Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Různé zajímavosti
  • Zveřejněno 27. června 2021
  • Lucie Kohutová

Z historie československého bridže: Turnaje v Piešťanech

Z historie československého bridže: Turnaje v Piešťanech

Tento článek Petra Bahníka je prvním z řady plánovaných, které se budou zabývat historií československého bridže.

Autor článku: Petr Bahník

Tento článek je první z řady plánovaných, kdy se nejdříve budu zabývat historií československého bridže před válkou a poté i poválečnou historií do roku 1989. Témata nebudou řazena chronologicky, budu psát o tom, na co budu mít zrovna chuť.

Vítám jakékoliv připomínky k tématu, doplňující informace a také budu rád za každé zapůjčení historických materiálů pro oskenování, případně již přímo oskenované materiály a fotografie.

Děkuji také již všem těm, kteří mi takové materiály poskytli.

Inspirací následujícího článku mi byl článek Eda Veleckého Z histórie slovenského bridžu I., kde se Eda kromě jiného zamýšlí, zda ještě jde dohledat historii českého a slovenského (československého) bridže, která byla dle mého ještě více propojená před válkou než později do roku 1989 (případně do roku 1992).

S laskavým svolením autora jsem přeložil část tohoto článku a použil ji zde, abych zbytečně neopakoval to, co bylo již napsáno, a pokusil jsem se chybějící informace dohledat.


Turnaje v Piešťanech 

Piešťanský Grand Hotel Royal byl před válkou nejvznešenější, největší a nejkrásnější lázeňskou budovou se 120 lůžky s nejelegantnějším zařízením. Měl výtah, terasy, ústřední topení, kavárnu, jídelnu, elektrické osvětlení, vodovod, kulturní místnost, lodžii, tmavou komoru a telefon.

  

Dobové prospekty zdůrazňují „rozkošný pohled na Váh, lázeňský ostrov a sad; koupele v bezprostřední blízkosti, vyhlášenou kuchyni, pokoje s obsluhou, osvětlením a topením. Dá se najít i samostatná reklama na místní restauraci Restauration Royal: distingvovaná maďarská a francouzská kuchyně, nápoje nejlepší jakosti, nádherné otevřené i kryté terasy.

V  tomto hotelu organizoval předválečný československý bridžový svaz řadu turnajů.


Rok 1933 

První z turnajů se konal ve dnech 29. června - 3. července 1933 a jednalo se o mezinárodní soutěž čtyř až sedmičlenných družstev.

Kdo na turnaji hrál? Z Maďarska se zúčastnila dvě silná družstva, z Rakouska přijela oficiální reprezentace plus družstvo Vídně. Domácí reprezentovala dvě košická družstva, dvě brněnská, dvě bratislavská a po jednom družstvu z Trenčína, Nitry a Banskej Bystrice. Na první pohled nic zajímavého, ale je potřeba si uvědomit, že v předválečném období družstva Rakouska a Maďarska vyhrávala evropské šampionáty jako na běžícím páse, Rakousko vyhrálo v třicátých letech čtyřikrát, Maďarsko dvakrát. Z tohoto hlediska dávala účast hráčů z těchto zemí piešťanské soutěži velký kredit a je možné klidně konstatovat, že se v Piešťanech hrál na tu dobu špičkový evropský bridž.

Těchto 13 družstev sehrálo kvalifikační část, po které do finále postoupilo nejlepších 6 družstev. Ve finále potom vyhrálo maďarské družstvo Fészek před vídeňským družstvem. Na třetím místě v této soutěži skončilo první družstvo Košic v sestavě Sipos, manželé Haasovci, Vajda a Löwinger. Úspěch košického bridže podtrhlo druhé košické družstvo, které skončilo na šestém místě za pátým brněnským družstvem. Piešťanský turnaj byl koncipovaný jako každoroční soutěž, a tak vítěz získal putovní pohár.

  
Neues Pressburger Tagblatt (1933.07.02 a 1933.07.05)


Neznámý slovenský tisk


Rok 1934 

Piešťany si turnaj zopakovaly ve stejném hotelu i v roce 1934 ve stejné době - 28. června - 2. července. Tentokráte přijelo 12 týmů. Z Maďarska přijelo v silné sestavě družstvo hráčů Dr. Svab, Ferenzy, Keleti, Alpár, Cohen a Bokor, které nedávno vyhrálo evropský šampionát ve Vídni, zatímco v týmu rakouského bridžového svazu se za extratřídu považovala jen dvojice von Blühdorn a Zimmer, další hráči byli Dr. Löwy, Wechsler, Wolf, Dr. Zeisl. Z Rakouska přijelo i družstvo vídeňských dam.

Dále se zúčastnily týmy z Prahy, Bratislavy, Brna, Trnavy, Piešťan a dva košické týmy.

Československá družstva společně s družstvem vídeňských dam byla rozdělena do dvou skupin po pěti a hrála každý s každým s tím, že první dvě družstva ze skupiny postupovala do finále a přidala se k maďarskému a rakouskému družstvu, které měly přímý postup. Do finále postoupila družstva Prahy, Brna, Košic a Piešťan.

Velkým překvapením bylo konečné vítězství rakouského týmu se 4 výhrami a jednou remízou, favorizované družstvo Maďarska skončilo druhé se 4 výhrami a jednou prohrou. Třetí skončil brněnský tým. Na dalších místech skončil tým Prahy, Košic a místních. Turnaj nepostoupivších týmů vyhrály vídeňské dámy následovány Bratislavou a druhým týmem Košic.

  
Svazový kapitán dr. J. Sipos přemýšlí nad tuhým problémem.
Vídeňský mistr Zimmer v zajetí problémů, jež dovede řešiti.


Tým vídeňských dam. S nenulovou pravděpodobností
je mezi nimi i pozdější světoznámá Rixi Marcus.

K počítání zápasů se dostaneme někdy později v jiném článku, v zásadě bylo z části již tehdy obdobné (převod prostých bodů na match body [imp], zápas pak byl remizován při rozdílu +6 až -6 match bodů za 1 bod a jinak vyhrán/prohrán za 2 body).

Na rozdíl od předchozího roku přijel i tým z Prahy, který hrál ve složení Stein, Weil, Eisler, Glaser a Kafka, hrající systém "Pražský forcing".

Pro zajímavost si ukážeme jednu partii z finálového zápasu Prahy proti týmu reprezentačnímu týmu rakouského bridgeového svazu.

U stolu, kde hráli Sever-Jih Zimmer a Wechsler proti dvojici Weil a Stein měla licitace následující průběh:

Sever vynesl trefové eso a výsledkem bylo 5 kontrovaných fallerů v 1. manchi - 1000. U druhého stolu vylicitovali pražští hráči lehko sedm piků, protože jih odpověděl na 2 piky 4 sans atout. Špatná dražba Wechslera dala tedy Steinovi příležitost k hájení slamu, což vyneslo pražskému teamu 12 matchových bodů. (Komentář ponechán v originálním znění.)


Dr. Stein z pražského týmu


Rok 1935

Piešťanský turnaj se stal již vyhlášeným. V roce 1935 přijelo hrát 16 týmů, které tentokráte hrály v lázeňském domě. Výhoda tohoto místa byla v tom, že sál byl chladnější a tišší, nevýhodou byl nedostatek světla pro tehdejší fotoaparáty, takže se tam prakticky nedalo fotit.

  

  

Účast byla opět mezinárodní. Z Budapešti přijel silný tým s hráči jako Bokor, Keleti, Ferenzy, Alpár, kapitánem byl Cohen. Maďarský tým hraje Culbertsonův systém. Vídeň poslala dva týmy, Wien I. ve složení dr. Stern, kpt. E.R.H. Pollak, Karl Schneider, Hans Jellinek a Robert Abeles, za Wien II. hráli dr. Hans Huber, dr. Wolfram Plecher, dr. Karl Brecher a dr. Harry Alma. Vídeňské týmy hraji systém Herbertův a o jejich síle svědčí to, že tým Rakouska vyhrál evropská mistrovství v letech 1932 a 1933.

Podíváme se i na týmy československé a budu uvádět i složení; jména i tituly napovídají, v jaké společnosti se tehdy bridž hrál, a uvedení jmen bude mít význam třeba pro další badatele v bridžové minulosti.

  

  

Tři týmy přijely z Brna, kdy nejsilnějším týmem je tým ing. Tugendhata (o něm také v některém jen jemu věnovaném článku).  A tak se turnaje zúčastnily týmy Brno I. (ing. Tugendhat, G. Stockach, F. Redlich, H. Fuchs, R. Goldschmied), Brno II. (dr. E. Langer, Ludvík Erbsen, F. Jolesch, ing. K. Adler a Herman Spitzer). Zapamatujte si jméno F. Jolesche, který je také zajímavou postavou a budu se mu věnovat v některém z dalších článků.

Dva týmy postavily slovenské Košice. Pro úplnost také zde uvedeme jména hráčů: Košice I. hrály ve složení Emerich Kirz, ing. Vojtěch Haas, Irena Haasová, Stefan Reiss a dr. Arnošt Burger, Košice II. tvořili hráči dr. Alexandr Kozma, dr. Julius Schwarz, Elizabeta Kološová, Arpád Gimes, Arnošt Zahler.

Přijeli opět i pražští hráči Stein, Weil, Eisler, Glaser a Kafka hrající pod hlavičkou týmu Stein.

Další týmy jen výčtem:

Těšín (Ervin Grünpeter, Hilda Hulová, Hans Althoff, Georg Paul)

Opava ( ing. Stefan Samide, Judr. Mořic Friemel, Fritz Förster, Adi Altschul, Carlo Frinzi)

Bratislava I. (Albert Kuffler, dr. Armin Hecht, dr. Pavel Szemzö, Viktor Weiner, Rudlof Büchler, Alex Senft, dr. Ernest Wertheimer)

Bratislava II. (Ludevít Kolisch, Louis Strasser, dr. Vojtěch Klopfstock, Alex Oesterreicher, Ludevít Pongrácz, Ernst Duschnityz)

Trenčín I. (A. Bernstein, pí Brachfeldová, Melli Szold, Julisu Bock, dr. Emerich Lövy, dr. Géza Lichtenstein, dr. Oskar Smetana)

Trenčín II. (Emanuel Kolben, Felix Weis, Nicolaus Feitl, Maria Dohanyová, René Šoproňová)

Trnava (Ludvík Eilenbogen, Stefan Milch, Josef Kemprt, Ferry Funk, Richard Magran)

Nové Zámky (Edmund Teichner, Fritz Schubert, Karel Elbert, Boris Maikapar, Julius Franck).

Z uvedeného výčtu je vidět, že nejvíce týmů je ze Slovenska a Moravy plus tým z Prahy. Proč tomu tak bylo se zkusím dopátrat ve článku o počátcích organizovaného bridže v Československu.

Pro  samotnou soutěž byly týmy rozděleny do dvou skupin po osmi, kde se hrály zápasy každý s každým na 24 partií po třech oktávách po osmi rozdáních. První ze skupin hráli o celkové vítězství, druzí hráli o třetí místo. Pořadí ve skupinách:

Ve finále, které bylo opět hráno na terasách hotelu Imperiál, zvítězila Budapešť proti Vídni  2 : 0, (76 : 56) a získala putovní pohár pro tento rok, Praha o třetí místo nehrála.

  

  

 

Rok 1936 


košický Vajda a řada kibiců

Tento rok se konal turnaj  14.-16. 8. 1936 a turnaje se zúčastnilo 13 týmů, letos chyběl tým z Maďarska. Hrálo se v jedné skupině každý s každým, celkem tedy 13 kol s jednou pauzou - 144 rozdání. Tentokráte se při počítání používal takzvaný Stockholmský systém T, který teď ponecháme stranou a také se mu budeme věnovat někdy později. Po dvou dnech hry skončil turnaj očekávaným vítězstvím týmu z Vídně, další pořadí bylo:

I. Vídeň (Torsch) 680

II. Brno (Tugendhat) 544

III. B.K. Nové Zámky (Schubert) 494

IV. B.C. Košice (Emerich Kirz) 461

V. F.I.B.C. Praha (Stein) 454

VI. Bratislava (pí Laslzová) 384

VII. B.C. Trnava (dr. Ellenbogen) 282

VIII. Autoklub Bratislava (dr. Kolisch) 277

IX. B.C. Trenčín (Smetana) 249

X. Tatranský team (dr. Arie) 242

XI. B.C. Český Těšín (Bondy) 206

XII. Komárno (dr.Kendi) 194

XIII. Hospodárký klub Bratislava (dr. Roth) 167 

  
Richard Margan - Trnava a Dr. Fried - Trenčín
 

Rok 1937 

O turnaji tento rok máme jen kusé informace.

Turnaj opět probíhal v Grand Hotelu Royal ve dnech  27.-29. 8. 1937.

Tento rok se zúčastnilo více zahraničních týmů, celkový počet týmů však zatím není znám.

Soutěž vyhrálo pražské družstvo (dr. Borák, Alma Pollák, dr. Ries, dr. Pressburger) před dvěma vídeňskými družstvy, Vídeň I. (Neumann, Mimi Joseffy, Gerty Schlesinger, Dr. Mayer) a Vídeň - Torsch - loňský vítěz. Čtvrté skončilo maďarské družstvo Union (Konold, Csató, Dr. Góth, Klucsik, Reiner, Stern).

Bratislavské družstvo vyhrálo finále B.

Z Maďarska se dále zúčastnila družstva MTK a DSC.


Rok 1938 

O roce 1938 můžeme opět konstatovat, že informace jsou jen kusé.

Turnaj se hrál v termínu 12.-15. 8. 1938.


Pragai Magyar Hirlap 938 číslo 8 strana 146

Vítězem se stal tým MTK z Budapešti, který hrál ve složení dr. Kun, Erdélyi, dr. Perl, Singer, dr. Friedmann a Balogh se ziskem 34 bodů.  Na druhém místě skončil tým F.I.G.C z Prahy, což byl pravděpodobně tým Stein zmiňovaný v předchozích ročnících. Třetí skončil tým z Moravské Ostravy.

Kromě letního turnaje se tento rok hrál i turnaj v dubnu - 16.-18. 4. 1938.


Reichenberg Zeitung ze 14. 4. 1938

Účast byla menší než v letním termínu, ale přesto se na turnaj sjelo devět týmů s tím, že byly zastoupeny i týmy zahraniční - budapešťský tým Feszek a vídeňský tým žen. Z Československa se zúčastnily týmy z Prahy, Bratislavy, Brna, Piešťan a Trnavy, Košice byly zastoupeny 2 týmy.

Sedm domácích týmů hrálo round robin o 4 místa ve finále a k zahraničním týmům se přidaly do finálové skupiny týmy z Prahy, Brna, Piešťan a Košic. Konečné výsledky turnaje se mi nepodařilo zatím dohledat.

19. 4. 1938 se pak hrál párový turnaj s taktéž neznámými výsledky.
 

Rok 1939

Nezbývá mi na závěr než souhlasit s Edou Veleckým, který ve svém článku napsal: "...ale je veľmi pravdepodobné, že sa už nekonala po roku 1939, keď politická situácia vrazila klín nielen medzi československých a zahraničných hráčov, ale aj medzi českých a slovenských a dokonca následkom viedenskej arbitráže aj medzi slovenských hráčov, lebo Košice od jesene 1938 patrili ku Maďarsku." Mezi jiným nemůžeme také zapomenout na obsazení Čech Německem a vznik Slovenského státu v březnu 1939, jakožto na to, že velkou hráčskou základnu tvořili hráči židovské národnosti, kteří v této době měli jiné starosti.
 

Zajímavosti

Protože Piešťany jsou lázeňské město, určitě se zde hrál bridž i během lázeňské sezóny. První zmínku o mezinárodním párovém turnaji v Piešťanech jsem našel v novinách z roku 1932.

- Nitra získala první cenu v mezinárodní soutěži v bridži v Piešťanech. Náš zpravodaj z Piešťan níže píše: Předevčírem se v hotelu Royal v Piešťanech konala velká mezinárodní bridžová soutěž, které se zúčastnilo dvacet osm hráčů. Závod začal brzy odpoledne a trval do 20:00. Hraní s připravenými kartami probíhalo tak, že všichni účastníci čelili každému soupeři. Soutěže se zúčastnili maďarští, němečtí, slovenští, švédští a rakouští hráči. První se stala dvojice Géza Verő-Béla Weisz z Nitry, druhá dvojice Stramberg (Švéd) - Vaverkáné (Bratislava). Vítěz obdržel pár zlatých plaket, zatímco finalista obdržel stříbrnou pamětní medaili. Toto byl třináctý turnaj Gézy Verő, který získal první cenu ve všech svých bridžových soutěžích. (Volně přeloženo pomocí Google translatoru).


Pragai Magyar Hirlap 1932 07 pages 59-59

Československý bridgeový svaz měl domluvenou 50% slevu na dopravu vlakem s československými dráhami na tyto turnaje v Piešťanech a také v Tatrách.

Cena pokoje v Grand Hotelu Royal byla pro dobu turnaje 45 Kč za noc.

V současné době je hotel Royal, později přejmenovaný na hotel Slovan, v dezolátním stavu.
 

Použité zdroje 

Dobový tisk v německém, českém, slovenském a maďarském jazyce 1932 - 1938

Maďarský bridžový magazín z let 1933 - 1937

Česká Bridge-Revue. Praha: Pragotisk, 1934-1935

Bridge-Revue: měsíčník československého bridgeového sportu, 1936

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner