Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 22. září 2020
  • Lucie Kohutová

Czech Bridge Tour Znojmo 2020

Czech Bridge Tour Znojmo 2020

Letošní ročník Velké ceny Znojma ovládl pár Petr Pulkrab - Jakub Šlemr

Výsledky VC Znojma


O akci

Letošní ročník Velké ceny Znojma, která je součástí českého bridžového seriálu Czech Bridge Tour, proběhl o prodlouženém víkendu 18.-20. září ve štukových sálech Louckého kláštera. Klášter je viditelnou dominantou jižní části Znojma a bridžoví hráči nejen z České republiky se do něj sjeli na pozvání společnosti Znojemsport ve spolupráci s BK Praha. VC Znojma je po znovuobnovení sezóny 2020 v pořadí druhým turnajem Czech Bridge Tour po VC Metuje. Řadí se k oblíbeným bridžovým podnikům, její organizace je spojena s tradiční Tour de burčák, která do oblasti přivádí mnoho pěších i cyklistů. Bohužel vzhledem ke ztíženým hygienickým a organizačním podmínkám se letos neuskutečnil obvyklý večerní program s prezentací vybraných vín, což ale účastníkům nezabránilo v tom, aby si konečně užili společenskou stránku bridže.

 

Účastníci

Úvodního pátečního turnaje se zúčastnilo stejně jako loni 24 párů. Do hlavního sobotního turnaje se přihlásilo 33 párů, což je oproti předchozím ročníkům poměrně pokles, který lze přisoudit aktuální situaci. Mezi účastníky byli i hosté ze zahraničí - z Polska nebo Ruska. Nedělní soutěž týmů odehrálo 12 družstev.

    

 

Formát soutěže

V rámci sobotní Velké ceny bylo odehráno 52 rozdání ve dvou kolech, přičemž vzhledem k lichému počtu 33 párů si někteří zahráli pouze 50 partií. Nedělní družstva se hrála švýcarským systémem na 7 zápasů po 4 rozdáních.

 

Průběh soutěže

V pátek se bridžisté sjeli do Znojma, aby zahájili tuto zastávku Czech Bridge Tour vedlejším párovým turnajem. Ten měl poměrně jednoznačný průběh, o čemž svědčí i náskok vítězů, kteří skončili o více než 18 % před druhými.

První kolo hlavního párového turnaje v sobotu zastihlo v nejlepší formě zkušené hráče Davida Vozábala a Kamila Žylku, kteří jako jediní přesáhli hranici 60 % s 61,81 %. Následoval předseda ČBS Milan Macura se zahraničním partnerem - dorosteneckým párovým mistrem Evropy z roku 2016 - Zigfridem Zvezdinem. O průběžné 3. místo se dělily juniorské páry: Veronika Dolanská - Michael Botur a Mikuláš Krása - Čeněk Romanowski shodně s 58,85 %.

Druhé kolo suverénně ovládli Petr Pulkrab a Jakub Šlemr s 68,08 %, další dva páry tentokrát překonaly 60 %: Michal Kopecký a Pavel Teňak s 61,79 %, poté i Daniela Hnátová a Martin Scháňka s 61,25 %.


Za zmínku stojí i partie, které si mnozí účastníci budou ještě hodnou chvíli pamatovat kvůli divokým gulášovým rozlohám:

V partii číslo 17 1. kola hlavního párového turnaje kvůli nepříliš k sobě pasujícím listům skončila většina hracího pole pouze v celoherním srdcovém závazku. Překvapivé jsou však získané zdvihy - pouze čtyři hlavní hráči nesplnili 13 zdvihů, což jim přineslo velmi nízký procentuální zisk. Výsledek však měli ve svých rukou obránci. Stačí, aby 2x nepokryli káro hrané hlavním hráčem proti trumfům na stole. Následně totiž číhá s trumfovou kontrolou Sever, který znemožní vypracování kárové barvy bez ztráty zdvihu.


Partie 19 by pro Západy byla pravděpodobně jednodušší v týmovém hodnocení, jak je totiž patrné z tabulky, zhruba polovina z nich nechala hrát linku NS trefový závazek. Poražení takového závazku je ale velmi nejisté, jednou linií může být kárový snap partnera. Na druhou stranu aby tato linie byla úspěšná, potřebujeme kára u soupeře dělená 3-3. V takovém případě je ale jednoduché uhrát pikový závazek na 5. stupni při alespoň mírné podpoře partnera. Tedy předražení až na 5. stupni bylo vítězným dražebním rozhodnutím.


Při turnaji družstev se odehrálo 7 kol po 4 partiích. Už ve čtvrtém kole se do čela tabulky dostali pozdější vítězové, kteří stabilními výkony udrželi vedoucí příčku až do samého konce. V týmovém turnaji se bohužel nehrály předem připravené partie, o to zajímavější však mnohé z nich přinesly rozlohy, závazky a zahrání. Uvádíme jeden příklad za všechny ze zápasu Acol - 4JUNIORS:

Po srdcovém zásahu Eastu se linka NS dodražila do závazku 3NT ze severu. Východ vynesl krále trefového a pokračoval srdcí. Hlavní hráč bere králem v ruce a hraje dámu trefovou, na kterou Západ zahazuje 7 pikovou. East získává esem a vrací další srdci. Hlavní hráč vidí, že nemůže vypracovat trefovou barvu včas, tudíž přechází na kára. 10 kárová ze stolu je kryta klukem a esem. V tuto chvíli je staženo i eso srdcové a hlavní hráč stahuje vysoké piky ze stolu se záměrem vpustit na poslední pik Západ. Ten ale zůstal v pozoru a nechal hlavního hráče uhrát 8. zdvih na 6 pikovou! Vzhledem k tomu, že již nezůstal žádný vstup k vysokému králi károvému, odevzdal Sever zbývající zdvihy Východu s výsledkem -1. Západ si vysloužil poplácání po zádech. Závazek však bylo možné splnit - stačilo by ponechat si jednu vysokou srdcovou kartu u dlouhé kárové barvy. West by totiž byl v úplně shodné pozici s tím rozdílem, že pokud by pik propustil, stal by se tento 9. zdvihem - společně s A srdcovým, které by posloužilo jako vstup ke K károvému.


Výsledky

Vítězi vedlejšího turnaje dvojic se stali Martin Melčák a Jakub Vojtík před páry Kristýna Schulzová - Ondřej Krása a Jana Erdeová - Vladimír Nulíček.

Výsledky vedlejšího párového turnaje

 

Vítězem letošního ročníku CBT Znojmo se stal pár Petr Pulkrab - Jakub Šlemr.

 

2. místo v hlavní soutěži obsadili Milan Macura a Zigfrid Zvezdin.

 

Na 3. místě v hlavním párovém turnaji skončili Michal Kopecký a Pavel Teňak.

Výsledky Velké ceny Znojma

 

Vedlejší turnaj družstev ovládl tým Weinperky ve složení Michael Humpál, Monika Kyptová, Věra Schulzová, Pavel Raboch.

Výsledky vedlejšího týmového turnaje


Poděkování za vedení turnajů patří rozhodčímu Dušanu Šlachtovi.

Fotografie: Jana Erdeová, Jan Pivnička

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner