Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 26. listopadu 2023
  • Lucie Kohutová

Mistrovství ČR MIX 2023

Mistrovství ČR MIX 2023

Vítězem letošního ročníku MČR mixových párů se stal pár Jana Erdeová - Martin Scháňka se 61,76 %. 

Prezentace výsledků MČR MIX

 

O akci

Mistrovství ČR MIX je párová soutěž pořádaná výborem Českého bridžového svazu. Jednalo se o poslední soutěžní akci letošní sezóny a uskutečnila se v sobotu 25. listopadu 2023 v BKP. Zkompletovala tak sérii mistrovství ČR, když navázala na MČR IMP a MČR TOP. Soutěžilo se o titul Mistra ČR MIX.

Účastníci

Akce se zúčastnilo celkem 26 párů různých věkových kategorií. Podmínkou tohoto mistrovství byla účast párů tvořených jedním mužem/chlapcem a jednou ženou/dívkou. Nebyly vyhlašovány žádné další speciální kategorie.

Formát soutěže

Mistrovství ČR MIX je jednodenní akcí Českého bridžového svazu. Soutěž byla organizována na 2 kola. V každém kole se odehrálo 26 rozdání (celkem tedy 52 rozdání). Každý pár odehrál 2 partie proti každému a jednoho soupeře potkal během turnaje dvakrát.

Průběh soutěže

Po prvním kole mistrovství se v čele průběžného pořadí nacházel pár Eva Bahníková - Ondřej Bahník s neuvěřitelnými 69,55 %. Následovali Eva Fořtová - Tomáš Fořt s 59,94 % a průběžně 3. byli Jana Erdeová - Martin Scháňka s 58,65 %.

Podrobný průběh obou kol je k dispozici na webu. Prezentaci každého páru a soukromých výsledků naleznete po kliknutí na číslo páru (ID). 


Jak zrušit skvíz?

Až na jeden stůl všechny páry sehrávaly závazek 3NT z ruky Eastu. V deseti případech přišel trefový výnos. Hlavní hráč bere desítkou a ihned hraje pik. Jih získává zdvih esem a nyní pozorujme jeho možnosti. Ví, že nemůže hrát další tref, jelikož hlavní hráč drží AQ. Může si tedy zvolit pasivní odchod pikem nebo kárem, nebo zahrát srdce přes celý stůl. Zdá se, že na další průběh partie toto zahrání nemá vliv, opak je ale pravdou. 

Když zvolí pasivní odchod (např. kárem), hlavní hráč získá zdvih v ruce, stáhne eso trefové, na které zahodí srdce, a začne odehrávat kára a piky až do následující koncovky:

Na poslední hrané káro stolu musí Sever zahodit jednu ze tří zbývajících karet. Pokud to bude J pikový, hlavnímu hráči vyroste 7 piková na stole. Pokud to bude jedna ze srdcových figur, uhraje útočná linka AJ v srdcích, protože v dalším zdvihu se objeví i druhá srdcová figura. 

Takové zahrání by nefungovalo, pokud by Jih po sebrání esa pikového zahrál srdce. Sever by položil jednu ze svých figur, která by vyhnala eso. Hlavní hráč pak nemůže odhodit na eso trefové ani vítězné káro, ani pikovou hrozbu. Musel by odhodit druhé malé srdce, jenže pak už nebude mít vstup do ruky na potenciálně vypracovaného J srdcového. Skvíz byl zrušen.

Nutno podotknout, že Jih musí vzít ihned první pikový zdvih. S aktuálním rozložením karet by se mu propuštění esa mohlo stát osudným, kdyby hlavní hráč nyní zanevřel na další pikové zahrání a odehrál všechna kára. Pak by ovšem musel zahrát malý pik ze stolu na dubl eso Jihu, což by vytvořilo totožnou skvízovou pozici se zachováním vstupu v podobě esa srdcového. V praxi však takové zahrání od hlavního hráče spíše nelze očekávat, když Jih mohl začít s AJ10 v pikách a bylo možné poklidně vypracovat pikovou barvu (dělící se 3-3).

Ani na jednom ze stolů neuhrál hlavní hráč více než 11 zdvihů.

Výsledky

1. místo: Jana Erdeová - Martin Scháňka

2. místo: Eva Bahníková - Ondřej Bahník

3. místo: Lucie Kohutová - Jakub Šlemr


Za řízení turnaje děkujeme rozhodčímu Zdeňku Tomisovi.

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner