Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 21. března 2024
  • Lucie Kohutová, Matyáš Lysek

Finále celostátní ligy a baráž o první ligu

Finále celostátní ligy a baráž o první ligu

Celostátní ligu 2024 ovládl tým Acol hrající ve složení Emmer, Diamant, Hnátová, Kurka, Pavlík, Spálovský, Svoboda.

Výsledky

O akci

1. liga vyvrcholila o víkendu 16.-17. 3. 2024, kdy se uskutečnilo playoff a baráž. 

Z druhé ligy se do baráže kvalifikovaly týmy Pernštejn a NM - TU, z první ligy do baráže spadly týmy Calimero a Logik Havířov. Turnaj na rozhraní první a druhé ligy se hrál na 32 partií rozdělených do dvou segmentů zápasu ve formátu každý s každým. 

Playoff se uskutečnilo ve dvou fázích: semifinále na 3x16 partií v sobotu a finále (zápas o 3. místo) na 3x16 partií v neděli.

Průběh soutěže

Do baráže nejlépe vstoupil Logik Havířov, když vysoko (19,18 VP) porazil NM - TU. Zbylé zápasy byly velmi těsné a neskončily větším rozdílem než 14 IMP. Proto byl právě první zápas pro Logik klíčovým krokem k celkovému vítězství v baráži. Druhým šťastným postupujícím do 1. ligy je tým Pernštejn, který zapsal jednu těsnou prohru proti Callimeru a dvě těsné výhry proti Logiku a NM - TU. 31,43 VP mu tak stačilo na postup, zatímco Callimero zůstalo na nepostupovém 3. místě s 28,93 VP.

Výsledky baráže

To v semifinále se děly věci zcela nevídané. Už volba semifinálového soupeře byla oříškem pro vítěze základní části Baník Havířov. Dle pravidel musel volit z týmů na 3. a 4. místě, kde se nacházeli mistři posledních let P.S. a Acol. Baník zvolil P.S., proti kterému měl přenos +45 IMP.

Acol již v prvním segmentu otočil nepříznivý stav s přenosem -23 IMP proti Fuko Schmelg a po třech vítězných segmentech si dokráčel k pohodlnému postupu do finále (17,93 : 2,07 VP). 

Baník Havířov v prvním semifinálovém segmentu přidal ke svému náskoku 35 IMP, vedl tedy již o 80 IMP. Hráči z P.S. byli téměř připraveni duel skrečovat, nakonec se však rozhodli odehrát ještě jeden segment. V něm se jim podařilo ztrátu vrátit zpět na úroveň 47 IMP. Neuvěřitelný obrat dokonali v závěrečném segmentu semifinále, kdy v posledních třech partiích zapsali 33 IMP a celé semifinále vyhráli o pouhé 2 IMP. Zklamání Baníku přehlušily nadšené ovace hráčů P.S., kteří zcela zaslouženě hlasitě oslavovali své vítězství v takticky a mentálně ovládnutém zápase.

Výsledky semifinále

Do finále vstupoval Acol s přenosem 9 IMP. P.S. v prvním segmentu ztrátu stáhli na 4 IMP, ale ve druhém segmentu Acol zvítězil o 39 IMP a P.S. již další bridžový zázrak nedokonali. Ztrátu v sestavě bez reprezentačního páru Kopecký - Šlemr pouze korigovali vítězstvím ve 3. segmentu. Acol vyhrál finále celostátní ligy poměrem 15,48 : 4,52 VP.

V zápase o 3. místo probíhala podobná podívaná jako v semifinále. Baník v improvizované sestavě párů s přenosem 8 IMP nejprve zvítězil o 9 IMP, ale ve druhém segmentu vysoko prohrál o 60 IMP a tentokrát vypadala situace beznadějně pro něj. Do závěrečného segmentu provedl změnu nasazení a vyhrál jej o 49 IMP, což v celkovém součtu nakonec stačilo na vítězství nad Fuko Schmelg o 6 IMP.

Výsledky finále

Partie

Do rubriky s partiemi jsou vybrána dvě expertní zahrání našich současných nejlepších hráčů:

V zápase o 3. místo Baníku Havířov proti Fuko Schmelg zahájil Sever 1 káro, po zásahu Východu a zvýšení Západu v trefech se linka NS dodražila do 4 piků. David Vozábal na Východě příliš dlouho neváhal a vynesl 3! trefovou zpod svého AKQJ. Lucie Kohutová se dostala do zdvihu 10 trefovou, obehrála AK v kárech a poslala partnerovi snap. Závazek tak byl rychle poražen. Lze jej porazit i bez tohoto skvostného výnosu, nicméně obrana musí být velmi obezřetná a trefovou barvou je třeba rozkomunikovat listy hlavního hráče a dummyho. 


Na závěr se sluší uvést partii vítěze:

Otakar Svoboda na Westu se stal vydražitelem závazku 3NT. Výnos srdcový vzal hrál srdce. Srdcová figura bere zdvih a Ota pokračuje pikem. Sever se dobírá na Q a hraje třetí kolo srdcí, Ota bere a odchází z ruky poslední srdcí. Situace je nyní následující:

Všimněte si, k čemu nyní vede "lakomé" stažení poslední srdce. East zahodí pik a Jih zatím bezpečně káro. Sever pak hraje káro jako svou jedinou zbývající barvu. Ota získává zdvih dámou a stahuje A kárové:

Co zahodí Jih? Buď krále pikového, čímž vyroste J pikový Východu, nebo tref, což vypracuje trefovou barvu hlavního hráče. Kdyby Sever o dva zdvihy dříve nestáhl poslední srdce, hlavní hráč by neměl zarovnaný počet zdvihů, Jih by měl o jednu kartu navíc ke komfortnímu shozu a skvíz by nefungoval.

Výsledky

1. místo: Acol
Spálovský, Emmer, Hnátová, Kurka, Svoboda, Diamant, Pavlík

 

2. místo: P.S.
Kopecký, Šlemr, Žylka, Martynek, Zajíček, Bahník O., Pulkrab

 

3. místo: Baník Havířov
Melčák, Kohutová, Vojtík, Klemš, Vozábal, Scháňka, Botur M.

 

4. místo: Fuko Schmelg
Vodička, Kopecká, Králík J., Kvoček, Dolanská, Pírek, Kupková, Barnet


Poděkování za vedení soutěže patří Dušanu Šlachtovi.

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner