Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 16. února 2020
  • Lucie Kohutová

Druhé kolo základní části 1. ligy

Druhé kolo základní části 1. ligy

Po druhém kole základní části 1. ligy je v čele tabulky P.S. 

Odkaz na prezentaci výsledků

 

O akci

Během víkendu 15.-16. února proběhla v Bridžovém klubu Praha druhá část 1. ligy.

 

Účastníci

 

Formát soutěže

Každá sestava obnášela 16 partií.

 

Průběh soutěže

V úvodním víkendovém zápase dosáhlo největšího zisku družstvo Baník Havířov, které porazilo Acol poměrem 17,41 : 2,59 VP.

Ve druhém sobotním zápase zaznamenal plnou výhru 20 VP opět Baník Havířov, když porazil Black Cats. 

V neděli největší množství vítězných bodů připsal tým P.S., který porazil Baník Havířov poměrem 17,60 : 2,40 VP.


Ráda bych se s Vámi podělila o partii z druhého segmentu 1. kola:

Hráč E zahájil dražbu hláškou 3 piky. S rukou Jihu jsem zadražila 4 srdce. Na 4 piky Michala Kopeckého moje partnerka reagovala hláškou 6 srdcí, které se staly konečným závazkem. Michal vynesl pik. Vytrumfovala jsem, odehrála krále pikového a snapla svůj poslední malý pik na stole. Mezitím již musel Michal 3x odhodit: začal kárem a následovaly dva trefy. Následně jsem začala odehrávat všechny své zbývající trumfy a v koncovce jsem se dopustila velkého početního omylu. Ve čtyřkartové koncovce jsem se chybně domnívala, že scházejí pouze tři kárové karty soupeřů - 2 u Westu a 1 u Eastu. Proto jsem se rozhodovala o pozici kárových figur a rozhodla se stáhnout eso. Moje frustrace poté vyvrcholila zahráním trefu a vedla ke dvěma pádům. 

Ke správnému zahrání mě mělo dovést hned několik faktorů (kromě správné početní operace):

1. Dražba: před zapasováním 6 srdcí se Michal s listem Westu na významně dlouhou dobu zamyslel. Jakmile jsem zjistila rozlohy všech barev (2065/2056), mělo mi být jasné, že s nevelkým pikovým fitem pravděpodobně nezvažoval předražení, ale okontrování závazku. V tu chvíli tedy spíše bude mít všechny zbývající figury právě on - včetně klíčového kárového krále.

2. Obrana: Michal o odhozech velmi dlouho přemýšlel, a to téměř nad každou odhozenou kartou. Opravdu by cítil takový tlak, kdyby se měl zbavovat kár pouze od J kárového, nikoliv od K?

3. Zásada: Kdysi jsem se dozvěděla zajímavou informaci - při odhozech mají méně zkušení hráči tendenci zbavovat se nejprve karty ze své delší barvy. Vzhledem k Michalovým zkušenostem jsem si rovnou měla říct, že pokud nevím přesnou distribuci levných barev, tak mám vsadit na první odhoz z pětilistu :-) 

Michal byl opravdu ve skvízu. Při odehrávání trumfů bylo nutné si na stole ponechat dvě trefové karty až do poslední chvíle. Ve čtyřkartové koncovce si totiž hráč Westu ponechá buď AQ v trefech a druhého kárového krále, nebo singl trefové eso a třetího kárového krále, což poznám z jeho posledního odhozu.

Pokud nastane první varianta, musím ze stolu odhodit tref a ponechat si na něm tři kára a jeden tref. Dále již stačí pouze zahrát káro do dámy, kára se již v té chvíli rozpadou 2-2 a vydám tref v posledním zdvihu.

Pokud nastane druhá varianta, musím zahodit ze stolu káro a ponechat si na něm dva trefy a AQ v kárech. Nyní musím z ruky zahrát malý tref. Vezme jej singl eso, přijde zahrané káro, které impasuji dámou, stahuji eso a do posledního zdvihu hraji tref ze stolu do svého vypracovaného krále. Pokud bych si v klíčovou chvíli tref ze stolu odhodila, West zkrátka zahraje káro, které sice impasuji, ale nemám již vstup na vypracovaného krále a musím odevzdat další kárový zdvih.

Na závěr - proč není vhodné hrát dvojitý impas kárový? Výše popsaný postup skvízu se totiž s variantou dvojitého impasu nevylučuje. Hráč W se nutně musí dostat do pozice buď se dvěma káry (po zahrání kára z ruky uvidím příchozího J), nebo do pozice se třemi káry a singl esem, jejíž východisko jsem rovněž již uvedla.

Poučná partie v mnoha ohledech - při obratových rozdáních je nutné si opravdu vzít čas na rozmyšlenou a hlavně správně počítat. Cena 26 IMP je totiž v týmové soutěži příliš vysoká.

Výsledky

Po druhém víkendu je průběžný stav 1. ligy následující:

Butlerové hodnocení 20 nejlepších hráčů:

Výsledky


Pozici rozhodčího zastal Dušan Šlachta.


Pokud odehrajete v některém z následujících turnajů nějakou zajímavou partii (z hlediska dražby, sehrávky či obrany), o kterou byste se rádi podělili, kontaktujte nás prostřednictvím Facebooku nebo e-mailu a my ji zveřejníme v reportáži na naší webové stránce.

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner