Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 14. dubna 2019
  • Lucie Kohutová

Třetí kolo základní části 2. celostátní ligy

Třetí kolo základní části 2. celostátní ligy

Vítězem 2. celostátní ligy se stalo družstvo Pernštejn, které tak přímo postupuje do 1. ligy.

Závěrečný díl základní části 2. celostátní ligy se odehrál o víkendu 13. - 14. dubna 2019 v Bridžovém klubu Praha.

Odkaz na prezentaci výsledků.

Po 6. kole se v čele tabulky usadil tým Pernštejn s 92.57 VP. V těsném závěsu následovalo družstvo NMM ztrácející necelé 3 VP. O další 4 VP zpět bychom nalezli havířovský tým Logik a s již větší ztrátou na 4. místě, které již nezajišťuje možnost barážového boje o postup do 1. celostátní ligy, se nacházela Triga.

Při pohledu na druhý konec tabulky se do role téměř jistého sestupujícího pasovala Chiméra Havířov, kterou reprezentují nejmladší naděje Havířovského bridžového spolku. Většinově se pro ně jedná o první získávání zkušeností s daleko staršími a výkonnostně lepšími hráči a snaží se bojovat o každý IMP. S 36.5, respektive 37.92 VP okupovaly 9. a 8. místo týmové celky Teplice SBK a Černá růže Havířov. Ty mohly doufat v zaváhání zejména aktuálně sedmého Elánu, jelikož dle nové úpravy sestupují do 3. ligy, jež se odehraje na podzim tohoto roku, poslední tři družstva. Baráž o udržení ve 2. celostátní lize se tedy nekoná.

Zde je k nahlédnutí tabulka pořadí po 6. kole:

 

V úvodním zápase na 2x16 partí si největší vítězství - 20 VP - připsalo družstvo ESO, které zdolalo tým Chiméra Havířov. 1. místo si díky vzájemnému zápasu s NMM a těsnému vítězství udržel Pernštejn.

V osmém zápase si největší zisk připsali hráči Teplic SBK v zápase proti Chiméře Havířov, když uhráli 19.38 VP. Pernštejn se udržel v čele díky vysokému vítězství proti Logiku Havířov 17.31:2.69 VP. Logik si tak značně zkomplikoval cestu do baráže o 1. ligu, jelikož se před něj na 3. místo díky vítězství proti SUKLu vměstnalo družstvo Triga.

V nedělním zápase se proti sobě utkaly čtyři vévodící týmy 2. ligy: Pernštejn - Triga a NMM - Logik. Vítězstvím 12.42:7.58 VP si přímý postup do 1. ligy zajistil Pernštejn. Naprostou katastrofou skončila základní část pro tým NMM, jelikož nezapsal jedinou desetinu VP proti Logiku a i přes stálé umístění v TOP3 v průběhu celé soutěže se nakonec do baráže nepodívá. Logik si tak mohl oddechnout, díky vysoké výhře se propracoval na 2. místo konečné tabulky.

O pouhou jednu desetinu vítězného bodu uhájil účast ve 2. lize pro příští rok tým Elán, který ve vzájemném souboji s Teplicemi SBK zvítězil poměrem 11.47:8.53 VP.


Situace od bridžového stolu:

V 8. kole byl přivolán rozhodčí Adam Kubica ke stolu kvůli partii číslo 32:

Z ruky severu je hrán kárový závazek, sehrávka dospěla do dvoukartové koncovky. Dummyho ruka obsahuje 10 károvou a Q trefovou. Ruka hlavního hráče obsahuje 8 pikovou a 5 károvou. Obránci na východě v tuto chvíli zůstávají dvě karty: J pikový a K trefový.

Dummy získal poslední zdvih a nyní bez pokynu hlavního hráče zahrává kartu Q trefovou. Partie je dohrána křížovými snapy. Ke stolu je přivolán vedoucí kvůli poškození podle pravidla 45F.

Znění pravidla 45F - Tichý hráč naznačí hraní karty:

,,Po vyložení karet na stůl se tichý hráč bez pokynu hlavního hráče nesmí dotknout žádné karty (s výjimkou urovnání karet), ani naznačit její zahrání. Pokud tichý hráč zákaz poruší, měl by být bezodkladně přivolán vedoucí. Hra pokračuje. Po skončení sehrávky přidělí vedoucí upravený výsledek, jestliže usoudí, že tichý hráč naznačoval hlavnímu hráči zahrání a obránci byli naznačeným zahráním poškozeni."

Sehrávající lince byla udělena pokuta 0.5 VP za porušení pravidla 45F a 43A1(c).

Znění pravidla 43 - Omezení práv tichého hráče:

A. Omezení práv tichého hráče

1.c) Tichý hráč se nesmí účastnit hry, ani cokoliv o hře sdělovat hlavnímu hráči.

Proti této pokutě bylo podáno odvolání. To však bylo zamítnuto, jelikož samotnému vedoucímu ukládá jiné pravidlo 43B1 povinnost pokutu uložit.

Znění pravidla 43 - Omezení práv tichého hráče:

B. Pokuty za provinění

1. Tichý hráč podléhá pokutě podle Pravidla 90 za každé porušení pravidel podle odstavců A1 nebo A2.


Finální výsledky základní části jsou tedy následující:

Vítězem 2. celostátní ligy se stal tým Pernštejn ve složení Rudolf Diblík, František Navrátil, František Hruška, Milan Šklíba, Milan Franz, Zdeněk Illa Jan Martynek, který přímo postupuje do 1. celostátní ligy.

Do baráže o 1. ligu postupuje z 2. místa Logik a ze 3. místa Triga.

Do 3. ligy sestupují týmy z 8., 9. a 10. místa - Teplice SBK, Černá růže Havířov a Chiméra Havířov.

Butlerové hodnocení TOP 20 hráčů ke zhlédnutí:

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner