Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Různé zajímavosti
  • Zveřejněno 23. prosince 2018
  • Lucie Kohutová

Shrnutí bridžové sezóny 2018

Shrnutí bridžové sezóny 2018

Na závěr roku přinášíme přehled hlavních bridžových soutěží, turnajů a jejich vítězů v České republice.

Zakončení sezóny 2018

Na závěr roku se naše redakce rozhodla sepsat článek, v němž shrne to nejpodstatnější, co se během poslední sezóny událo. Podobným způsobem jako v případě výčtu juniorských turnajů a soutěží, kterých se české mládí zúčastnilo. Obecně lze říci, že došlo k několika poměrně zásadním změnám týkajících se plánování sezón a hodnocení v Českém bridžovém svazu:

Jedna sezóna již neodpovídá organizaci školního roku, nýbrž probíhá paralelně s rokem kalendářním. Mimo jiné usnadní i hodnocení hráčů přecházejících z jedné věkové kategorie do druhé. 

Bylo zavedeno pořadí hráčů Ranking, které zaznamenává zisk soutěžních (stříbrných) bodů a klubových (kovových) bodů za poslední tři sezóny. Za soutěže konané před 25-36 měsíci obdrží hráči SB s váhou 1/3, za soutěže konané před 13-24 měsíci SB s váhou 2/3 a za soutěže konané v posledních 12 měsícich SB s plnou váhou. Každý měsíc je v plánu aktualizace, která zajistí přehled momentální výkonnosti jednotlivých bridžistů. Ta usnadní nasazení hráčů do soutěží Českého bridžového svazu a může být pomocným kritériem při výběru týmů/párů na reprezentační akce v zahraničí. 

Probíhá intenzivní úprava pozvánek do soutěží v České republice i v zahraničí, stejně tak záznamů soutěží minulých. Na stránkách Českého bridžového svazu nyní naleznete historii mistrovství Evropy i světa ve všech kategoriích společně se zmínkou a výsledkem české reprezentace.

Administrátoři překládají oficiální web Českého bridžového svazu do anglického jazyka pro snazší propagaci tuzemského bridže v zahraničí. Stejně tak plánují založení stránky Českého bridžového svazu na Facebooku s prioritním zaměřením na příspěvky v anglickém jazyce, ke které budou mít zjednodušený přístup zejména zástupci juniorské kategorie zahraničních bridžových federací.

Výsledky největších českých turnajů v roce 2018

CZECH BRIDGE TOUR

Charakteristika: Tour po České republice zahrnující pět turnajů. Zisk bodů za tyto turnaje stanovuje pořadí hráčů. 22 nejlepších párů má právo se zúčastnit Mistrovství ČR s TOP.

Výsledky:

1. místo: Bahník Ondřej

2. místo: Scháňka Martin

3. místo: Žmak Maxim

CELOSTÁTNÍ LIGA 

Charakteristika: Nejvyšší celostátní týmová soutěž s 10 účastníky v 1. a 2. lize. Systém tří víkendů, během kterých probíhá kvalifikace, a jednoho finálového víkendu, kdy probíhá play-off a baráže. 3. liga rozdělena na českou a moravskou část, počet účastníků libovolný.

Výsledky:

1. místo: ACOL (Kurka, Hnátová, Pavlík, Svoboda, Diamant, Spálovský, Kohutová, Scháňka)

2. místo: JaS (Hebák, Filip, Medlín, Medlín, Volhejn, Volhejn, Macura)

3. místo: Baník Havířov (Kopecký, Klemš, Botur, Kolek, Vojtík, Melčák)

MČR IMP

Charakteristika: Mistrovství české republiky párů s IMPovým hodnocením. Dvouvíkendový turnaj, kdy první víkend je zaměřen na kvalifikaci, ze které postoupí pouze 12 nejlepších párů do finále. Následně se poměří mezi sebou v průběhu finálového víkendu.

Výsledky:

1. místo: Kopřiva Jiří - Erde Alexandr

2. místo: Martynek Jan - Šlemr Jakub

3. místo: Králík František - Bouřa Patrik

MČR TOP

Charakteristika: Mistrovství České republiky párů s TOPovým hodnocením. Kvalifikací na tento turnaj je seriál Czech Bridge Tour. Prvních 22 hráčů pořadí má nárok se přihlásit společně se svými partnery. Jestliže se utvoří páry z hráčů TOP 22, přechází právo na 23. v pořadí, atd. Páry, které se nekvalifikují, mají možnost hrát paralelně soutěž President's Cup.

Výsledky:

1. místo: Kohutová Lucie - Michael Botur

2. místo: Hnátová Daniela - Macura Milan

3. místo: Kolek Lukáš - Vojtík Jakub

MČR MIX

Charakteristika: Mistrovství České republiky mixových párů s TOPovým hodnocením. Jednodenní párová soutěž pro páry, které tvoří muž a žena. Při dostatečné účasti juniorských párů může být vyhlášena i kategorie do 26 (20) let.

Výsledky:

1. místo: Macurová Michaela - Janas Adam

2. místo: Fořtová Eva - Fořt Tomáš

3. místo: Kupková Barbora - Žylka Kamil

POHÁR ČBS

Charakteristika: Po celostátní lize nejkvalitnější týmová soutěž v České republice. Dvouvíkendová akce, kdy první víkend je věnován kvalifikaci, druhý víkend pak play-off. 

Výsledky:

1. místo: Green mamba (Kopecký, Klemš, Bouřa, Králík, Vozábal, Šlemr)

2. místo: LMD (Kohutová, Scháňka, Hnátová, Macura, Kolek)

3. místo: Chodí Luboš okolo (Svobodová, Svoboda, Spálovský, Medlín, Medlín, Filip)

HRÁČ VEDOUCÍ ŽEBŘÍČEK 'RANKING'

Milan Macura

NEJLEPŠÍ HRÁČ SEZÓNY 2018

Lucie Kohutová

 

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner