Český bridžový svaz

  • Různé zajímavosti
  • Zveřejněno 23. prosince 2018
  • Lucie Kohutová

Shrnutí bridžové sezóny 2018

Shrnutí bridžové sezóny 2018

Na závěr roku přinášíme přehled hlavních bridžových soutěží, turnajů a jejich vítězů v České republice.

Zakončení sezóny 2018

Na závěr roku se naše redakce rozhodla sepsat článek, v němž shrne to nejpodstatnější, co se během poslední sezóny událo. Podobným způsobem jako v případě výčtu juniorských turnajů a soutěží, kterých se české mládí zúčastnilo. Obecně lze říci, že došlo k několika poměrně zásadním změnám týkajících se plánování sezón a hodnocení v Českém bridžovém svazu:

Jedna sezóna již neodpovídá organizaci školního roku, nýbrž probíhá paralelně s rokem kalendářním. Mimo jiné usnadní i hodnocení hráčů přecházejících z jedné věkové kategorie do druhé. 

Bylo zavedeno pořadí hráčů Ranking, které zaznamenává zisk soutěžních (stříbrných) bodů a klubových (kovových) bodů za poslední tři sezóny. Za soutěže konané před 25-36 měsíci obdrží hráči SB s váhou 1/3, za soutěže konané před 13-24 měsíci SB s váhou 2/3 a za soutěže konané v posledních 12 měsícich SB s plnou váhou. Každý měsíc je v plánu aktualizace, která zajistí přehled momentální výkonnosti jednotlivých bridžistů. Ta usnadní nasazení hráčů do soutěží Českého bridžového svazu a může být pomocným kritériem při výběru týmů/párů na reprezentační akce v zahraničí. 

Probíhá intenzivní úprava pozvánek do soutěží v České republice i v zahraničí, stejně tak záznamů soutěží minulých. Na stránkách Českého bridžového svazu nyní naleznete historii mistrovství Evropy i světa ve všech kategoriích společně se zmínkou a výsledkem české reprezentace.

Administrátoři překládají oficiální web Českého bridžového svazu do anglického jazyka pro snazší propagaci tuzemského bridže v zahraničí. Stejně tak plánují založení stránky Českého bridžového svazu na Facebooku s prioritním zaměřením na příspěvky v anglickém jazyce, ke které budou mít zjednodušený přístup zejména zástupci juniorské kategorie zahraničních bridžových federací.

Výsledky největších českých turnajů v roce 2018

CZECH BRIDGE TOUR

Charakteristika: Tour po České republice zahrnující pět turnajů. Zisk bodů za tyto turnaje stanovuje pořadí hráčů. 22 nejlepších párů má právo se zúčastnit Mistrovství ČR s TOP.

Výsledky:

1. místo: Bahník Ondřej

2. místo: Scháňka Martin

3. místo: Žmak Maxim

CELOSTÁTNÍ LIGA 

Charakteristika: Nejvyšší celostátní týmová soutěž s 10 účastníky v 1. a 2. lize. Systém tří víkendů, během kterých probíhá kvalifikace, a jednoho finálového víkendu, kdy probíhá play-off a baráže. 3. liga rozdělena na českou a moravskou část, počet účastníků libovolný.

Výsledky:

1. místo: ACOL (Kurka, Hnátová, Pavlík, Svoboda, Diamant, Spálovský, Kohutová, Scháňka)

2. místo: JaS (Hebák, Filip, Medlín, Medlín, Volhejn, Volhejn, Macura)

3. místo: Baník Havířov (Kopecký, Klemš, Botur, Kolek, Vojtík, Melčák)

MČR IMP

Charakteristika: Mistrovství české republiky párů s IMPovým hodnocením. Dvouvíkendový turnaj, kdy první víkend je zaměřen na kvalifikaci, ze které postoupí pouze 12 nejlepších párů do finále. Následně se poměří mezi sebou v průběhu finálového víkendu.

Výsledky:

1. místo: Kopřiva Jiří - Erde Alexandr

2. místo: Martynek Jan - Šlemr Jakub

3. místo: Králík František - Bouřa Patrik

MČR TOP

Charakteristika: Mistrovství České republiky párů s TOPovým hodnocením. Kvalifikací na tento turnaj je seriál Czech Bridge Tour. Prvních 22 hráčů pořadí má nárok se přihlásit společně se svými partnery. Jestliže se utvoří páry z hráčů TOP 22, přechází právo na 23. v pořadí, atd. Páry, které se nekvalifikují, mají možnost hrát paralelně soutěž President's Cup.

Výsledky:

1. místo: Kohutová Lucie - Michael Botur

2. místo: Hnátová Daniela - Macura Milan

3. místo: Kolek Lukáš - Vojtík Jakub

MČR MIX

Charakteristika: Mistrovství České republiky mixových párů s TOPovým hodnocením. Jednodenní párová soutěž pro páry, které tvoří muž a žena. Při dostatečné účasti juniorských párů může být vyhlášena i kategorie do 26 (20) let.

Výsledky:

1. místo: Macurová Michaela - Janas Adam

2. místo: Fořtová Eva - Fořt Tomáš

3. místo: Kupková Barbora - Žylka Kamil

POHÁR ČBS

Charakteristika: Po celostátní lize nejkvalitnější týmová soutěž v České republice. Dvouvíkendová akce, kdy první víkend je věnován kvalifikaci, druhý víkend pak play-off. 

Výsledky:

1. místo: Green mamba (Kopecký, Klemš, Bouřa, Králík, Vozábal, Šlemr)

2. místo: LMD (Kohutová, Scháňka, Hnátová, Macura, Kolek)

3. místo: Chodí Luboš okolo (Svobodová, Svoboda, Spálovský, Medlín, Medlín, Filip)

HRÁČ VEDOUCÍ ŽEBŘÍČEK 'RANKING'

Milan Macura

NEJLEPŠÍ HRÁČ SEZÓNY 2018

Lucie Kohutová

 

Děkujeme našim partnerům za jejich podporu při propagaci bridže, organizaci soutěží a podpoře našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

I Vy se můžete stát našim partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner