Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 6. dubna 2021
  • Lucie Kohutová

Čeští junioři zazářili v Bridge International Championship

Čeští junioři zazářili v Bridge International Championship

Dorostenec Ondřej Kaštovský dosáhl titulu March 2021 Funbridge BIC National Champion v online turnaji BIC.

 

 

O akci

Bridge International Championship je mezinárodní soutěž organizovaná na platformě Funbridge. Cílem je spojit všechny milovníky bridže, kteří mají příležitost se utkat mezi sebou v online turnaji, porovnat dovednosti s hráči z celého světa a v neposlední řadě získat Funbridge Points a dostat se do žebříčků.

V této edici se soutěžilo se o tituly March 2021 BIC International Champion a National Champion.

BIC se konalo od 27. března do 4. dubna 2021. Bylo rozděleno do dvou částí. Kvalifikace se uskutečnila od 27. března do 1. dubna 2021 a zahrnovala 100 turnajů po 8 rozdáních s MP skórováním. Finále se odehrálo od 3. do 4. dubna 2021 a sestávalo z 10 turnajů po 8 rozdáních s MP skórováním. Turnaje byly k dispozici na Funbridge kdykoli během daného týdne. 

V kvalifikaci bylo nutné nutné odehrát minimálně 5 turnajů. Jakmile bylo dosaženo tohoto milníku, z výsledků z 5 nejlepších turnajů bylo spočteno průměrné skóre a to určilo pořadí. Pro kvalifikování se do finále musel tento výsledek dosáhnout výše minimálně 56 % (roven nebo vyšší). Na konci této fáze mistrovství obdrželi všichni hráči, kteří se kvalifikovali do finále, 50 diamantů (virtuální měna na Funbridge).

Ve finále bylo nutné odehrát všech 10 turnajů. Poté byl výsledek, založený na průměru ze všech turnajů, zanesen do žebříčku. BIC world rankings - světový žebříček - byl vytvořen a zveřejněn po skončení finálové části.

The March 2021 Funbridge BIC International Champion - to je titul, který byl udělen hráči s nejvyšším skóre v BIC světovém žebříčku.

Ceny:

1. 5 000 diamantů + titul March 2021 Funbridge BIC International Champion 
2. 3 000 diamantů
3. 1 500 diamantů

Tito tři nejlepší hráči obdrželi také 6měsíční předplatné online časopisu BeBRIDGE.

4.-10. 200 diamantů
11.-50. 100 diamantů
51.-100. 50 diamantů

Těchto 97 hráčů obdrželo také 2měsíční předplatné online časopisu BeBRIDGE.

Národní pořadí se vyhlašovalo pouze za účasti alespoň 10 hráčů reprezentujících danou zemi. V takovém případě obdržel nejlepší hráč dané země titul "The March 2021 Funbridge BIC National Champion". České republice se tentokrát podařilo podmínky účasti naplnit a čeští hráči tak mohli soutěžit i mezi sebou.

Ceny za národní žebříček:

1. 1 000 diamantů + titul March 2021 Funbridge BIC National Champion
2. 800 diamantů
3. 500 diamantů

Tito 3 hráči obdrželi také 4měsíční předplatné online časopisu BeBRIDGE. 


 

Výsledky

Z České republiky se zúčastnilo 25 hráčů. Hned 18 z nich dosáhlo hranice 56 %, která zajistila kvalifikaci do víkendového finále. Ve světové konkurenci dosáhli solidních umístění, těsné souboje se strhly také o pořadí v národním žebříčku.

Pořadí českých finalistů (v závorce celkové pořadí):

1. (24.) Ondřej Kaštovský
2. (40.) Lucie Kohutová
3. (68.) Jiří Baláš

4. (93.) Milan Macura
5. (115.) Daniel Vachtarčík
6. (120.) Veronika Dolanská
7. (171.) Kamil Žylka
8. (183.) Vladimír Nulíček
9. (256.) Maxim Žmak
10. (311.) Soňa Hájková
11. (357.) Zuzana Otradovcová
12. (467.) Petr Karlík
13. (522.) Hynek Svoboda
14. (574.) Jan Hlaváč
15. (613.) Miron Tegze
16. (709.) Jitka Fanfulová
17. (836.) Lukáš Kolek
18. (893.) Robert Kvaček

Celkové pořadí - nejlepších pět hráčů celého mistrovství:


Ohlasy na akci

Bylo možné porovnat organizaci a formát soutěže s edicí, která se uskutečnila na konci loňského roku. Tehdy se ve finále započítávaly nejlepší 3 z 5 turnajů, které finalista odehrál. Významnější roli tak hrála náhoda, velmi záleželo na tom, jaké turnaje měl hráč možnost odehrát. Tentokrát se započítávaly výsledky ze všech odehraných 10 turnajů, které představovaly obrovskou porci partií. Možná až příliš velkou, vzhledem k tomu, že k jejich odehrání byly určeny pouze dva dny. Při jednom špatném výsledku už bylo náročné (až nemožné) bojovat o přední příčky, takže mohla klesat motivace. Možným zlepšením by mohlo být započítání 8 z 10, resp. 10 z 12 turnajů, kdy bridžista hraje dál s vědomím, že se špatného výsledku v konečném zúčtování zbaví.

Nepochybně je možné prohlásit, že takový turnaj představoval velký nátlak na psychiku a koncentraci, kdy bylo náročné se plně soustředit po celou dobu hraní. Souvisí to s hraním online, u kterého hráči necítí takovou míru motivace, jsou v domácích podmínkách často rozptylováni okolními vlivy a podobně. 

Přesto existují recepty k úspěchu, o které se s námi podělil národní šampion, dorostenec Ondřej Kaštovský:

"Snažil jsem se hrát především obyčejně, zbytečně neriskovat. Za mými dobrými výsledky stálo i to, že jsem ve finále vydražil snad všechny slemy. Řekl bych, že jich bylo okolo desíti, a když jsem za každý získal cca 80 %, určitě to přispělo konečnému výsledku. Obecně jsem se snažil hrát slemy v bez trumfech, pokud to bylo jen trochu možné, i když jsme s partnerem v průběhu dražby nalezli fit. Tato rozhodnutí představovala mnohdy i 30% rozdíl na partii. Kromě toho je moje zkušenost taková, že s Arginem (umělou inteligencí - robotem - na Funbridge) se vyplácí dražit a hrát agresivněji, především co se týká zahájení a soutěžní dražby (s dobrou barvou/dobrou kombinací barev). V jednostranné dražbě totiž robot takové problémy nemá, zatímco soutěžní dražba je pro něj náročnější, často nevydraží manši nebo najdeme dobrou obranu. Musí se však jednat o zdravou agresivitu, v opačném případě hrozí zbytečné předražování ze strany partnera. S tímto přístupem se mi dokonce podařilo zvítězit ve dvou turnajích."Turnaje českého vítěze O. Kaštovského

 

Ondra si za svůj počin na národní úrovni odnesl 1000 diamantů, které mu umožňují hrát další placené turnaje na Funbridge. Kromě toho získal další diamanty za to, že se kvalifikoval do finále a skončil v celkovém hodnocení do 50. místa, konkrétně na 24. místě z více než tisícovky finalistů.

Snad jeho úspěch motivuje další české hráče, aby se zúčastnili příštích edic této celosvětové soutěže.

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner