

Sezóna 2016/2017

Sezóna 2016/2017 zastihla u zrodu nový web Českého bridžového svazu, takže následující odstavce již budou vizuálně o něco působivější (aby čtenáři viděli, že Ota je pořád stejný a pořád Ota). Jednalo se o prodlouženou sezónu trvající od září 2016 do prosince 2017. Ota ji zahájil úspěšně opět na CBT Znojmo - obhajobou 3. místa s Petrem Bahníkem. Posléze zvítězil s Lucií Kohutovou na Mixovém mistrovství ČR. Zhruba touto dobou se začaly proslýchat ohlasy, že Ota by vyhrál turnaj i s dřevěným houpacím koněm (pozn. autorky článku: Nechápu, proč zrovna touto dobou, děkuji tedy všem.). Na Topovém mistrovství ČR pak přidal 2. místo s Pavlem Pěkným a ke konci roku ještě 3. místo v premiérovém ročníku týmové soutěže Pohár ČBS s týmem Chodí Luboš okolo (Daniela Hnátová, Pavla Svobodová, Luboš Spálovský, Martin Scháňka, Lucie Kohutová). I v této sezóně překonal Ota v souhrnu hranici 1 ZB a skončil na 7. místě.

     

Sezóna 2018

Od roku 2018 začaly bridžové sezóny kopírovat průběh kalendářního roku. Pro Otu sezóna 2018 sice přinesla o něco méně pódiových umístění než předchozí sezóny, přesto však vlivem konzistentních výsledků nejčastěji v TOP5, případně TOP10 obsadil celkové 3. místo. Vítězství si připsal za únorový VC Perníkový tref s Ondřejem Bahníkem. Na vítěznou vlnu se vrátil v 1. lize Acol (Daniela Hnátová, Jan Diamant, Josef Kurka, Lukáš Pavlík, Luboš Spálovský, Martin Scháňka, Lucie Kohutová). Ota získal ještě 2. místo v prestižním hlavním párovém turnaji ve Slavonicích s Pavlou Svobodovou a s týmem Chodí Luboš okolo (Anatol Filip, Aleš Medlín, Jiří Medlín, Pavla Svobodová, Luboš Spálovský) zopakoval 3. místo z Poháru ČBS.

     

Sezóna 2019

Sezóna 2019 nenechala nikoho na pochybách, že Ota si svou výkonnostní třídu skutečně zaslouží. Od 3. místa na Mistrovství ČR IMP s Pavlou, přes vítězství na CBT České Budějovice s Jirkou Kopřivou, 2. místo na CBT Metuje s Lukášem Pavlíkem, 3. místo s Acolem (Michael Textor, Jan Diamant, Pavla Svobodová) ve Slavonicích, 3. místo s Pavlou v hlavním párovém turnaji ve Slavonicích, tentokrát "až" 3. místo s Acolem (Daniela Hnátová, Jan Diamant, Josef Kurka, Lukáš Pavlík, Luboš Spálovský, Martin Scháňka, Lucie Kohutová) v 1. lize, 2. místo na CBT Znojmo s Pavlou až po 3. místo na Mistrovství ČR MIX s Janou Erdeovou. Není divu, že celou sezónu s náskokem ovládl.

     

     

Covidové sezóny 2020 a 2021

Následující dvě sezóny byly ovlivněny covidovou pandemií, takže mnohé soutěže byly omezeny. Otovi se v několika málo z nich přesto podařilo nasbírat nějaké úspěchy - např. 2. místo na CBT Metuje 2020 s Honzou Diamantem, dělené 2. místo s Michalem Textorem na VC Ústí nad Labem 2020, 3. místo s Danielou Hnátovou na Czech Open 2020, posléze 3. místo s Bohoušem Zajíčkem na VC Ústí nad Labem 2021 a dvě 4. místa na CBT Znojmo a CBT Praha 2021 s Pavlou, resp. Janou Erdeovou. Kromě toho se uskutečnila 1. liga rozložená do těchto dvou let, tu s Acolem (Daniela Hnátová, Jan Diamant, Josef Kurka, Lukáš Pavlík, Luboš Spálovský, Martin Scháňka, Lucie Kohutová) opět vyhrál.

   

Sezóna 2022

Sezóna 2022 přinesla Otovi společně s 15 výkonnostními bonusovými SB další kýžený ZB na cestě za výkonnostní třídou Zlatý velmistr. S Ondrou Bahníkem opět ovládl VC Pardubic, s Jirkou Kopřivou skončil 3. na CBT České Budějovice, s Lubošem Spálovským zase 3. na TOP přeboru ČR. Kromě toho přidal velké množství umístění v TOP5 dalších turnajů, což mu v sezóně stačilo na konečné 4. místo.

      

Sezóna 2023

Na konci sezóny 2022 už Otovi chybělo pouze pár KB pro překonání hranice 27 SB, čehož dosáhl po připsání 500 KB za 2. místo Acolu (Daniela Hnátová, Jan Diamant, Josef Kurka, Lukáš Pavlík, Jiří Emmer) v podzimní části Pražské ligy BKP. V tu chvíli se stal historicky prvním Zlatým velmistrem České republiky.

Zážitky se Zlatým velmistrem

Jak na Otu vzpomínají jeho bridžoví přátelé?

A protože některé zážitky nejdou vyjádřit jen několika málo slovy, můžete si celé příběhy přečíst ZDE.

Kromě toho nám Ota Svoboda ochotně odpověděl i na pár otázek o své bridžové kariéře a celý rozhovor naleznete v samostatném článku na webu ČBS ZDE.


Oto, děkujeme za inspiraci.

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner