Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 9. března 2020
  • Lucie Kohutová

Třetí kolo základní části 2. ligy

Třetí kolo základní části 2. ligy

V základní části 2. ligy zvítězilo Infernetto, do baráže o 1. ligu postoupily týmy Logik a Star.

Odkaz na prezentaci výsledků

 

O akci

Závěrečná část kvalifikace 2. ligy proběhla během víkendu 7.-8. března v Bridžovém klubu Praha. Abychom sumarizovali celou soutěž, uvedeme ještě následující: základní část 2. ligy sestává ze 3 víkendu v průběhu měsíců ledna, února a března. Během každého víkendu se odehrají 3 zápasy po 2x16 rozdáních, 10 týmů se tedy utká navzájem mezi sebou. Vítěz základní části - kvalifikace postupuje přímo do 1. ligy místo posledního - 10. týmu, který naopak přímo sestoupí do 2. ligy. Poslední tři družstva 2. ligy přímo sestupují, na podzim se však mohou přihlásit do 3. ligy - regionálního kola. Jestliže se jim podaří postoupit do finálového turnaje v Praze a umístit se na 1.-3. místě, vracejí se zpět na tři uvolněná místa ve 2. lize a mohou ji tedy hrát již v následující sezóně. Kromě tohoto ještě čeká 2. a 3. umístěného v kvalifikaci baráž, ve které odehrají 4 družstva (kromě druholigových také 8. a 9. umístěný v 1. lize) zápasy každý proti každému a nejlepší dva celky ze čtyř získají právo zahrát si příští sezónu 1. ligu, zbylé dva 2. ligu.

 

Účastníci

2. ligy se účastní 4 - 8členná družstva tvořená hráči Českého bridžového svazu se zaplaceným soutěžním členstvím. Dále se mohou přihlásit družstva či hráči registrovaní ve Slovenském bridžovém svazu.

 

Formát soutěže

Každá sestava obnášela 16 partií.

 

Průběh soutěže

V prvním sobotním zápase si největší příděl vítězných bodů připsal tým NMM, který porazil Černou růži poměrem 17,78 : 2,22 VP.

Druhý zápas největším rozdílem vyhrál tým Infernetto, který porazil NMM s 18,90 VP, dostal se tak do čela průběžné tabulky těsně před havířovský Logik a sliboval tak napínavý souboj o přímý postup do 1. ligy v nedělním závěrečném zápase celé soutěže.

V nedělním zápase se z nejvyššího bodového zisku mohl radovat tým Star, když zvítězil nad NMM s 20 VP.


V průběhu víkendu se objevila tato partie, v níž je snazší dosáhnout závazku 4 srdce. Z hlediska obrany a sehrávky se jedná o zajímavý případ. Za předpokladu trefového výnosu a trefového pokračování je v tuto chvíli nutné zahrát pik. Pro splnění se samozřejmě předpokládá správné rozhodnutí při rozehrání pikové barvy, jelikož hlavní hráč nemůže ztratit tři pikové zdvihy a jeden trefový. Nesmí si však dovolit vytrumfovat, jelikož mu zůstane pouze jediná trumfová kontrola, o kterou přijde, jakmile by poprvé odevzdal pikový zdvih. Barvu by stále ještě nevypracoval, zato soupeř svou trefovou již ano. Pokud však pikový zdvih vypustí ihned po snapnutí trefu, nyní obránce sice může pokračovat dalším trefem, ten však bude snapnut z kratší strany a hlavní hráč tak udrží kontrolu. A v jakém případě bude sehrávající linka bezmocná? Po vynesení AK v pikách, přechodem do ruky Severu trefovou devítkou a snapem pikovým :-)


8. kolo přineslo poměrně zajímavá rozdání, která mohla být zdrojem velkého zisku, ale i velkých ztrát. Odpovídají tomu i následující výsledky jednotlivých stolů - z 1. i 2. půle:

       


Jednou z obratových partií posledního kola, která rozhodovala o celkovém vítězi, byla výše uvedená. Jak lze vidět - Logik Havířov skončil v závazku 4 srdce, který při aktuálním rozložení karet nelze splnit. Jeho protihráči z Černé růže se stali vydražiteli neporazitelného závazku 3NT. Naopak Infernetto bylo v pozici úspěšnějšího, když zvolilo na rozdíl od svého soupeře správný konečný závazek. Co nám může pomoci k výběru? Záleží samozřejmě na průběhu dražby.

1) Nejprve uvažujme jednostrannou dražbu. E v mnohých systémech zahájí silnými 2NT (popřípadě Multi/2C s rebidem silné vyvážené varianty). V tu chvíli West ví o značné bodové převaze a záleží na jeho rozhodnutí, jaký typ listu chce ukázat a v jakém závazku by rád skončil. Jeho srdcový 4list není podpořen žádnými figurami, naopak veškeré hodnoty včetně středních jsou rozmístěny v ostatních barvách. Vzhledem k minimálně 27 (28) bodům je variantou dražba Puppet Staymana, kterého má většina párů k dispozici - dotaz na drahý pětilist. Pokud mi partner oznámí 5list srdcový/pikový, mohu směřovat do barevného závazku. Proč? Za předpokladu pikového fitu by byl důvodem snapovací potenciál listu - z kratší strany - a slabá srdcová barva (i když s 109 pravědpodobně se zádrží) do partnerova možného dublu. Pokud bychom nalezli 9listý fit srdcový, opět můžeme směřovat k barevnému závazku z důvodu toho, že partner s vysokou pravděpodobností přijde se srdcovými honéry a o co delší bude jeho srdcová barva, o to kratší pak může být piková/trefová. Jestliže partner vyloučí drahý pětilist, můžeme se rozhodnout pro konečný závazek 3NT. K tomu by nás mohly dovést velké množství bodů a kvalita srdcové barvy. Nejhorší varianta, která samozřejmě může nastat, je taková, při které silný zahajitel bude mít v držení oba drahé čtyřlisty a pouze dubl trefový (malý 3list). Holt - i to se někdy může stát. Jaký je Váš názor na tuto partii? Jaký dražební sled byste použili v jednostranné dražbě? Podělte se s námi v komentářích. Ráda bych podotkla, že závazek 4 srdce je v tuto chvíli beznadějný pouze z toho důvodu, že nesedí expas trefový ani Q srdcová. A ztráta oproti 3NT vyplývá ze zablokované barvy trefové - pokud by totiž Jih držel některou z trefových figur v pětilistu, pak by trefový výnos z Jihu 3NT porazil - a to dokonce i za předpokladu sedící Q srdcové. V tu chvíli by naopak zvítězily 4H a prohrály 3NT.

2) Vzhledem k tomu, že většina párů sehrávala srdcový celoherní závazek z ruky Westu, lze soudit, že Sever zahajoval dražbu. Opět otázka na Vás, milí čtenáři - otevřeli byste list Northu? Napište nám svůj názor. Lze očekávat, že body jsou buď rovnoměrně rozloženy, nebo soupeři mají bodovou převahu. Budu chtít svůj list ještě rebidovat a soutěžit? Co když partner mou barvu podpoří? Jsem ochoten přijmout riziko toho, že partner bude vynášet do závazku soupeřů a vynese mi druhou figuru pikovou? Odpovědi na tyto (a možná také další) otázky mohou vést ke konečnému rozhodnutí.

Po zahájení Severu 1 pik pravědpodobně Východy zadražily kontra, v tuto chvíli je opět na Západě, jaký typ listu chce ukázat. Pokud zadraží hlášku 1NT, konečný závazek 3NT je poměrně jasný. Pokud se rozhodne pro 2 srdce, vrací se odpovědnost zpět k Eastu. Kdyby byl hráč E trpělivý, může ještě zkoumat situaci rebidem 2 piky/2NT. Vzhledem ke slabé trefové barvě (soupeř zahájil a já držím nejvyšší body v pikách, kárech a očekávám u partnera figuru srdcovou) je však pravděpodobně logičtější variantou uchýlit se k závazku 4 srdce, jak se také na většině stolů stalo. 

 

Výsledky 

Vítězem základní části 2. ligy se stalo družstvo Infernetto. Baráž o postup do 1. ligy si zahrají týmy Logik a Star. Přímému sestupu se nevyhnou celky SBK Teplice, Černá růže a ESO, které se však mohou přihlásit do regionálních kol 3. ligy a v následném finále si pak zajistit opětovnou účast ve 2. lize již v příští sezóně. Nutno podotknout, že závěr byl opravdu infarktový pohledem většiny týmů. Logiku chybělo 0,95 VP k přímému postupu do 1. ligy. Callimero ztratilo 2,16 VP na postup do baráže, přičemž uhrálo pouze 2,99 VP v posledním zápase, v němž bylo favorizováno. Toho využil Star, který výhrou 20:0 přeskočil nejen svého soupeře NMM, ale také výše zmíněné Callimero a skončil na 3. místě. SBK Teplice sice porazily s více než 18 VP nakonec poslední ESO, ale překvapivá výhra Suklu je přece jen odsoudila k sestupu.

Výsledky

Butlerové hodnocení 20 nejlepších hráčů:


Pozici rozhodčího soutěže zastal Dušan Šlachta.


Pokud odehrajete v některém z následujících turnajů nějakou zajímavou partii (z hlediska dražby, sehrávky či obrany), o kterou byste se rádi podělili, kontaktujte nás prostřednictvím Facebooku nebo e-mailu a my ji zveřejníme v reportáži na naší webové stránce.

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner