Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 27. června 2020
  • Lucie Kohutová

Grand Prix Košice 2020

Grand Prix Košice 2020

V netradičním online duchu se letos uskutečnil párový a týmový turnaj Velké ceny Košic.

O akci

Koronavirová krize znemožnila pořádání turnajů na úrovni, kterou známe. Slovenští pořadatelé VC Košic se tak rozhodli připomenout konání oblíbeného turnaje alespoň v online podobě, v termínu, v němž by skutečná Velká cena reálně proběhla. Pozvánky se dostaly jak k českým, tak k polským, maďarským, ... hráčům, kteří se v předchozích letech soutěže pravidelně účastnili. Kromě tradičního párového turnaje se uskutečnil i týmový - ten byl realizován v průběhu celého měsíce června. Vyšší počet zápasů a odehraných partií zapříčinil větší prestižnost, serióznost; umožnil účastníkům bojovat také o finanční výhry.

 

Účastníci

Párového turnaje 8. května se zúčastnilo 54 párů převážně ze Slovenska, České republiky, Polska a Maďarska. Týmový turnaj proběhl v průběhu měsíce června za účasti 16 družstev.

  

 

Formát soutěže

Párový turnaj proběhl v pátek 8. května. Týmový turnaj se uskutečnil v průběhu měsíce června švýcarským systémem na 8 kol po 12 rozdáních, přičemž nasazení do úvodních dvou kol bylo nalosováno. 

 

Průběh týmového turnaje

Od počátku soutěže se na čelních pozicích držely a střídaly týmy Légia, Pepa, HaMPra, a Hotel Polski, které vysokými výhrami získaly náskok před dalšími pronásledovateli. V posledních kolech do konečného pořadí promlouvalo svou pozicí ještě družstvo KBK. 


V jednom ze zápasů Légia vs. Pepa napomohla předposlední partie vítězství 25:9 IMP prvního jmenovaného týmu:

Výnos 2 károvou získala Daniela Hnátová 9 na stole. Vzhledem k tomu, že z dražby znala (přibližné) rozložení srdcové barvy, pokračovala Q srdcovou ze stolu - krytou králem a získanou esem. Pokračováním byl tref do 10, který však pohřbil veškeré další naděje. Jih otočil partnerovi káro, které Sever vzal a vrátil tref. Vzhledem k nepříznivé dělbě trefů hlavní hráčka inkasovala celkem 2 pikové, 3 srdcové, 1 kárový a 2 trefové zdvihy.

Na druhém stole měl Jiří Medlín k dispozici méně informací z dražby. Kárový výnos 10 vzal v ruce J a pochopitelně pokračoval srdcí do Q, která již dle analýzy vedla k pádu. Situaci však usnadnili obránci, když Pepa Kurka vzal králem srdcovým, vrátil káro a Michal Kopecký odehrál i své poslední vysoké káro, než odešel trefem. Jirka v následném průběhu upravil počet odevzdaných zdvihů na 4 zahráním hlubokého pikového impasu a dospěl až do této koncovky:

Protože viděl, že Jih již nepřiznal pik, musela Q zůstat společně se 2 káry Severu. Tím se rozloha obránců vyjasnila a hlavní hráč zahrál impas srdcový a inkasoval všechny zbývající zdvihy.

I Daniela mohla svůj závazek uhrát: 

V této fázi mohla např. vzít zdvih králem a pokračovat srdcí do 9. Následoval by pik do 10, který by Jih vzal klukem. Nyní by mohl vrátit káro k partnerovi, který by odešel trefovou Q. Tu by hlavní hráčka vzala a odehrála 2 kola piků:

Nyní má 2 možnosti: buď zahraje pik, do zdvihu se dostane Sever, který musí zadat 9. zdvih zahráním od svých kár; nebo zahraje srdci do kluka a srdci, na zdvihu je obránce Jihu, který musí přijít k dummymu s trefovým zdvihem. Linií, které mohou nastat, je více - záleží na kartách zahraných obránci i samotným hlavním hráčem, klíčovou se stala karta 10 trefové, kterou bylo nutno zachovat.


Druhá partie pochází ze sedmého kola - zápasu mezi Légia a HaMPra. Tým Légia zvítězil vysoko 45:17 IMP, jedním z kladných zápisů poraženého celku byla partie číslo 8:

Kárový výnos vzal Juraj esem. Partner nemá figuru v kárech, v srdcích se rovněž nejeví pravděpodobně. West navíc ukázal minimum, proto Jih vsadil na trefovou figuru u Severu a možnost pikového snapu. Odehrál eso pikové a zahrál tref. Tím měla Soňa Hájková při sehrávce značně zjednodušenou pozici a bez větších problémů získala 10 zdvihů, když v pozdější fázi impasovala Q pikovou u Severu.

  

Na druhém stole Maxim Žmak vynesl trumf. Aleš Medlín vzal a zahrál další trumf. Zdeněk Frabša naskočil králem a trumfl potřetí. Hlavní hráč vsadil vše na konkrétní rozlohu a zahrál pik ke klukovi - tím pádem musel ztratit kromě kára ještě další pik a závazek skončil s jedním pádem. Alternativní možností bylo ve druhém zdvihu zahrát káro ke králi. Je jasné, že přechodů není nazbyt, navíc se potýkáme s rizikem možnosti snapu pikového. V tomto případě by však taková linie přinesla úspěch (a to dokonce i při její realizaci až po vytrumfování - v obou případech hrajeme 2x ze stolu - jednou trumf, jednou kárový expas) - káro by vzal Jih esem a odešel by třeba trefem. Hlavní hráč vezme na stole a nyní zahraje srdci. Sever naskočí a opět se zbaví zodpovědnosti - dalším trefem nebo srdcí. Sehrávající hráč vezme, vyeliminuje trefy a kára a nyní teprve zahraje pik ke klukovi. 

V tuto chvíli je stále zachován přechod do ruky pro případnou opakovanou finesu pikovou. Zde se však Jih dostane do zdvihu a je nucen zahrát do dvojité šikény - West by ze svého listu zahodil ztrátový pik a snapl by na stole srdcí. Pokud by neseděl expas kárový, pak by hlavnímu hráči nezbylo než přejít k původnímu plánu - v koncovce by totiž neměl kýžený trumfový přechod (pokud by byl nucen snapnout ztrátové káro), aby mohl zopakovat pikové zahrání.

 

Výsledky

Velkou cenu Košic - párový turnaj - ovládl český pár Lubomír Literák - Zdeněk Laštovička. Na druhém místě skončili Anatol Filip - Eva Suchá. Třetí místo obsadil slovenský pár Juraj Kvoček - Eduard Velecký, o pouhých šest setin procenta před další českou dvojicí Soňa Hájková - Jaroslav Hájek.

Celkové výsledky - páry

V týmovém turnaji zvítězilo družstvo Légia v sestavě Juraj Kvoček, Aleš Medlín, Jiří Medlín a Eduard Velecký. Na druhé místo se probojoval ryze český tým Pepa ve složení Jiří Emmer, Daniela Hnátová, Josef Kurka, Michal Kopecký, Lukáš Pavlík. Třetí místo obsadila HaMPra, za kterou hráli Adam Janas, Zdeněk Frabša, Soňa Hájková, Zdeněk Tomis, Daniel Vachtarčík a Maxim Žmak.

Celkové výsledky - týmy

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner