Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 11. října 2023
  • Nikol Vachtarčíková

Mistrovství ČR IMP 2023

Mistrovství ČR IMP 2023

Vítězem letošního mistrovství ČR s IMPovým hodnocením se stal pár Jana Erdeová - Jiří Emmer.

Prezentace výsledků MČR IMP

 

O akci

Mistrovství ČR s IMP hodnocením bylo v minulosti v kategorii méně významných akcí Českého bridžového svazu, čemuž odpovídal i jeho jednodenní formát. Od sezony 2018 je však řazen na úroveň MČR s TOP hodnocením a prošel změnou své organizace. Od dvoustupňového formátu bylo vzhledem k časové náročnosti upuštěno a nyní je hráno během jednoho víkendu ve dvou hracích dnech. To letošní se konalo 7.-8. 10. 2023 v pražském klubu BKP.

Účastníci

Akce se zúčastnilo celkem 28 párů různých věkových kategorií. Vyhlašovaly se ceny pro nejlepší seriorský, mixový, juniorský pár a pro nejlepšího dorostence a žáka.

Formát soutěže

Celkem se hrála tři kola po 27 rozdáních, dvě v sobotu a jedno v neděli. Díky organizačně výhodnému počtu 28 párů mohl odehrát každý s každým 3 partie.

Průběh soutěže

Po prvním kole mistrovství se po úpravě výsledků po odvolání v čele průběžného pořadí nacházel pár Jaroslav Maňák - Vladimír Vondřich s +43 IMP. Následovali Ondřej Bahník - Kamil Žylka s +40 IMP a průběžně 3. byli Pavla Svobodová - Otakar Svoboda s +38 IMP.

Ve druhém kole se nejlépe vedlo páru David Vozábal - Erik Klemš, kteří uhráli +60 IMP. Výkony nad hranicí 2 IMP na partii předvedly ještě další dva páry: Lucie Kohutová - Martin Scháňka (+57 IMP) a Ondřej Bahník - Kamil Žylka (+54 IMP)

Nedělní 3. kolo nepřineslo tak zajímavé partie, zato vedlo k propadu favoritů po sobotě, kteří všichni zaznamenali záporné skóre. Nejlépe si vedli Aleš a Jiří Medlínovi, kteří nahráli +44 IMP. Za nimi následovali junioři Adam Pyszko - Zdeněk Tomis s +34 IMP a Jiří Emmer - Jana Erdeová s +26 IMP.

Po třech kolech se tak konečné pořadí promíchalo, když jej významně ovlivnily nedělní výsledky.


Přinášíme partii z nedělního třetího kola, která se podílela na podobě konečného pořadí:

Linka N-S se ve většině případů dodražila do celoherního závazku 3NT:

Pokud se hlavním hráčem stal Sever, měla útočící linka o něco snadnější práci. Srdcový výnos do K a vrácený pik totiž k poražení nestačí. Hlavní hráč 2x propustí, vyzkouší trefy, a jakmile zjistí špatné zprávy, umístí z hlediska pravděpodobného rozložení karet Q károvou k delším kárům do ruky Východu. Jako 9. zdvih získá srdce, protože Východ již nemá přechod k partnerovi, aby stáhl porážející pik.

Naopak většina hlavních hráčů na jihu po výnose králem pikovým závazek nesplnila, přestože diagram hlásí 9 zdvihů k dosažení. A to je možné dokonce i bez impasování J trefového ve 2. kole hraní trefové barvy:

Výnos K pikovým hlavní hráč 2x pouští. Získá 3. kolo a vyzkouší trefovou barvu. Zjistí nepříznivou dělbu, nyní musí zahrát impas kárový na správnou stranu, což je nezbytným předpokladem pro splnění. S ohledem na "Vacant Places", kdy obránce na západě již ukázal 4 piky a 5 trefů, je pravděpodobnější, že Q károvou bude mít Východ. Hlavní hráč stáhne 3 kola kár, v tuto chvíli si Západ může stále ještě bezpečně zahodit tref (jeho rozloha 4-2-2-5 je již vyjasněna).

Co ale odhodí na 4. kolo kár? Další tref to být nemůže, to by hlavnímu hráči vyrostly trefy Severu. Pokud to bude srdce, pak hlavní hráč odejde srdcovou dámou, kterou získá Západ svým (nyní již singl) králem. Stáhne sice pik, ale zůstanou mu pouze trefy J9, od kterých hraje do F10 na stole. Pokud Západ zahodí pik, nastane velmi efektní situace:

Hlavní hráč musí postupovat stejně - čili zahrát srdce. Dobere se Západ na dubl krále. Tref samozřejmě zahrát nemůže, proto odchází srdcem. Pro Východ je to nyní bezvýchodná situace. Pokud vezme esem, zbývají mu již pouze srdce a J10 Jihu získá potřebné 2 zdvihy. Pokud pustí, musí se nyní blýsknout hlavní hráč a srdcovou devítku ROVNĚŽ PUSTIT! Pokud totiž vezme 10, zůstane mu Jx do A8 Východu. Po dopočítání rozloh obránců musí vědět, že Západ již nemá další srdce na vrácení a zůstaly mu pouze 2 trefy do F10 Severu.

Existuje ještě jedna validní linie sehrávky, která je v jistém smyslu automatičtější, ale v této partii nevede k úspěchu. Hlavní hráč se může rozhodnout, že Východ začal s šestým AK v srdcích. V tu chvíli musí před odchodem srdcovou Q po stažení kár odehrát ještě poslední vysoký tref. Západ by totiž vzal Q srdcovou jednou ze svých figur a zahrál by malé srdce, čímž by uvěznil hlavního hráče v ruce, kde by musel hrát od J5 do A9(8) Východu.

Rozhodnutí v partii může samozřejmě ovlivnit dražba. Pokud by Východ začal s AKxxxx v srdcích, existuje šance, že by zasáhl do průběhu dražby (1 káro - pas - 2 trefy - 2 srdce?). Stejně tak nám může pomoci table presence obránců (z XX v srdcích by obránce na západě pravděpodobně velmi rychle automaticky odhodil srdce, naopak s Fx se nejspíše bude zamýšlet). 

Každopádně splnění vs. nesplnění celoherního závazku ve 2. manši znamená v takto vyrovnaném výsledkovém poli obrovský rozdíl 16 IMP.

Výsledky

1. místo: Jana Erdeová - Jiří Emmer

2. místo: Aleš Medlín - Jiří Medlín

3. místo: Lucie Kohutová - Martin Scháňka

Další ocenění:
Nejlepší seniorský pár: Pavla Svobodová - Otakar Svoboda
Nejlepší juniorský pár: Adam Pyszko - Zdeněk Tomis
Nejlepší mixový pár: Daniela Hnátová - Luboš Spálovský
Nejlepší dorostenec: Karolína Rečičárová
Nejlepší žák: Pavla Slováková


Za řízení turnaje děkujeme rozhodčímu Dušanu Šlachtovi.

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner