Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 11. května 2019
  • Lucie Kohutová

Mistry ČR 2019 v soutěži týmů se stal Baník Havířov

Mistry ČR 2019 v soutěži týmů se stal Baník Havířov

Baník Havířov hrající ve složení (na fotografii zleva) M. Melčák, M. Kopecký, E. Klemš, L. Kolek, J. Vojtík a M. Botur porazil ve finále tým JaS.

O akci

Celostátní liga představuje nejprestižnější týmovou soutěž v České republice. Systém funguje podobně jako u jiných sportů. V 1. (nejvyšší) a 2. celostátní lize soupeří 10 týmových celků ve vzájemných zápasech v průběhu tří víkendů od ledna do dubna. Následuje závěrečná část - finále a baráže.

Z druhé ligy sestupují automaticky tři poslední celky. Ty se mohou přihlásit do 3. celostátní ligy, jejíž regionální skupiny společně s bojem o postup do 2. ligy probíhají na podzim téhož roku. Vítěz základní části 2. ligy postupuje přímo do 1. ligy, týmy na 2. a 3. místě sehrají vzájemné zápasy s 8. a 9. týmem z 1. ligy. První dva týmy pořadí mohou nastoupit následující sezónu v 1. lize, druhé dva týmy ve 2. lize.

Družstvo, jež skončilo po základní části 1. ligy na 10. místě, sestupuje přímo do 2. ligy. Týmy z 1. - 4. místa si vybojují účast v play-off. Do něj si vítěz základní části volí soupeře pro semifinálový zápas z družstev na 3. a 4. místě. Zbývající týmy utvoří druhou semifinálovou dvojici. Vítězové semifinále se utkají v posledním rozhodujícím zápase - o nejlepší český tým sezóny. Do semifinále si družstva přenášejí 1/2 IMP vzájemného zápasu ze základní části, do finále pak 1/3 IMP se zaokrouhlením na celé IMP. Letos proběhlo vyvrcholení celostátní ligy o víkendu 11.-12. května 2019.

Výsledky ke zhlédnutí zde.

Účastníci

Ze základní části postoupila do zápasů play-off čtveřice nejlepších týmů:

Acol ve složení Josef Kurka, Daniela Hnátová, Lucie Kohutová, Jan Diamant, Lukáš Pavlík, Martin Scháňka, Luboš Spálovský, Otakar Svoboda

P. S. ve složení David Vozábal, Jakub Šlemr, Jan Martynek, Michal Zadražil, Kamil Žylka, Karolína Kopecká, Pavla Vlčková

Baník Havířov ve složení Lukáš Kolek, Michael Botur, Erik Klemš, Michal Kopecký, Martin Melčák, Jakub Vojtík

JaS ve složení Milan Macura, Michaela Macurová, Anatol Filip, Petr Hebák, Aleš Medlín, Jiří Medlín, Petr Volhejn, Vít Volhejn

 

Baráže o 1. celostátní ligu se zúčastnila družstva Black Cats, Logik, Star, Triga.

Formát soutěže 

Po dohodě kapitánů účastníků play-off byl rozpis naplánován následovně: 

V sobotu se odehrály tři segmenty semifinálových zápasů, každý z nich na 16 partií. Do prvního a třetího segmentu přisedali hráči z družstva výše umístěného v základní části. Do druhého si pak soupeře volily celky níže umístěné. V neděli se odehrálo již pouze finále, opět na 3x16 rozdání. Zápas o 3. místo byl po dohodě týmů zrušen.

 

Průběh soutěže

Začneme informacemi o průběhu barážových klání. V této fázi soutěže se setkaly týmy Black Cats, Logik, Star a Triga.

V prvním zápase se možná poněkud překvapivě umístil v čele tabulky tým Triga, který s plným ziskem 20 VP porazil prvoligový Star. Současně připsali vysokou výhru i hráči Black Cats, když porazili 16.90:3.10 VP havířovský Logik.

Ve druhém zápase dokonalo zkázu Staru družstvo Black Cats, když zvítězilo se 17.78 VP. Star tak po druhém kole neměl již ani teoretickou šanci na umístění mezi TOP dvěma týmy. Šanci udržel Logik, který těsně porazil Trigu a musel zabojovat v závěrečném kole. Ale potřeboval k tomu nutně vysoké vítězství nad Starem a současné velké zaváhání Trigy proti Black Cats.

Třetí zápas nepřinesl žádná nečekaná překvapení. Star si připsal první výhru baráže, když porazil Logik s 15.24 VP. Ani to mu však nestačilo na posun z posledního místa. Týmy Black Cats a Triga sehrály vyrovnaný zápas, který se výrazněji přiklonil na stranu Koček až v samém závěru, a udržely si tak své jisté postupové pozice do 1. ligy. 


Semifinále 

Do semifinále si Acol jakožto vítěz základní části zvolil ze 3. místa Baník Havířov, druhou semifinálovou dvojici utvořila družstva P. S. a JaS.

Semifinálové zápasy byly přenášeny operátory dobrovolníky na BBO (vždy jeden stůl), jejich průběh tedy můžeme dokumentovat přímo přiloženými rozdáními:

1/3 Acol vs Baník Havířov

1

První významný zisk přinesla pro Baník Havířov partie č. 2:

Po zahájení Martina Scháňky s listem W slabým 1NT přichází z bidding boxu Jakuba Vojtíka silové X. Na slabý únik Josefa Kurky reagují hráči dvěma pasy a Jakub na reopenu ukazuje sílu svého listu hláškou 2SP. Lukáš Kolek s fitem a zdvihovým potenciálem v trefech zvyšuje na 3SP, které Jakub doráží do manše.

Dle analýzy se nyní Jakub nerozhodl pro správnou linii sehrávky, když zahrál z ruky 2 károvou. Dobírá se Martin na J kárového. Kdyby nyní vrátil trumf, závazek by spěl k poražení. On však nejprve stáhl svůj vysoký srdcový zdvih, než trumfl, a to již více nestačilo. Tím totiž pomohl Jakubově úpravě počtu zdvihů. Po další zahrané káře ze stolu je na výnose Pepa na východě, který trumfuje znova. Jakub se dobírá na eso pikové, snapuje káro na stole a začíná svou skvízovací jízdu.

V tuto chvíli má Martin bezpečný odhoz jedné trefy a srdce, ale na poslední pik se musí zbavit buď druhé trefy, nebo esa kárového, což vede k vypracování 10. zdvihu pro hlavního hráče.

Vzhledem k závazku 1NT+1 na druhém stole tak Havířov připisuje zisk 11 IMP.

Ve třech partiích měli hráči Acolu šťastnější ruku při volbě výše závazku. Dvakrát se rozhodli hrát pouze manši, zatímco Baník zkoušel štěstí ve slemech, kdy jeden byl obtížnější na zkomunikování listů dummyho a hlavního hráče a ve druhém neseděla trefová finesa. Naproti tomu v partii, kde impas kárový seděl, vydražili Martin Scháňka a Josef Kurka slem, zatímco Martin Melčák a Michal Kopecký pouze srdcovou manši.

  

  

  

Zejména díky těmto plusovým nápisům do řad Acolu vedli jeho hráči po první třetině 45:29 IMP.

2/3 P.S. vs JaS

Po prvním segmentu druhého semifinálového klání hráči JaSu mírně stáhli 5-impový přenos P.S. a ztráceli již pouhý IMP. Při druhém segmentu se měly oba dlouhodobě úspěšné týmové celky předvést na BBO.

1

Za první zmínku stojí remízová partie č. 19, kdy na obou stolech našli hráči účinnou obranu závazku 4Sp, byť odlišnými cestami.

Michal Zadražil po zásahu Davida Vozábala nalezl zvýšení hláškou 3H, což následně dovedlo jeho partnera až do závazku 5Hx, který po výnosu A károvým a vratkou károvou vedl k jednomu pádu.

Milan Macura a Vít Volhejn se do kýženého závazku dostali snad ještě efektnější cestou, když Vít použil s listem severu hlášku 3H. Na 3Sp východu reagoval Milan okamžitým zvýšením na 5. stupeň a po shodné obraně se dobrali hráči JaSu k remízovému výsledku.

2

Jednou ze ziskových partií JaSu bylo rozdání č. 32. 

Po normálním otevření 1Sp na severu a X z východu se nyní dražební sledy na obou stolech lišily. Zatímco Milan Macura popsal svůj list hláškou XX ukazující trefy, Michal Zadražil se rozhodl pasovat. Na 2C Aleše Medlína přichází dobrovolné 2H Davida Vozábala, následované 3D Jiřího Medlína. List S se náhle zdá být přímo ukázkový, a proto přichází hláška 4H, kterou východ kontruje. Závazek je možno uhrát s jedním pádem.

To by však v této fázi partie musel hlavní hráč opustit trumfovou barvu. Jeho snaha o splnění a další zahraný trumf vedl ke třem pádům a zisku 12 IMP pro tým JaS. 

Hráči JaSu otočili vývoj zápasu vysokým vítězstvím ve druhé třetině semifinále a vybojovali náskok 27 IMP.

3/3 Acol vs Baník Havířov

Ve druhém segmentu otočili hráči Baníku Havířov nepříznivý stav ve svůj prospěch vítězstvím 40:18 IMP. Celkové skóre před zahájením třetího segmentu tedy znamenalo vedení o 3 IMPy pro Havířov, závěrečný segment tedy sliboval těsnou bitvu o postup do finále.

1

V partii č. 4 provedl Jakub Vojtík zvláštní rozhodnutí, které však přineslo jeho týmu zisk 10 IMP.
 
 
Po zahájení 2D Multi Martina Scháňky se rozhodl dražit 2Sp ukazující silnější list s 5+ káry! To přirozeně vybídlo jeho partnera Michaela Botura k dražbě, která (bez ohlášení jakékoli trefové pozice) vedla ke konečnému závazku 5Dx s výsledkem -1.
 
 
To na druhém stole Otakar Svoboda přirozenou cestou popsal svůj list a po kontře na 4D a zvýšení Lukáše Pavlíka do 5D se Michal Kopecký rozhodl dražit ještě 5H, jejichž splnění nebyl žádný problém.
 

2

Impy zpět přinesla Acolu partie č. 6. 

Po zahájení Multi použil Martin Scháňka silný dotaz 2NT, do něhož Jakub Vojtík na severu zasáhl 3D a po Martinově reopenu 3H se již k další akci neměl.

To Ota Svoboda se kromě zásahu 3D na P/C 2H Erika Klemše a jeho reopenu 3H zmohl ještě na hlášku 3Sp, která Lukáše Pavlíka povzbudila natolik, že ji dorazil do manše, která se po uhodnutí kárové pozice snadno splní. 11 IMP pro Acol.

3

Partie č. 13 znamenala pro Baník další nutný zisk.

Jakub Vojtík přijal agresivně výzvu do manše. Výnos Q trefovou je přezat K, který drží. Martin Scháňka vrací 10 károvou, figura severu je vzata esem východu, vráceno je káro. Jakub bere a hraje srdci do Q. Martin tento zdvih získává esem a vrací tref, na který Jakub naskakuje esem. Nyní přichází pik do esa a kalkulace. East dražil pobídkové kontra, West již ukázal eso srdcové a krále trefového. Současně se Martin Scháňka před zapasováním konečného závazku zamyslel. Společně s relativně slabou pobídkovou hláškou Josefa Kurky Jakub správně uhodl srdcovou pozici a hraje nyní srdci do 10. Pepa zahazuje 9 trefovou a na následného K srdcového i J trefového, čímž usnadňuje pozici hlavnímu hráči, který nyní již vysnapne jeden tref a karty v jeho ruce jsou vysoké.

Závazek však stejně nemůže být poražen, jelikož by se East ocitl ve skvízu:

Kdyby Pepa v tuto chvíli místo trefu zahodil káro, Jakub by nyní musel snapnout tref na stole a přejít do ruky poslední srdcí, čímž dotrumfovává Martina a současně nutí Pepu zahodit i poslední káro. Pozice je nyní následující:

Hlavní hráč by v tuto chvíli stáhl své zbývající dvě srdce. East nemůže odhodit tref, pokud však shodí dva piky, má sehrávající hráč vypracovanou pikovou barvu. 

4

Před poslední partií byl stav zápasu vyrovnaný 111:111 IMP, rozhodovala tedy poslední partie celého semifinále:

Po dvojbarevném levném zásahu Michaela Botura se EW linka rozhodla bránit namísto plnění vlastního závazku. 3C jsou od počátku bez jedné, ovšem v průběhu partie se udála zahrání, která obraz rozdání několikrát změnila.

Po výnosu 2 srdcové, zahozené pice a vzetí esem srdcovým je po stažení esa pikového vrácena další srdce do 10, K a snapu. Nyní hraje Jakub Vojtík 2 károvou, na kterou Martin naskakuje esem a namísto dalšího krácení dlouhých trumfů na stole vrací J kárového!

A poté, co takovýmto způsobem vychytal Jakub trumfy, se začalo schylovat k dalšího velkému nápisu pro Baník Havířov. Po vrácené pice do K by ji stačilo snapnout na stole a nyní by byl čas pro efektní card play. Káro snapnuté v ruce 6 trefovou. Stažené dámy v drahých barvách a zahozená kára ze stolu.

Až do této koncovky. Nyní by stačilo partii dokrosovat. Hlavní hráč však nemohl uvěřit, že po dražbě a obraně soupeřů by pozice mohla být takováhle a namísto snapnutí krále pikového shodil káro, čímž dobrovolně jednou spadl.

Vše tedy záviselo na tom, jak si poradí se sehrávkou 4H Erik Klemš. Partii potřeboval vzhledem k remízovému stavu splnit.

Po výnosu 7 pikovou bere esem a hraje srdci do K, přičemž zjišťuje nepříznivou dělbu trumfů. Nyní přichází tref do esa a 9 piková do Otovy 10 a K na stole. Tref - snap - pik do Q.

V této situaci je zapotřebí neusnout na vavřínech a snapnout pik na stole, aby se mohl hlavní hráč ještě jednou zkrátit v trumfech na délku shodnou s délkou obránce. Erik však místo toho zahazuje káro! Fanoušci Acolu se nyní zaradovali, ovšem partie ještě není u konce:

Obránce severu by nyní měl mít spočítáno, že hlavní hráč disponuje ještě čtyřmi trumfy a dvěma káry, z nichž jedno je eso kárové, které je právě zahráno. Proto je zapotřebí se odblokovat K! Další káro totiž pak může vzít hráč na jihu a zahrát ještě jednu, které sever snapne (přesnapne) a má stále ještě bezpečný odchod trefový. Ota se ovšem neodblokoval, proto se partie dostala do této koncovky:

V této pozici již pro Erika bylo snadné zahrát 9 srdcovou a získat dva zdvihy potřebné ke splnění. 

A tak se vítězem semifinále stal Baník Havířov, který postoupil jakožto havířovský tým do finále celostátní ligy poprvé v historii havířovského klubu.

Ve druhém semifinále se díky náskoku z druhého segmentu udržel v popředí JaS, který se tak stal druhým finalistou v sezóně 2019 s celkovým skóre 89:65 IMP.


Finále

Ve finále se v neděli střetly týmy Baník Havířov a JaS.

JaS si přenášel ze základní části 2 IMP k dobru. Všechny tři segmenty byly přenášeny na BBO.

1/3 JaS vs Baník Havířov

1

Z prvního segmentu bychom rádi ukázali partii číslo 15.

               

Po dražbě slibující károvou barvu a třílistou podporu pikovou je konečný závazek 3NT nasměrován do ruky jihu. Lukáš Kolek se však předvedl výnosem z malého srdcového třílistu, čímž zamezil vysoké impové ztrátě, jelikož na druhém stole probíhala dražba následovně:

Pro Anatola Filipa byl po této dražbě výnos ze silného srdcového pětilistu snadný.

Po první třetině finále se do 14-impového vedení dostal tým Baník Havířov.

2/3 JaS vs Baník Havířov

2

Partie č. 17 druhého segmenta znamenala výrazný swing pro havířovské hráče:

Po silném zahájení 2C ukázal Michael Botur odpovědí 2D alespoň jeden zdvih. Po nadražení kárové barvy Lukáše Kolka se pak nebál ukázat svou pětilistou barvu. Kluci nejsou stálými partnery, proto hláška 4Sp na Lukášův domnělý cuebid pikový pro srdce zajišťovala jak podporu pikovou, tak cuebid pikový :-). Aby Lukáš předešel dalším nejistotám, uzavřel dražbu hláškou 6H, závazek byl okontrován Anatolem Filipem na severu. Aleš Medlín nalezl výnos, po kterém jeho partner toužil, ale protože již obrana nedisponovala žádnými vysokými zdvihy a srdcová finesa seděla, připsali si hráči Baníku skóre 1210. 

Na druhém stole dostali Erik Klemš a Martin Melčák na lince NS do problémů protilinku svými preventivními akcemi, a vybojovali tak pro svůj tým zisk 16 IMP.

V druhém segmentu Baník výrazně navýšil své vedední, když zvítězil 44:19 IMP. Do třetí sestavy tedy vyrážel s komfortním náskokem.

3/3 JaS vs Baník Havířov

3

Jedním z významných zisků týmu JaS byla následující partie:

Bylo zjevné, že s výraznou ztrátou a kvalitně hrajícími soupeři bude třeba ze strany JaSu podnikat nestandardní a agresivní akce. Ovšem výnosový zásah Milana Macury byl zcela oprávněný s luxusním výsledkem - když totiž Martin Melčák a Michal Kopecký vydražili nesprávný slem, Vít Volhejn neměl nejmenší pochybnost o tom, kterou barvu vynést.

Jinak tomu ovšem bylo na druhém stole, kde Michael Botur svou srdcovou kvalitu v žádné fázi dražby neukázal. Zcela oprávněně pak Jakub Vojtík ze severu vynesl dubl káro, jelikož Anatol Filip po zahájení silným trefem svou kvalitní károvou barvu nikdy neprodražil. 17 IMP pro JaS.

4

 

Partie č. 12 představovala další krůček naproti nutnému zisku. Zatímco Martin Melčák v průběhu své dražby ukázal i "zbytečné" hodnoty v pikách, Anatol Filip hláškou kontra přesvědčil soupeře, že kontrovat závazek na 5. stupni pro maximálně jeden pád nemá smysl.

5

A konečně zde je ona dávka očekávané agresivity. Havířovský pár si uvědomoval, že soupeři na druhém stolem budou dražit podlimitní manše a doufat v pomoc obrany v průběhu sehrávky. A proto s nimi držel krok:

Po velice dlouhém přemýšlení se Jakub Vojtík rozhodl vzít srdcový výnos na stole králem a stáhnout další dvě kola srdcí, na které shodil ztrátový tref. Nyní otestoval situaci v kárech. Káro do esa, král kárový, káru do snapu. Aleš Medlín na Westu nepřiznává. Jakub se nyní rozhodl partii vysnapovat křížem až do následující koncovky:

Nyní zahrál vysoké káro z ruky dummyho, na něž západ odhazuje poslední srdce a Jakub odhodil tref. Obránce na východě snapuje malým pikem a nyní zahraje chybnou kartu! Namísto trumfnutí odehrává tref a Jakub správně vyhodnotil situaci a zahodil své poslední káro. Aleš, kterému již zbývají pouze tři trumfové karty, musí snapnout a nechat hlavního hráče uhrát ještě jeden trumfový zdvih. Závazek je tak splněn. A protože na druhém stole Milan Macura 4SpX neuhrál, připsal si Baník dalších 13 IMP a pohodlně si dokráčel pro vítězství.

Výsledky

Nejlepším týmem ČR v celostátní lize v sezóně 2019 se tak stal Baník Havířov - tým s nejnižším věkovým průměrem, který kdy tohoto celorepublikového úspěchu dosáhl. Na 2. místě skončil poražený finalista JaS a 3. místo pro letošní rok patří týmu Acol, jemuž zápas o bronz skrečovalo družstvo P. S.

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner