Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 3. listopadu 2020
  • Lucie Kohutová

Přípravné zápasy mládeže s polskou reprezentací

Přípravné zápasy mládeže s polskou reprezentací

Zápasy dvou českých týmů kategorií U16 a U13 proti polské reprezentaci proběhly v sobotu 31. října na BBO.

 

O zápasech

Polská mládežnická reprezentace zahájila svou intenzivní přípravu, v rámci níž se chystá odehrát velké množství zápasů proti výběrům dalších zemí. Česká republika patří mezi ně. V sobotu 31. října tak byla zahájena potenciální dlouhodobější spolupráce úvodními zápasy družstev, kdy i českým bridžistům mládežnických kategorií bude umožněno srovnat se se svými vrstevníky z ciziny.

 

Účastníci

Během dvou zápasů se utkaly výběry kategorií U13 a U16. Za Českou republiku nastoupili:

  • v kategorii U13 Lucie Němčíková - Karolína Rečičárová a Lukáš Vachtarčík - Petr Karlík;
  • v kategorii U16 Matyáš Lysek - Ivo Walach Filip Chrobok - Nikol Vachtarčíková.
Někteří jednotlivci již ročníkově do výše zmíněných kategorií zcela nezapadli, to však uskutečnění tréninkového zápasu nebránilo.
 
 

Formát 

V zápase U16 bylo odehráno 16 partií, mladší kategorie U13 se utkala v zápase na 12 partií.
 
 

Průběh zápasů

V kategorii U16 se českým reprezentantům poměrně dařilo. V úvodních sedmi partiích neztratili jediný IMP, naopak si vytvořili velice komfortní náskok. Šňůru plusových skóre zahájili již prvním rozdáním:

Filip Chrobok s pěti užitečnými figurami a šesti teoretickými ztrátovými zdvihy v listu Západu vyhodnotil svůj list jako dostatečně silný proti partnerčinu zahájení 1NT. Na základě jednoduchých dohod se po transferu dotázal na počet es a při nedostatku prostoru pro případný dotaz na dámu trumfovou dražil 6 srdcí. Na druhém stole se polský pár neprojevil tak ambiciózně a o slem se ani nepokusil. I přes inkasování 13 zdvihů tak polští soupeři zaznamenali ztrátu 10 IMP proti skóre 980 z druhého stolu, sehrávka již byla přímočará.


O něco déle se zastavíme u partie číslo 5:

Po zásahu Westu 2 trefy se linka NS dodražila do závazku 3NT, který je dle analýzy možné uhrát s jedním pádem. West vynáší K trefového, kterého se hlavní hráč Matyáš Lysek rozhodl vzít esem. Následovalo rozehrání pikové barvy do kluka. Bylo by pravděpodobně lepší vyzkoušet přiložit ze stolu 9 pikovou, a to zejména po 8 hráče Západu, která může indikovat F108. V tomto případě bere E dámou. Protože již nemá další tref, rozhoduje se mezi vrácením jedné z červených barev a volí károvou.

V této pozici se Západ musí správně rozhodnout, kterou barvu vynést. 3 károvou svou situaci úspěšně vyřešil. O chvíli později byl opět postaven před rozhodnutí, to když Matyáš získal kárový zdvih, zahrál pik do esa a následně tref do ruky W.

V tuto chvíli se naskytlo více správných variant. Srdce nevadí z důvodu, že hlavní hráč již nemá další vstup k dummymu, aby odehrál tři srdcové zdvihy. Q trefová by znamenala čtvrtý zdvih pro obranu, jakmile by obránce vpustil hlavního hráče na poslední tref do ruky, počkal by si ještě na 10 károvou. Jediným zadávajícím zahráním je káro, které ponechá hlavnímu hráči tempo a eliminuje ztrátový zdvih v kárech. Tak se stalo, Matyáš si následně vypracoval devátý zdvih v trefech a obraně ponechal pouze čtyři zdvihy.

Na druhém stole se obránce Filip Chrobok nacházel již po prvním zdvihu v obtížnější pozici. 5 trefová od partnerky byla nejnižší zbývající kartou, proto se trefové pokračování jevilo logickým. Nikol Vachtarčíková zahodila na druhé kolo trefů 8 károvou. Hlavní hráč nyní zahrál J kárového, který uhrál zdvih. Aby měl nyní šanci splnit závazek, musel by poněkud nepřirozeně zahrát pik. West by byl následně vpuštěn a musel by zadat další zdvih v kterékoli barvě. Této příležitosti naštěstí pro české hráče nevyužil, pokračoval K károvým, kterého vzal Filip esem a využil svého jediného bezpečného odchodu - 8 pikové. Nikol se dobrala ke zdvihu 10 pikovou a vrátila srdci. Hlavní hráč zkusil neúspěšně impas.

Hlavní hráč odehrál eso pikové a nyní mohl zabezpečit většímu množství pádů přechodem do ruky esem trefovým a vypracováním posledního kára. Ten se však rozhodl přejít namísto toho králem srdcovým. Vzhledem k nepříznivé dělbě kár vedla tato linie až ke třem pádům a zisku 14 IMP pro Českou republiku.


Partie 10 byla zajímavá z dražebního hlediska:

   

Listu Jihu obsahuje pouze 6 ztrátových zdvihů, dvě užitečné figury společně s dámou pikovou u esa v dlouhé barvě, která zvyšuje útočný potenciál listu. Matyáš Lysek se rozhodl zahájit 1 pik. Po velmi agresivním bloku dražil Ivo Walach 4 piky, které se staly konečným závazkem. Na druhém stole Aleks Bukat nezahájil, následně ale chyboval, když neukázal svůj list po 2H českého páru. V tuto chvíli se stal list velmi silným do útoku, bylo ale třeba jej prodražit, partner by totiž na další pobídkové kontra nemusel být dostatečně silný.

Obecně bývá s tímto typem listů problém, pokud pro ně dražební dohody nezahrnují specifická zahájení. Na preventivní zahájení je příliš silný, po konstruktivním zahájení zase partner očekává i nějaké defenzivní hodnoty, které vycházejí z počtu figurových bodů. Zde je počet figurových bodů o 2-3 body pod úrovní běžného zahájení, navíc se všechny body nacházejí v dlouhých barvách, což jejich defenzivní potenciál snižuje. Podobné dražební sledy častou vedou k okontrování soupeřova závazku na nižším stupni, který je následně splněn. Proto je zapotřebí se hlouběji zamýšlet, zda zahájení stojí za toto riziko.


V partii číslo 11 zaznamenali čeští hráči nejvýraznější ze svého mála ztrát:

   

Na stole, kde měla polská dvojice aktivní linku, došlo ke kuriózní situaci - Sever si pravděpodobně neuvědomil, že partner zahájil. Jeho odpověď totiž odpovídá popisu zahájení 1NT. Následnou partnerovu hlášku 5 kár pak zvýšil do 6 kár, které se staly konečným závazkem. Na druhém stole použil Matyáš Lysek po partnerově odpovědi hlášku 3 kára. Co očekávat v dalším průběhu dražby? Při ukázání výzvového listu s 15-17 figurovými body musíme počítat s tím, že partner výzvu přijme a zadraží 3NT. Co bychom následně udělali s 8listem károvým a dvěma drahými singly? Podobně je také třeba uvažovat, když partner nečekaně skočí na 6NT. Po použití limitované hlášky jen a jen partner může rozhodnout o dalším osudu partie, popřípadě ho můžeme v rámci své zóny povzbudit. Pokud jsme partnerovi přislíbili určitou zónu, ke které nám navíc nějaké body schází, měla by nás k opravě závazku odradit jedině snad šikéna v jedné z drahých barev, ale spíše ani ta ne. Pokud by měl partner zájem o zkoumání velkého slemu, pravděpodobně by si nějaké cesty našel.


 

Výsledky

Tým U16 ve svém zápase zvítězil poměrem 60:33 IMP.

 

Tým U13 ve svém zápase podlehl soupeřům poměrem 18:36 IMP, když Poláci otočili průběh zápisem 21 IMP v řadě v posledních pěti partiích.


Závěrem je vhodné vyslovit, že tyto zápasy představují pro mladé české hráče obrovskou příležitost. Zejména v současné době, kdy není možné za bridžem vycestovat ani mimo město, natož do zahraničí, se jedná o úžasnou možnost, jak se porovnat se svými vrstevníky. A když je to navíc na mezinárodním poli, kde Češi uvidí, jak si ve své věkové kategorii stojí, může je to namotivovat k další práci, k dalším pokrokům, k dalšímu zlepšování. 

Poděkování za komunikaci a organizaci těchto zápasů patří Soni Hájkové.

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner