Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 22. ledna 2020
  • Lucie Kohutová

Kvalifikace na ME Open 2020

Kvalifikace na ME Open 2020

Na ME národních týmů se kvalifikovalo družstvo Rezervní trumfy ve složení Klemš, Kopecký, Šlemr, Vozábal

Výsledky

O akci

Mistrovství Evropy národních týmů je v roce 2020 pořádáno ve městě Funchal na Madeiře ve dnech 17.-27. června. Kromě toho proběhnou v Hotelu Savoy a Casinu de Madeira také Mistrovství Evropy národních mixových družstev a Mistrovství Evropy národních ženských a seniorských párů. Vzhledem k zájmu českých reprezentantů o účast v OPEN kategorii se o víkendu 18.-19. ledna uskutečnila v Bridžovém klubu Praha kvalifikace.

 

Účastníci

Do kvalifikace na ME národních týmů se přihlásila tři družstva v následujícím složení:

 

Formát soutěže

Týmy odehrály v základní části v sobotu zápasy každý s každým na 20 rozdání. Dva nejlepší celky se pak utkaly v neděli ve finálovém zápase na 56 rozdání, přenos ve formě IMP do finálového zápasu byl shodný s výsledkem vzájemného zápasu ze základní části. Celkem tedy o vítězi rozhodl zápas na 76 partií (56 ve finále a 20 v kvalifikaci).

Sobota

10:00-13:00 - 1. zápas (2x10 rozdání - 10 min pauza)
14:00-17:00 - 2. zápas (2x10 rozdání - 10 min pauza)
17:30-20:30 - 3. zápas (2x10 rozdání - 10 min pauza)

Neděle

10:00-12:00 - 1. segment (14 rozdání)
12:15-14:15 - 2. segment (14 rozdání)
15:15-17:15 - 3. segment (14 rozdání)
17:30-19:30 - 4. segment (14 rozdání)

 

Průběh soutěže

Základní část

V 1. kole základní části se utkala družstva Středoevropská dochucovací kašička a 4 horsemen.

2. kolo nabídlo zápas mezi Středoevropskou dochucovací kašičkou a Rezervními trumfy.

Vzhledem k průběžnému pořadí se jako rozhodující ukázal být poslední zápas dne mezi Rezervními trumfy a 4 horsemen.

Kuriózní situace nastala ve 2. segmentu mezi Rezervními trumfy a 4 horsemen:

V partiích 15 a 16 byly přehozeny karty. 15. krabice by přitom znamenala významný bodový zisk pro Rezervní trumfy, jelikož na druhém stole byl hráči 4 horsemen vydražen a nesplněn slem. Vzhledem k odlišným manšovým pozicím a hráči zahajujícímu dražbu však muselo dojít k úplnému vyřazení z výsledků. Rezervním trumfům se i přesto podařilo o pouhý 1 IMP uhájit postup do nedělního finále.

Výsledky všech zápasů byly velmi těsné, podle toho také vypadá závěrečná tabulka, která určila postupující do nedělního finále:

 

Finále

Jednotlivé finálové segmenty se nesly ve velmi odlišném duchu:

Za nejzajímavější segment z pozice diváka považujeme segment číslo 2:

 

V něm se objevilo hned několik vysokostupňových dražeb a slemových partií, z nichž za zmínku stojí dvě 17impové následující hned po sobě:

Manše se jeví velmi příznivé pro hráče linky Sever - Jih. Proto lze předpokládat agresivní srdcové otevření. Po něm může být vydražení kárového slemu problematické. Erik Klemš a Michal Kopecký se zastavili v závazku 5D, zatímco na druhém stole František Králík a Kamil Žylka doputovali až do velkého slemu. V obou případech bylo uhráno 13 zdvihů, i když na první pohled jich vidíme pouze 12. Jak?

 Po károvém výnosu je třeba při aktuálním rozložení karet snapnout jednou srdci na stole (list E) a vysnapnout dva malé trefy v ruce (list W). Tím pádem Severu zůstanou tyto karty: 4 piky, 1 srdce 2 trefy. West nyní začne odehrávat své zbývající čtyři trumfy. Na ně může Sever bezpečně odhodit pik, srdci a tref. Jenomže na poslední hrané káro je v piko-trefovém skvízu. Pokud zahodí druhý pik, barva se následně rozpadne 2-2. Pokud odhodí Q trefovou, vyroste J v listu E. Skvíz by fungoval i na hráče S - jednou hrozbou je totiž třetí karta piková Westu, druhou J trefový Eastu. Proto mohou být z listu E bezpečně zahozeny dvě pikové karty a K pikový poslouží jako pozdější vstup k případnému vypracovanému trefu.

Co získali hráči Kašičky v partii 19, to ztratili v partii 20. František Králík a Kamil Žylka vydražili závazek 6 piků, který po trefovém výnose z Jihu nemá šanci. Naopak Erik Klemš a Michal Kopecký skončili v závazku 6D, ten lze po uhodnutí Q kárové splnit. A jak hrát 6 piků z W? Je třeba vzít srdcový nebo pikový výnos a vytrumfovat. Poté odehrát 4 kola kár a jeden pik navíc. Pokud si Sever ponechá 3 trefy a 2 srdce, stačí nyní zahrát eso srdcové a snapnout srdci. Severu zůstane KJx v trefech, na jednu z figur ho vpustíme a od druhé nám zadá 12. zdvih. Pokud si ponechá 2 trefy a 3 srdce, bezpečně zahrajeme tref do esa a tref, čímž barvu vypracujeme, a stále nám zůstala trumfová kontrola. Tento způsob sehrávky však lze aplikovat pouze z otevřených karet, reálně se rozhodneme pro šanci 1/2 trefových figur v ruce Jihu (za předpokladu, že nemáme jasnou indikaci o rozložení všech barev z dražby - pokud by totiž Jih slíbil 6list srdcový, pak po odehrání kár a piků víme, že na něj zbývá pouze 1 tref).

V počtu vítězných segmentů bylo skóre nerozhodné 2:2, ale zatímco Středoevropské dochucovací kašička svá vítězství vybojovala velmi těsně, Rezervní trumfy ve zbylých dvou zcela dominovaly. A právě tento rozdíl rozhodl o konečném pořadí.

 

Výsledky

Celkové výsledky kvalifikačního víkendu jsou následující:

Vítězem kvalifikace na ME národních týmů se stal tým Rezervní trumfy ve složení Erik Klemš, Michal Kopecký, Jakub Šlemr, David Vozábal, který zároveň získal finanční příspěvek na akci ve výši 186 000 Kč.

Odkaz na prezentaci výsledků


Kvalifikaci řídil Adam Kubica.


Pokud odehrajete v některém z následujících turnajů nějakou zajímavou partii (z hlediska dražby, sehrávky či obrany), o kterou byste se rádi podělili, kontaktujte nás prostřednictvím Facebooku nebo e-mailu a my ji zveřejníme v reportáži na naší webové stránce.

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner