Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 11. února 2019
  • Adam Janas

Finále MČR IMP

Finále MČR IMP

Párovými mistry ČR s IMP hodnocením se stali Jan Martynek ml. a Jakub Šlemr.

O víkendu 9.-10. února se konalo v Bridžovém klubu Praha finále Mistrovství ČR s IMP hodnocením. Do finále postoupilo dvanáct nejlépe umístěných párů z kvalifikační části, hrálo se jedenáct kol po osmi rozdáních švýcarským systémem. Zvítězil pár Jan Martynek ml. - Jakub Šlemr, kteří zopakovali své vítězství z roku 2008. Na druhém místě skončili junioři Erik Klemš - Martin Melčák, třetí místo obsadili manželé Pavla a Ota Svobodovi.

Cenu pro nejlépe umístěný smíšený pár mimo medailové pozice si odnesli Jana Erdeová a Michael Textor za 7. místo. Nejlépe umístěným párem v kategorii Klubový mistr se stali Jana a Petr Hubení (10. místo), v kategorii Regionální mistr získali ocenění Soňa Hájková a Jarda Hájek, kteří skončili na celkovém 8. místě. Nejlepším hráčem kategorie U21 byl Petr Volhejn, který jako jediný dorostenec dokázal postoupit do finále. Všechny oceněné páry získaly k pohárům či medailím také vouchery od internetové herní platformy Funbridge.

Celkové pořadí finále:

Do finále si všechny páry přenesly polovinu získaných VP z kvalifikace, přičemž rozdíl ve výši přenosu mezi prvním a dvanáctým párem byl necelých 9 VP. Závěr soutěže přinesl velké drama, na čele se dlouho držel pár Svobodová - Svoboda, který prohrál pouze dva zápasy z jedenácti. Porážka v posledním kole však tuto dvojici posunula na konečnou bronzovou pozici. Výborný finiš předvedla juniorská dvojice Klemš - Melčák, když dokázali vyhrát všechny čtyři nedělní zápasy a po předposledním kole vévodili průběžnému pořadí. Nakonec se i přesto museli spokojit s druhým místem - díky vysoké výhře v posledním kole se na konečné první místo dostal pár Martynek ml. - Šlemr.

V turnaji jsme měli možnost kromě několika pěkných zahrání vidět někdy až překvapivé množství chyb, nedorozumění a špatných rozhodnutí, na nichž se podepsala i únava některých hráčů pramenící mimo jiné z náročnosti této soutěže. Kuriozitou byl například vydražený velký slem na trumfy 4-1, kde obránci udělali více zdvihů, než linka vydražitelů.

Velmi zajímavá byla partie 13, viz níže. Jak byste si poradili s dražbou malého pikového slemu? Většina hráčů s listem Východu otevře 1 káro. Jak by měla dražba pokračovat po zásahu Jihu hláškou 1 srdce a jak najít na E-W pikový fit po dvoubarevném zásahu Jihu, který slibuje srdce a trefy? Možností je pasovat a pak kontrovat pobídkově, ale co když Sever preventivně zvýší některou z barev Jihu (v tomto případě srdce)? Má Sever s rozlohou 5422 zvolit v druhé hře preventivní zvýšení srdcí na čtvrtý stupeň? A jak by celá partie dopadla, kdyby hráči na lince E-W hráli systém Precision nebo Polský tref? Příliš mnoho otázek! Žádná z šesti dvojic se do správného slemu nedostala.

I v partii 20 lze uhrát malý pikový slem. Jakou hlášku má Sever zvolit po zahájení Západu 1 pik? A jak se dodražit na lince E-W do šesti piků? V reálné situaci u stolu se to ani jednomu páru nepovedlo, navíc nikdo nedokázal získat 12 zdvihů. Jak byste partii hráli vy, pokud byste viděli jen karty linky E-W?

V tomto turnaji získal Jan Martynek ml. výkonnostní třídu Zlatý národní mistr, a zařadil se tak k Jiřímu Kopřivovi, Jakubovi Šlemrovi a Janě Erdeové mezi hráče, kteří aspirují na titul Velmistr. Zároveň to byl již jeho třetí triumf na této soutěži. Další postupy do vyšších tříd se týkaly dorostenců (Zdeněk Tomis, Petr Volhejn, Daniel Němčík).

Celkové pořadí soutěže i s kvalifikační částí a přidělené KB a SB naleznete v matrice.

Podívejte se také na fotky oceněných od Jany Erdeové.

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner