Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 21. dubna 2024
  • Nikol Vachtarčíková

CBT Havířov 2024

CBT Havířov 2024

Třetí soutěž počítanou do Czech Bridge Tour hranou v Havířově vyhrál pár Lucie Kupková - Jiří Emmer.

Výsledky

O akci

O víkendu 13. - 14. dubna se konala třetí zastávka Czech Bridge Tour, a to v Havířově, kde se soutěžilo O pohár primátora města Havířov. V sobotu probíhal párový turnaj v dopoledních i odpoledních hodinách a nedělní dopoledne bylo věnováno vedlejšímu týmovému turnaji. V sobotu nám restaurace U Jelena poskytla prostory i na večerní hraní a zpívání s kytarou či klávesami.

Účastníci

Letošní Velké ceny Havířov se zúčastnilo 33 párů, z toho nás 10 párů navštívilo z Polska a jeden pár ze Slovenska.

Formát soutěže

Sobotní párový turnaj byl odehrán ve dvou kolech. V obou kolech se odehrálo 27 rozdání. Vždy se střídalo po třech partiích a kvůli lichému počtu páru se některé páry střetly i s pauzou. Celkovými vítězi se stali Lucie Kupková a Jiří Emmer s náskokem pouhých 0,56 % před Petrem a Evou Bahníkovými.

Nedělní týmový turnaj se hrál švýcarským způsobem (podle pořadí) v sedmi kolech po čtyřech partiích. Do poslední chvíle vypadalo, že o prvním místě je již rozhodnuto, ale posledním zápasem se na první místo vyhoupl tým, který nakonec týmovou soutěž ovládl, ve složení Adam Pyszko, Pavla Slováková, Emma Konštacká a Karolína Rečičárová.

Partie

První partie je zaměřena na analýzu sehrávky.

Většina párů sehrávala NT závazek. V praxi je k uhrání 8 zdvihů. Přirozeně se pustí první dvě kola srdcí, vezme se třetí kolo srdcí. Vyzkouší se trefová dělba a zahraje impas pikový. Protože East má obě kárové figury a nemá již ani jednu z drahých barev, je v koncovce k získání ještě kárový zdvih. Obrana získá 2 srdcové, 2 kárové a 1 trefový zdvih.

Z otevřených karet je k uhrání 9 zdvihů. Na 3. kolo srdcí musí East něco zahodit - zatím pik. Po odehrání tří kol piků musí zahodit další kartu. Nesmí to být tref, tím pádem odhodí káro a hlavní hráč pak vypracuje 2 kárové zdvihy. To by však musel udělat před odehráním trefů, aby zachoval přechody a nevypracoval extra zdvih trefový Východu. Je otázka, zda sehrávající závazku 3NT má jiné šance, má totiž málo zdvihů (8 i s dělícími se trefy), takže by mohl být k této sehrávce "přinucen".


Druhá partie zaujme listem Severu.

V této partii velmi záleželo na kreativitě hráče na severu, jak se vypořádá se svým neobvyklým listem. S největší pravděpodobností přišlo na jihu zahájení ukazující podprimérní srdcový (drahý) 6list. V párovém turnaji s MP hodnocením se každých 10 bodů počítá, takže rozdíl závazku v drahé barvě a bez trumfů hraje roli. Asi nejlepší přístup je fitnutí srdcí partnera a dotaz na esa. Tak totiž máme šanci dozvědět se, zda má partner K srdcového. V párovém turnaji je pak adekvátní i bez Q pikové vyzkoušet závazek 7NT. Buď má partner singl pik a při 10 kartách nepotřebujeme dámu, je pravděpodobné, že vypadne (dělení 2-1), nebo je stále solidní šance na její vypadnutí i při partnerově šikeně. Nejbezpečnějším závazkem by bylo 6 piků (při 9 kartách chybí Q, máme kontrolu nad ostatními barvami), nicméně v sále odvážlivců byla tato jistota splněného závazku odměněna pouhými 27 %.


Výsledky

Párový turnaj

1. místo: Lucie Kupková - Jiří Emmer

2. místo: Eva Bahníková - Petr Bahník

3. místo: Lucie Kohutová - David Vozábal

Týmový turnaj

1. místo
K. Rečičárová, E. Konštacká, P. Slováková, A. Pyszko

2. místo
M. Krása, M. Drozd, N. Vachtarčíková, O. Krása

3. místo
V. Volhejn, P. Volhejn, Z. Laštovička, J. Tomáš


Za vedení a rozhodování obou turnajů děkujeme Zdeňku Tomisovi.

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner