Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 28. října 2019
  • Lucie Kohutová

Mistrovství ČR MIX 2019

Mistrovství ČR MIX 2019

Mistry České republiky v kategorii MIX pro rok 2019 se stali Daniela Hnátová a Martin Scháňka.

O akci

Mistrovství České republiky mixových párů se uskutečnilo v pražském bridžovém klubu v sobotu 19. října. Jednalo se o turnaj, kterého se mohly zúčastnit dvojice tvořené mužem a ženou. Bylo zřejmé, že úřadující mistři, jimiž se v roce 2018 stali Michaela Macurová a Adam Janas, budou nahrazeni novým párem, jelikož se do tohoto turnaje společně nepřihlásili, a obhajoba tedy nebyla možná. Současně se změnou organizace kalendáře pro příští rok 2020 přišla změna - příští mistrovství se uskuteční již 25. ledna (v zimních měsících se totiž hrálo velké množství soutěží včetně celostátní ligy, proto došlo k přesunu dvouvíkendového MČR IMP, které bylo nahrazeno právě jednodenním MČR MIX). Ani letošní vítězové se tak na výsluní dlouho neudrží, jelikož již za necelé tři měsíce budou boje o mistry pro rok 2020 probíhat znovu.

Výsledky

Účastníci

Letošního mistrovství se zúčastnilo 23 párů. Kromě českých hráčů se objevilo i pár bridžistů ze Slovenska.

  

Formát soutěže

Formát soutěže musel být poněkud složitěji přizpůsoben jistým náležitostem. Aby mohl být turnaj označen jako mistrovství ČR, musí být odehráno alespoň 50  rozdání. Tedy při 23 párech nestačily dvě partie proti každé dvojici. Ovšem při třech partiích proti všem soupeřům by byl jejich celkový počet příliš vysoký. Nakonec se v obou kolech odehrálo 27 partiích po třech (s možnou pauzou), tedy některé soupeře hráči u stolu nepotkali.

Průběh soutěže

První kolo přineslo poměrně vyrovnaný boj - žádná z dvojic nedosáhla výsledku nad 60 %. Průběžně vedoucím párem se stali Zdena Tomčíková a Miroslav Hradil, na 2. místě figurovali Daniela Hnátová a Martin Scháňka a 3. příčku drželi Pavla Svobodová a Michael Textor.

Ve 2. kole hned čtyři páry překonaly hranici 60 % - Daniela Hnátová a Martin Scháňka, Eva Fořtová a Tomáš Fořt, Jana Erdeová a Otakar Svoboda, Pavla Svobodová a Michael Textor.

Jako v každém turnaji i zde se objevilo několik zajímavých partií. Za všechny zveřejňuji jednu, která byla i předmětem odvolání:

Zhruba polovina párů vydražila závazek na 7. stupni. Podobná část účastníků skončila o jeden stupeň níže, pouhý jeden pár netěžil ze slemové prémie:

Do odvolávací komise byly zvoleny tři dámy, které měly za úkol posoudit odvolání proti rozhodnutí vedoucího soutěže o ponechání výsledku 7H= po následující dražbě (Dealer: S, vul.: EW):

1C - (1D) - 1N - (p)
6H - (p ) - 7H - all p

Dle účastníků u stolu došlo před použitím hlášky 1NT k vytažení kartičky STOP a následnému pronesení poznámky charakteru: "Tuto hlášku po zásahu nemohu použít." STOP byla schována. Následující dražba se hráčům na lince EW nezdála. Až po zahajovacím výnosu došlo k dotazu na význam 1NT, který v průběhu dražby nebyl alertován. Dodatečné vysvětlení znělo: "Lebensohl, buď slabá barva nižší, než je barva zásahu, nebo GF s 5+listem v libovolné vyšší barvě." Bránící linka poté přivolala ke stolu rozhodčího a uvedla, že nerozumí hlášce 6H s listem severu a následných 7H jim rovněž připadá jako předražení. I přes rozhodnutí o ponechání výsledku v platnosti (7H=) a udělení procedurální pokuty za neopravení chybného vysvětlení před výnosem došlo k odvolání.

Odvolávací komise si nechala zavolat hráče, který použil skok na 6. stupeň a ptala se, co jej k použití této nestandardní hlášky vedlo. Rovněž se znovu zeptala na význam hlášky 1NT, jež potvdil i autor systému. Pravděpodobnost, že u partnera bude nalezen právě 5list srdcový, byla velmi malá a hráč severu se svévolně rozhodl podstoupit riziko vydražení špatného závazku (partner mohl mít 5list pikový). Z pohledu hráče jihu, který mohl mít slabý list s trefy, je pak 7H zcela logickým a oprávněným rozhodnutím v dražbě.

Výsledky

Mistry ČR v kategorii MIX se pro rok 2019 stali Daniela Hnátová a Martin Scháňka.

Na 2. místě skončil pár Pavla Svobodová a Michael Textor, 3. příčku obsadili Jana Erdeová a Otakar Svoboda. Ve speciálních kategoriích byl vyhlášen nejlepší seniorský pár (mimo medailová umístění), kterým se stali Jiřina Böhmová a Jiří Kopřiva (umístili se na 9. příčce).

Poděkování patří Dušanu Šlachtovi, který ve funkci rozhodčího vedl tento turnaj.

 

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner