Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 26. května 2019
  • Lucie Kohutová

Czech Bridge Tour Havířov 2019

Czech Bridge Tour Havířov 2019

Vítězi 3. turnaje Czech Bridge Tour 2019 Velké ceny Havířova se stali Petr Volhejn Vít Volhejn.

O akci

Czech Bridge Tour Havířov 2019 - O pohár primátora města Havířova je třetím z párových turnajů, které patří do bridžové série konané v průběhu aktuální sezóny. Po změně struktury sezóny (leden - prosinec jednoho kaledářního roku oproti původnímu schématu zaří jednoho až červen následujícího roku dle školního roku) patří do série pět turnajů: CBT České Budejovice (30. 3. 2019), CBT Metuje (27. 4. 2019), CBT Havířov (25. 5. 2019), CBT Znojmo (21. 9. 2019), CBT Praha (5. 10. 2019). 

Velká cena Havířova byla obnovena v roce 2014 po deseti letech a stala se součástí hlavní série českých párových turnajů. V roce 2016 se zúčastnilo rekordních 51 párů, účast je každoročně podpořena zahraničními páry především z Polska a ze Slovenska. Odkazy na výsledky z předchozích let jsou k nalezení mj. také na stránkách Havířovské bridžové akademie a Bridžového spolku Havířov zde. Letošní výsledky si můžete prohlédnout tady.

Účastníci

Od roku 2016, kdy se - jak již bylo výše zmíněno - zúčastnilo největší množství párů (51), bohužel počet účastníků každoročně klesá. Letošní ročník se pozastavil na čísle 31. Opět se zúčastnily páry ze Slovenska a Polska (i když ne tak v hojném množství jako v předchozích letech), český bridž byl ochuzen o některé z nejzkušenějších hráčů, kteří hráli na paralelně konaném bridžovém týdnu v Turecku.

Formát soutěže

V sobotu 25. května se v Restauraci a hotelu U Jelena uskutečnil hlavní párový dvoukolový turnaj reprezentovaný 31 páry. V každém kole se odehrálo 26 partií ve 13 sestavách. V neděli pak následovala soutěž družstev (patton) za účasti 9 týmů.

Průběh soutěže

V prvním kole jako jediní překročili hranici 60 % Vít a Petr Volhejnovi. 2. místo náleželo páru Zdeněk Tomis - Adam Janas s 59,97 %, na průběžné 3. pozici se nacházeli dorostenci Adam Pyszko a Ondřej Kaštovský. 2. kolo opanovaly polské páry, když si 63,17 % připsali Jerzy Skwark a Marek Blat a 61,40 % Jerzy Stworzewicz a Jerzy Ujma. Za nimi následovali Zdeněk Tomis a Adam Janas s 59,07 %.

Ze zajímavých partií, se kterými se hráči setkali u stolu, uvádíme následující:

V partii číslo 1 prvního kola nenalezli všichni hráči celoherní závazek, na druhou stranu však bylo i šest takových, kteří vydražili srdcový slem. Zajímavostí je, že ani jeden z těchto prémiových závazků nebyl upadán, jelikož na žádném ze stolů nepřišel kárový výnos, nýbrž eso trefové.


  

  

Rozlohy si s bridžisty v mnohých partiích pohrály. V rozdání č. 2 většina párů skončila v pikovém závazku na 4. - 6. stupni, s kontrou, či bez, se střídavými úspěchy v získaném počtu zdvihů. V 5. rozdání hráči Jihu nevěřícně hleděli na svůj list po partnerově pikovém otevření. Někteří z nich se hamounsky vydali vstříc závazkům na 6. či 7. stupni, jiní opatrně zjišťovali, zda nechybí příliš es a skočili v bezpečném závazku na 5. stupni. Ve většině případů obránci svá dvě esa odehráli. V 11. partii se na všech stolech kromě dvou hrál závazek na 5. stupni. Větší zisky si připsali hráči linky NS, kteří nalezli levnější obranu trefové manše soupeřů. A konečně ve 12. rozdání nedovolovaly kárové hodnoty do partnerovy šikény uhrát více než 10 zdvihů.


  

V partii č. 3 druhého kola soutěže jen tři páry nalezly ideální závazek v podobě 4S a v žádném z nich obrana nezískala zdvih na kárového krále. Proto byly výsledky shodně +1. Dražba na jednom stole:

N                    E                    S                    W

                                             1NT                p

  p                     2C*                 p                   3S

p                     4S                   p                   p

                                                                           p


  

V partii číslo 5 pohořeli ambiciózní hráči Jihu, kteří prosazovali svůj list tak dlouho, až se stali sehrávajícími hráči. V trefovém závazku je zajímavá obrana dvou kol piků a zahrané 10 pikové, snapnuté Jihem a přesnapnuté Západem. Káro zpět do esa a káro. Nyní po trumfnutí se mohou hlavní hráči rozhodnout zahrát malou srdci a pokusit se tak překvapit západ, který by mohl zaspat s K srdcovým. To by vedlo ke dvěma pádům namísto jednoho (vzhledem k singl pozici krále srdcového). Většina hráčů sehrávku pro zisk 8 zdvihů zvládla, ovšem bohužel pro ně mnozí hráli na vyšším než třetím stupni, což vedlo ke ztrátě procent v párovém turnaji.


  

V poslední partii nabídla zajímavost v podobě využití výhod transferového systému. Pouhé tři páry sedící na lince EW se díky němu dopracovaly k závazku 1NT ze správné strany, ze které nehrozí porážející výnos srdcový.

Výsledky

Vítězem letošního ročníku Velké ceny Havířova se stal pražský pár Petr Volhejn - Vít Volhejn. Na 2. místě skončili Zdeněk Tomis - Adam Janas. 3. místo obsadil polský pár Jerzy Skwark - Marek Blat.

Nejlepší juniorský pár (mimo jinak hodnocená umístění): Ondřej Kaštovský - Adam Pyszko: 11. místo, 53,09 %

Nejlepší havířovský pár (mimo jinak hodnocená umístění): Jaroslav Hájek - Daniel Němčík: 12. místo, 52,96 % 

Nejlepší MIX pár (mimo jinak hodnocená umístění): Anna Stelmach - Styczynski Jan: 13. místo, 52,89 %

Vítězem nedělní soutěže družstev se stal tým Peříčko ve složení Zdeněk Pírek, Veronika Dolanská, Kristýna Schulzová, Renata Lapčíková.

Díky Velké ceně Havířova dosáhli čtyři registrovaní hráči Českého bridžového svazu vyšší výkonnostní třídy. Dva z nich byli samotní vítězové, kdy Petr Volhejn dosáhl třídy Zlatý klubový mistr a Vít Volhejn pak třídy Bronzový národní mistr. Gratulujeme i dvěma havířovským bridžistům, kteří své úrovně vylepšili.

Poděkování patří rozhodčímu soutěže Dušanu Šlachtovi a sponzorům akce.

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner