Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Různé zajímavosti
  • Zveřejněno 31. března 2020
  • Dušan Šlachta

Otevřený dopis Výboru ČBS

Otevřený dopis Výboru ČBS

Otevřený dopis Výboru ČBS od Dušana Šlachty.

(bez oslovení)
V březnu jsem vám poslal dva e-dopisy se závažným obsahem, ani na jeden z nich jsem neobdržel sebemenší reakci. Proto vám třetí dopis píši touto otevřenou formou, ta snad již bude mít smysl. Než ho smažete. Nejprve opis obou dopisů.
 
2.3.2020
Ahoj,
 
domnívám se, že by mělo být okamžitě přerušeno pořádání turnajů, přesněji, měly by být odloženy na neurčito. Nejspíše na období po prázdninách. Do té doby očekávám buď zvládnutí pandemie, nebo stav, kdy nikoho nebude bridž zajímat. Týkat by se to mělo již tohoto víkendu. Důvody jsou jistě jasné. Myslím si, že v podstatě půjde pouze o jakési předběhnutí zákazu z vyšších míst.
 
 
10.3.2020
Ahoj,
 
možná si stále neuvědomujete, jak bezvýznamnou akcí je nějaká liga proti zdraví a životům lidí. To, že jsou zakázané akce nad 100 lidí a tady jich bude JEN 50, je alibismus. Ten zákaz určitě neznamená, že akce do 100 lidí jsou bezpečné. Nehledě na to, že v BKP se průběžně během týdne více než 100 hráčů vyskytuje.
 
Zamyslete se, co se asi tak stane. když se liga hrát nebude.
 
Za mě stoupá pravděpodobnost, že odřeknu vedení turnajů v Havířově, ČB a Slavonicích.
 
 
 
Z technického hlediska by bylo fajn, kdybyste určili svého "mluvčího", který by na podobné podněty reagoval odesláním stanoviska Výboru. I odpálkování "Děkujeme za námět." je lepší než mlčení a nestojí moc úsilí. Alternativou je zavedení automatického odpovídače, aby odesílatel aspoň věděl, že jeho dopis někam došel.
 
Po prvním dopise se nestalo vůbec nic. Po druhém dopise vydal Výbor prohlášení ke koronaviru a na další den ohlásil schůzku s kapitány prvoligových týmů ohledně turnaje 1. ligy.
 
"Hlasování" kapitánů byl nesmysl. Zdráhal bych se ho připustit i tehdy, kdy by byl vyžadován 100 % souhlas všech týmů a v nich všech hráčů. I když si myslím, že takového souhlasu nemohlo jít dosáhnout. Jak chcete řešit situaci po přehlasování? Když tým, byv přehlasován, odmítne nastoupit, potrestáte ho podle Soutěžního řádu? Co řeknete lidem, kteří se na turnaji nakazí? My nic, vy jste hlasovali? Jsme za čárou, kde končí demokratické rozhodování.
 
To byl spíše úsměvný pohled. Uvědomte si ale, jak probíhá takový turnaj. Zhruba 50 lidí se sjede z různých částí republiky i Prahy a setrvá 1,5 dne v uzavřeném prostoru. S několika lidmi stráví každý hráč cca 2 hodiny v blízkém kontaktu. Na mnoho předmětů postupně sahá řada lidí. Věkové složení hráčů je výrazné v nejohroženější skupině seniorů. Lze si představit lepší akci na šíření infekce? Uvažovat o pořádání takové akce podle mě hraničí s obecným ohrožením, přinejmenším z nedbalosti. Nutno dodat, že první dopis jsem napsal i SBZ a na Slovensku ligu odložili na neurčito.
 
Vy jste nyní zaujali pozici, že 1. liga se dohraje v půlce května. Komu ještě není jasné, že v tomto termínu se turnaj konat nebude, ani kdybyste rozhodli ho hrát bez diváků? Je nejvyšší čas přijít s nějakým jasným řešením situace. Přicházím s návrhem.
 
Na rozdíl od většiny sportů máme možnost hrát online a neměli bychom ji promarnit. 1. liga se může dohrát v půlce května, mohou se dohrát baráže. Mohou se odehrát VC a CBT. Nemám na mysli FunBridge. Na BBO se registrovalo přes 200 hráčů, večerní turnaje hraje kolem 60 párů. Který offline turnaj u nás to má? Jako první krok bych udělal porovnání soupisek 1. ligy s registrovanými na BBO. Téma si ale zaslouží samostatný článek.
 
Pokud nechcete hrát online, oznamte, jak jinak hodláte situaci řešit. Samozřejmě jde hlavně o sestupy a postupy.
 
Párové turnaje na BBO jsou prý "spolupořádány a zaštítěny ČBS" - povězte nám, co to znamená. Myslím, že by bylo žádoucí, aby byl upraven klasifikační řád a tyto turnaje dostaly větší váhu, pokud teď netové turnaje vůbec nějakou mají.
 
No a nakonec si myslím, že by měl příslušný orgán projednat výdaje na různé činnosti. Zdá se mi, že řada činností, které se platí, nyní neprobíhá nebo je omezena, čemuž by se měl přizpůsobit plat.
 
 

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner