Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Různé zajímavosti
  • Zveřejněno 7. května 2016
  • Jiří Emmer

PRABRA (juniorský bridž v Praze) je o lidech

PRABRA (juniorský bridž v Praze) je o lidech

Juniorský bridž v ČR občerstvil v posledních letech čerstvý vánek. Díky mnohaleté trpělivé práci lídrů obou „líhní“ – HABRA (Jarda Hájek + Dan Vachtarčík) a KRÁLÍKÁRNA (Míša Králík a rodina – sorry Michale za ten vtípek :-) nám vyrostla nová generace šikovných mladých bridžistů, kteří se zapojují do celostátní soutěžní scény a úspěšně nás reprezentují v zahraničí. A protože nám Morava mnohonásobně dokázala, že to jde, rozhodli jsme se vybudovat třetí líheň v Praze.

Praha má pro výchovu nových bridžových kadetů ideální předpoklady: spousta obyvatel, spousta škol, největší bridžový klub v zemi po ruce a také minimálně desítka ochotných mladých bridžových lektorů (momentálně studující VŠ v Praze) opět převážně z Moravy (ještě jednou díky, kluci – lídři).
 
I když jsme nezačínali od nuly (ojedinělí hrdinové – za všechny budu jmenovat alespoň Jardu Benáka – pracovali či pracují na výuce bridže v Praze léta), považuji za start projektu PRABRA moment, kdy se začátkem školního roku 2015/16 dala dohromady trojice Hana Lukšová (oficiální nejlepší učitelka matematiky v ČR a nadšená bridžová studentka), Milan Macura a já. Vznikl z toho první kroužek na gymnáziu GEKOM Michle, ve kterém se celoročním způsobem naučilo bridž 18 dětí (odpad pouze 2 děti – tedy rekordní „retence“ ve srovnání s evropským standardem, kde mívají „odpad“ 30-60%!). Gekomáci už byli vidět, když se ve velkém počtu zúčastnili juniorského HLUKu a zdvojnásobili počet hrajících družstev. Ukázalo se, že výuka stylem „minibridž“ (podle metodiky přejaté z několika zahraničních i domácích zdrojů) funguje velmi dobře a v rukou superlektora Milana Macury nese úžasné výsledky.
V daném školním roce se ještě přidal malý kroužek na gymplu MENSA (Matúš Kepič + Milan Macura) a ŠTOLA (Anička Kálalová). Tolik stručně o naší „nulté“ (přípravné) sezóně.
 
Do první oficiální sezóny (školní rok 2016/17) chceme už „vyjet z ostra“, organizovaně a cílevědomě. Kroužky GEKOM a MENSA budou mít kromě „základního“ kursu i „pokročilý“ kurs pro loňské absolventy. K začátečnické ŠTOLE přibíráme ještě ZATLANKU a všechny čtyři gymply budou mít na přelomu srpna a září cílenou několikahodinovou propagaci bridže pro nejmladší ročníky. Zároveň na půdě BKP (kde již v aktuální sezóně pod vedením Milana Macury proběhlo několik juniorských turnajů) začne při béčku fungovat juniorská skupinovka.
 
Mezitím proběhne proškolení všech lektorů (Hana Lukšová, Martin Melčák, Matúš Kepič, Michal Botur, Erik Klemš, Bára Kupková, Kuba Rumančík, Kikina Schulzová, Anička Kálalová, Jiří Emmer) v metodice výuky Milanem Macurou a budou dopsány jednotné osnovy výuky. Z nadšeného spontánního miminka se nám, doufejme, právě stává organizace čítající přes 10 lidí (a k nim spousta „podporovatelů v záloze“ – jednotlivce i tělesa, za všechny ÚČBS a BKP).
 
Kdokoli z Vás, co jste se dočetli až sem, by se chtěl:
jste vítáni.
 
Jiří Emmer
Plzeň, 5/7 2016

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner