Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 3. května 2020
  • Lucie Kohutová

Tréninkový zápas CZE U26 vs. ENG U26

Tréninkový zápas CZE U26 vs. ENG U26

V sobotu 2. května proběhl na BBO zápas družstev mezi českými a anglickými juniory.

 

O zápase

Zápas družstev byl pořádán jako součást tréninku českých reprezentačních nadějí. Na jeho průběh dohlíželi trenéři Milan Macura a Vladimír Nulíček.

 

Účastníci

V zápase se vystřídaly tři české páry: Jan Kindl - Robert Kvaček, Filip Chrobok - Ivo Walach a Ondřej Kaštovský - Adam Pyszko. Za anglický tým nastoupili Filippos Kritsalis - Scott Wang a Jack Lawrence - Nathan Glapin.

 

Formát zápasu

V zápase družstev bylo odehráno 20 rozdání, kdy po 10 z nich došlo k prostřídání českých párů.

 

Průběh zápasu

Hned 1. rozdání přineslo z hlediska dražby zajímavý problém:

Hráč Westu obdržel tento list. North zahájil přípravný 1 tref, partner na Eastu dražil pobídkové kontra. Nyní South zvolil hlášku na 1. stupni ukazující srdce. A na obou stolech následovala poměrně zdrženlivá hláška 2 piky, tento závazek se stal konečným.

  

Celé rozdání vypadalo takto:

V partii lze splnit závazek 4 piky, jestliže hlavní hráč rozehraje trumfovou barvu impasem na kluka. Samozřejmě zůstává otázkou, zda by byl celoherní závazek vydražitelný po případné výzvě hráče Westu?


První významný bodový zisk přinesla českému týmu partie číslo 4:

Zatímco Angličani se s listem Severu rozhodli pro pokojný rebid 2 kára, Robert zvolil agresivnější hlášku 3 bez trumfů ukazující list založený na kárové délce. Soupeř na Východě provedl pochopitelný výnos J srdcovým. Ten vzal Robert v ruce králem srdcovým a vypracoval svá kára. Vzhledem k pozitivnímu odmarkování v 1. zdvihu přišlo srdcové pokračování, které definitivně přispělo ke splnění závazku s jedním nadzdvihem a 11 IMP do českého sloupečku.

Pro hráče Východu je situace velmi obtížná a nepřehledná. Aby porazil závazek po srdcovém výnosu, musel by po získání krále kárového zahrát krále pikového. V pozdější fázi by byl totiž hlavní hráč nucen vyskvízovat si vlastní ruku:

V tuto chvíli se musí buď zbavit délkového kárového zdvihu, nebo si osinglovat 9 srdcovou, ve druhém případě by naděje hlavního hráče pohřbil obránce vrácením 10 srdcové. Upadání závazku může vzít do svých rukou také obránce Západu, pokud v 1. zdvihu vezme eso srdcové a vrátí J trefového! Toho totiž musí hlavní hráč nechat vyhrát zdvih. Pokud by tak neučinil, po vypracování kár by mu soupeři stáhli všechny zbývající trefy. Jestliže však J trefový získá zdvih, obrana přejde do útoku v pikách a ve výsledku získá 2 trefové, 1 kárový, 1 srdcový a 1 pikový zdvih. Samozřejmě i tento způsob je velmi těžko čitelný a pravděpodobně by na něj u stolu nepřišli ani mnozí experti.


Po první polovině zápasu jsme vlivem ztráty na 8. partii prohrávali o 5 IMP. Ztrátu jsme však smazali drobnými nápisy v kombinaci s jedním dvouciferným:

Ve 13. partii se Ondra na Westu blýsknul "taktickým zaspáním", kdy zapasoval partnerův blok s 5listým fitem. Po dalším průběhu dražby musel být zejména soupeř na Severu tak zmaten, že v partii, kde lze splnit ložený velký slem, nevydražili ve druhé manši ani celoherní závazek.


Vedení jsme drželi až do partie číslo 19, poslední dvě rozdání naneštěstí průběh zcela zvrátila. Těžko říct, jestli Angličani nebyli ovlivněni nepříznivým vývojem, každopádně vydražili dva poměrně agresivní slemy, jejichž splnění si v jednom případě žádalo notnou dávku štěstí a správné rozhodnutí, ve druhém případě pak pomoc obrany:

  

Poslední partie rozhodla o osudu celého utkání. Do 6 srdcí vynesl Ondra krále kárového. Hlavní hráč jej vzal esem na stole a vrátil 2 károvou. V tuto chvíli Adam musí snapnout od svého 4listu trumfového. Vzhledem k tomu, že tak neučinil, hlavní hráč si vypracoval kára. Jeho následná efektivní sehrávka spočívala v křížovém snapování, kdy zároveň nutil Adama zkracovat svůj 4list snapováním vysokých kár stolu.

 

Výsledky

Český tým v zápase nakonec podlehl Angličanům poměrem 34 : 52 IMP.

 

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner