Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 29. března 2021
  • Lucie Kohutová

Přípravné zápasy mládežnické reprezentace: březen 2021

Přípravné zápasy mládežnické reprezentace: březen 2021

Ani tentokrát se české mládežnické reprezentaci nepodařilo připsat vítězství proti zahraničním soupeřům.


 

Přípravné zápasy mládežnické reprezentace U16

Březnové přípravné zápasy kategorie U16 se uskutečnily v sobotu 27. 3. 2021 na BBO. Zúčastnilo se jich 6 párů širšího výběru. Všechna tři utkání se odehrála proti polským týmům. Nejzkušenější česká sestava sehrála 16 partií, ostatní páry 12. Ani tentokrát se českým hráčům nepodařilo zvítězit.
 

Přípravné zápasy mládežnických reprezentací U21 a U26

I tentokrát proběhly zápasy čtvrtou středu v měsíci za účasti družstev ČR U21 a U26. Soupeře obou českých účastníků představovaly výběry Ruska v odpovídajících kategoriích. V rámci obou zápasů se odehrálo 16 partií. Ani tentokrát se Česká republika nedočkala vítězství. Paralelně s těmito zápasy sehráli utkání také hráči U16 proti německému výběru U16, rovněž ti svým soupeřům podlehli.
 

Výsledky přípravných zápasu za březen 2021

Výsledky na webu ČBS - sekce ReprezentacePřípravné zápasy
 

Z čeho se poučit: unusual vs. unusual

Poučné okénko nám tentokrát přináší příklad, který se týká možné speciální dohody v soutěžní dražbě. Představme si následující dražbu, zatímco sedíme na místě W:

Jih svou dražbou ukázal list s 55 na levných.

Jaké jsou možnosti dražby Západu?

Samozřejmě záleží na tom, jaké dohody s partnerem máme. Západ může buď skočit na hru na 4. stupni, nebo dražit nějakou barvu na 3. stupni, včetně 3NT, pokud nemá barvu k ukázání a disponuje zádržemi v levných barvách. Využívaným principem je tzv. unusual vs. unusual. 

Jak funguje princip unusual vs. unusual?

Soupeř ukázal umělou hláškou 2 barvy. Naše linka se tedy snaží vyhrát závazek ve zbývajících dvou barvách. Určitě nechceme hrát závazek v barvě, ve které soupeř ukázal 5list. Ze zbývajících barev, ve kterých můžeme bojovat o závazek, je jedna vyšší (piky) a jedna nižší (srdce).

Využijeme prostoru, který nám soupeř ponechal.

Jak ukážeme fit pro partnera?

Máme tři možnosti:

1) Skok na celou hru v barvě partnera: Dražíme 4 srdce nebo 4 piky, podle toho, kterou barvu partner zahájil. Na tuto hlášku bychom měli mít dlouhý fit (4-5 listý) a hodnoty do útoku, čili snažíme se soupeře naší hláškou částečně i zablokovat.

2) Podpora partnerovy barvy na 3. stupni: Dražíme 3 srdce nebo 3 piky, podle toho, kterou barvu partner zahájil. Na tuto hlášku stačí mít méně bodů, není výzvou do hry, jedná se pouze o předražení. Cílem je především ukázat partnerovi fit a nechat další rozhodnutí o dražbě na něm.

3) Dražba soupeřovy barvy na 3. stupni: Soupeř nám svou umělou hláškou 2NT nechal prostor k využití hlášek 3 trefy a 3 kára. Dražíme 3 trefy, pokud chceme ukázat nižší ze zbývajících barev = srdce. Dražíme 3 kára, pokud chceme ukázat vyšší ze zbývajících barev = piky. Pojďme to demonstrovat na konkrétním příkladě:

  • 1 srdce - (2NT) - 3 trefy?
Soupeř ukázal dvě barvy - trefy a kára. Využijeme principu unusual vs. unusual. 3 trefy tedy ukazují nižší ze zbývajících barev, což znamená srdce. Jelikož partner zahájil 1 srdce, ukážeme touto hláškou fit. Vyloučíme varianty "snaha o předražení s méně body" a "dlouhý fit s hodnotami pouze do útoku". Tím pádem zde to znamená, že 3 trefy ukazují list alespoň na výzvu. Partner tak např. se 14-15 body výzvu přijme skokem na celou hru. Hlášku můžeme použít i se silou na hru, a to v případě, že nám nevadí pozdější okontrování soupeřů, kteří mohou naši manši předražit. 
  • 1 pik - (2NT) - 3 kára?

Soupeř ukázal dvě barvy - trefy a kára. Využijeme principu unusual vs. unusual. 3 kára tedy ukazují vyšší ze zbývajících barev, což znamená piky. Jelikož partner zahájil 1 pik, ukážeme touto hláškou fit. Vyloučíme varianty "snaha o předražení s méně body" a "dlouhý fit s hodnotami pouze do útoku". Tím pádem zde to znamená, že 3 kára ukazují list alespoň na výzvu. Partner tak např. se 14-15 body výzvu přijme skokem na celou hru. Hlášku můžeme použít i se silou na hru, a to v případě, že nám nevadí pozdější okontrování soupeřů, kteří mohou naši manši předražit. 

Jak ukážeme vlastní drahou barvu?

V tomto případě rovněž můžeme využít prostoru, který nám soupeři svou hláškou nabídli. Máme tři možnosti:

1) Skok na celou hru ve vlastní barvě: Dražíme 4 srdce nebo 4 piky, podle toho, kterou vlastní drahou barvu máme. Na tuto hlášku bychom měli mít dlouhou barvu a hodnoty do útoku, čili snažíme se soupeře naší hláškou částečně i zablokovat.
2) Ukázání vlastní drahé barvy na 3. stupni: Dražíme 3 srdce nebo 3 piky, podle toho, kterou drahou barvu držíme. Na tuto hlášku stačí mít méně bodů, v tomto výjimečném sledu nemusí forsovat, pokud se tak s partnerem dohodnete. Cílem je především ukázat partnerovi vlastní barvu a nechat další rozhodnutí o dražbě na něm.
3) Dražba soupeřovy barvy na 3. stupni: Soupeř nám svou umělou hláškou 2NT nechal prostor k využití hlášek 3 trefy a 3 kára. Dražíme 3 trefy, pokud chceme ukázat nižší ze zbývajících barev = srdce. Dražíme 3 kára, pokud chceme ukázat vyšší ze zbývajících barev = piky. Pojďme to demonstrovat na konkrétním příkladě:
  • 1 srdce - (2NT) - 3 kára?
Soupeř ukázal dvě barvy - trefy a kára. Využijeme principu unusual vs. unusual. 3 kára tedy ukazují vyšší ze zbývajících barev, což znamená piky. Jelikož partner zahájil 1 srdce, ukážeme touto hláškou vlastní barvu. Vyloučíme varianty "snaha o předražení s méně body" a "dlouhá barva s hodnotami pouze do útoku". Tím pádem zde to znamená, že 3 kára ukazují list alespoň na výzvu. Partner tak např. se 14-15 body a s fitem výzvu přijme skokem na celou hru. Bez fitu může opakovat vlastní barvu nebo dražit 3NT se zádržemi v levných barvách. Je důležité mít na paměti, že bez fitu můžeme skončit v závazku 3NT, výzva by tedy měla být opravdu kvalitní. Možnou domluvou je ta, že přímá dražba drahé barvy ukáže právě výzvu, zatímco ukázání barvy prostřednictvím soupeřovy barvy ukazuje již forsing do hry. Hlášku můžeme použít i se silou na hru, a to v případě, že nám nevadí pozdější okontrování soupeřů, kteří mohou naši manši předražit. 
  • 1 pik - (2NT) - 3 kára?
Soupeř ukázal dvě barvy - trefy a kára. Využijeme principu unusual vs. unusual. 3 kára tedy ukazují vyšší ze zbývajících barev, což znamená piky. Jelikož partner zahájil 1 pik, ukážeme touto hláškou fit. Vyloučíme varianty "snaha o předražení s méně body" a "dlouhý fit s hodnotami pouze do útoku". Tím pádem zde to znamená, že 3 kára ukazují list alespoň na výzvu. Partner tak např. se 14-15 body výzvu přijme skokem na celou hru. Bez fitu může opakovat vlastní barvu nebo dražit 3NT se zádržemi v levných barvách. Je důležité mít na paměti, že bez fitu můžeme skončit v závazku 3NT, výzva by tedy měla být opravdu kvalitní. Možnou domluvou je ta, že přímá dražba drahé barvy ukáže právě výzvu, zatímco ukázání barvy prostřednictvím soupeřovy barvy ukazuje již forsing do hry. Hlášku můžeme použít i se silou na hru, a to v případě, že nám nevadí pozdější okontrování soupeřů, kteří mohou naši manši předražit. 

Z čeho se poučit?

Poučné okénko nabídlo možnost využití prostoru v oboustranné dražbě, kdy soupeř ukázal 2 známé barvy. Ať už používáte jakýkoliv způsob dražby po tomto sledu, je důležité být domluven s partnerem, abyste významy hlášek chápali oba stejně a mohli se na dohodu spolehnout.

 

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner