Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 23. září 2019
  • Lucie Kohutová

Czech Bridge Tour Znojmo 2019

Czech Bridge Tour Znojmo 2019

Letošní ročník Velké ceny Znojma ovládl pár Adam Janas - Zdeněk Tomis. V soutěži družstev zvítězilo Bratrstvo kočičí pracky ve složení Kolek, Kopecká, Melčák, Vojtík

O akci

Další ročník Velké ceny Znojma proběhl o víkendu 21.-22. září, opět ve štukových sálech Louckého kláštera. Klášter je viditelnou dominantou jižní části Znojma a bridžoví hráči ze všech koutů ČR se do něj sjeli na pozvání společnosti Znojemsport ve spolupráci s BK Praha. VC Znojma představuje v probíhající sezóně 2019 čtvrtý a předposlední turnaj Czech Bridge Tour. Patří k nejoblíbenějším bridžovým podnikům českých bridžistů, jelikož její organizace je spojená s tradiční Tour de burčák, která do oblasti přivádí mnoho pěších i cyklistů. Kromě toho je pro účastníky soutěže připraveno bohaté občerstvení společně s ochutnávkou a prezentací vybraných vín. Výsledky Velké ceny naleznete ZDE.


 

Účastníci

Úvodního pátečního párového turnaje se zúčastnil úctyhodný počet 24 párů. Na to, že se jedná pouze o zahajovací akci, které se mnozí hráči ani neúčastní, je toto číslo neuvěřitelné - zejména např. v porovnání s VC Ústí nad Labem, kterou si zahrálo pouze 21 dvojic. Do hlavního sobotního turnaje se přihlásilo 45 párů, svou přítomností nás poctili čtyři polští hráči. V neděli soutěžilo o prvenství celkem 13 družstev.

Formát soutěže

V rámci sobotní Velké ceny bylo odehráno 52 rozdání ve dvou kolech, přičemž vzhledem k lichému počtu dvojic si někteří zahráli pouze 50 partií. Nedělní družstva byla odehrána švýcarským systémem s opakováním v poslední kole, tedy podle aktuálního umístění v průběžné tabulce potkali účastníci soupeře, který do té chvíle dosáhl srovnatelných výsledků.

Průběh soutěže

Po prvním kole se v čele průběžného pořadí nacházel pár Jiří Kopřiva - Jan Pivnička se 63,55 %. Následovali Adam Janas a Zdeněk Tomis s 62,32 % hranici 60 % překročily ještě průběžně 3. Veronika Dolanská s Renatou Lapčíkovou. V druhém kole se nejlépe vedlo páru Jan Martynek ml. - Ondřej Krása, kteří uhráli 62,20 % a vysloužili si také cenu rakety za největší procentuální posun: vždyť po prvním kole byli poslední s pouhými 38,64 %! Výkony těsně nad hranicí 60 % předvedly ještě další tři páry: Jan Škalda - Miloš Hozda, Pavla Svobodová - Otakar Svoboda a Daniela Hnátová - Martin Scháňka.

V průběhu soutěže se vyskytlo i pár zajímavých rozdání, která stojí za zmínku: 

V rozdání č. 1 prvního kola se projevila nezdravá agresivita našich bridžistů. Seveři nadražili silné listy a bridžisté sedící na jihu ve většině případů vyzývali do slemu. Na 9 stolech byla tato výzva přijata. V čem spočívala chyba? Oba hráči vědí o cca 32 bodech na lince. V závazku 6NT však nemají šanci kvůli svým pravidelným listům. Ty nenesou potřebný zdvihový potenciál a potrestaly slemové vydražitele pouhými 24 % získanými za tuto partii.


V prvním kole se objevilo toto rozdání, ve kterém měli výhodu hráči, kteří v rámci svých dohod disponovali otevřením na levných barvých. Jih mohl zahájit 2NT, 4NT, což se na několika stolech i stalo. Hráč W má nyní možnost zadražit X (pobídkové, trestné na alespoň jednu levnou barvu soupeře). Seveři většinou povzbudili své partnery trefovým zvýšením, vzhledem k dobrému srdcovému listu Westu se však pouze na 1 stole zastavila dražba na nižším než 5. stupni. Ve většině případů skončila linka NS v trefovém závazku až na 6. stupni. 5H se na 4 stolech obráncům nepodařilo porazit (jednou dokonce s X), když neproběhla ideální linie obrany: trefový výnos a ihned A pikové a pik do snapu partnera. 


Poslední rozdání, které zmíníme, přináší možnost využití TOPového hodnocení a zisk většího procenta za správný závazek. Hráči na E by měli mít možnost ukázat partnerovi silný list na srdcích směřovaný svým charakterem do beztrumfového závazku. Westu by se měla jeho dvě esa společně s výhodnou impasovou pozicí v trefech zamlouvat, a měl by tedy do slemu minimálně vyzvat. Samotná sehrávka závazku 6NT však při pasivním výnose (ne károvým či trefovým, který řeší problém s levnými barvami) vyžaduje rozhodnutí, kterou levnou barvu rozehrát. Listy nabízejí možnost uhrát 12. zdvih v trefech, nebo kárech. Možná je vhodné odehrát pár kol srdcí, abychom viděli, zda se nějaký se soupeřů neocitá pod tlakem. Jakmile se však zbavíme 3 srdcových karet ve slabší ruce, je správným řešením rozehrání trefové barvy. Proč? Kdybychom totiž zahráli Q károvou kolem stolu s úmyslem později impasovat J, barvu máme zablokovanou, pokud nám hráč severu vezme naši Q králem a vrátí tref. Vyrazí nám tak v tuto chvíli již poslední vstup k delším kárům a po zahrání 10 kárové by jih s J samozřejmě nepokryl. V listu W by nám tak zůstalo A kárové, k němuž bychom se nikdy více nedostali.  

Výsledky

Vítězi vedlejšího turnaje dvojic se stali Pavla Svobodová a Otakar Svoboda před páry Daniela Hnátová - Martin Scháňka a Soňa Hájková - Daniel Vachtarčík.


Na 3. místě hlavního párového turnaje skončili junioři Lukáš Kolek a Martin Melčák.


2. místo v hlavní soutěži obsadili manželé Svobodovi.


Vítězem letošního ročníku CBT Znojmo se stal pár Adam Janas - Zdeněk Tomis.


V nedělní soutěži družstev se na 3. místě umístil tým P.S.


Stříbrná medaile v soutěži družstev patří týmu LBSD.


Vítězem soutěže družstev se stalo Bratrstvo kočičí pracky.

 

Závěrečné poděkování patří rozhočímu soutěže Adamu Kubicovi, pořadatelům a sponzorům akce.

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner