Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 2. května 2021
  • Lucie Kohutová

Přípravné zápasy mládežnické reprezentace: duben 2021

Přípravné zápasy mládežnické reprezentace: duben 2021

Reprezentanti U16 i U26 si poradili se svými soupeři během dubnových přípravných zápasů.


 

Přípravné zápasy mládežnické reprezentace U16

Jeden tým kategorie U16 se zúčastnil přípravného zápasu s Řeckem ve středu 28. 4. 2021 na BBO. Pro větší dynamiku se odehrály tři kratší segmenty po šesti rozdáních. Českým hráčům se v celkovém součtu dařilo lépe než řeckým soupeřům.
 

Přípravné zápasy mládežnické reprezentace U21 a U26

Středa 28. 4. znamenala bridžový večer také pro hráče z kategorie U21, respektive U26. S jediným rozdílem oproti reprezentantům U16 - zatímco ti odehráli 3x6 partií, na starší a zkušenější čekaly tři sety po sedmi partiích. Soupeře českých účastníků představoval výběr Francie. Češi své francouzské soupeře zaskočili a podařilo se jim zvítězit.
 

Výsledky přípravných zápasu za duben 2021

Výsledky na webu ČBS - sekce ReprezentacePřípravné zápasy
 

Z čeho se poučit: obrana kontrovaného závazku

V poučném okénku se zaměříme na obranu kontrovaného částečného závazku, kterou museli podstoupit hráči Francie U26:


 

Jaký list se představit u hráče Jihu?

Za předpokladu, že 2 kára již ukazují 5-5 na drahých barvách, lze usuzovat, že následná dražba slibuje minimálně rozlohu 6-5, ne-li dokonce 6-6.

Co vynést?

Nabízí se např. eso srdcové a další srdce za účelem poslání snapu partnerovi. Obránce na Východě se rozhodl jinak, ale dobře - a vynesl káro. Ukázal se list Severu. Hlavní hráč přiložil malé káro, East hraje krále, ten je snapnut malým pikem. Následuje eso pikové a kluk pikový.


 

Jaké zdvihy uhraje obrana?

Obránce by se měl nyní zamyslet nad zdvihy, které může jeho linka uhrát. V kárech žádný potenciál není vzhledem k šikeně hlavního hráče. V srdcích drží páté eso se sedmičkou, dva zdvihy je možné získat pouze za předpokladu, že partner drží singl figuru (pak se sedmička může stát stoperem v této barvě). Otázkou je, nakolik je tato možnost vzhledem k agresivní dražbě Jihu v druhé hře proti první pravděpodobná. Jestliže Jih disponuje rozlohou 6-6, nejspíše nebude možné závazek porazit. Partner uhraje maximálně krále pikového a jeden tref, společně s dámou pikovou a esem srdcovým by to nebylo dost. Je nutné tedy uzmout trefové zdvihy dva, což lze, pokud hlavní hráč začal s rozlohou 6-5-0-2. V tom případě je nutné odstřihnout list dummyho, aby hlavní hráč nemohl hrát trefy ze stolu.


 

Vidíte, jak je možné toho dosáhnout? Další káro, respektive Západem zahraný tref dají hlavnímu hráči tempo vypracovat si vstup na stůl v srdcích a expasovat krále. Jedinou možností, jak závazek porazit, je po získání dámy pikové zahrát eso srdcové a srdci, dokud má partner stále trumf. Může totiž srdci snapnout a následně poklidně odejít vysokým kárem. South v koncovce musí přijít s trefem od krále a East bere kýžené dva trefové zdvihy.

Je zřejmé, že pokud by East opravdu držel srdcovou figuru, mohl by být takové zahrání fatální, zvlášť pokud by linka E-W měla přirozené zdvihy v srdcích k uhrání. Na druhou stranu je třeba zvážit, která z variant bude pravděpodobnější. Zde se nabízí přijetí faktu, že dobrovolně dražená srdcová barva v nepříznivém stavu manší musí být velmi kvalitní.


Z čeho se poučit?

Pokud jsme okontrovali soupeřům částečný závazek, vezmeme si dostatečný čas na rozmyšlenou pro naplánování obrany. Zadání/upadání takových závazků bude přinášet dvouciferné swingy a určitě se vynasnažíme, aby to byly zisky naší linky. Představujeme si skryté listy soupeřů, bereme v úvahu, zda by soupeř s konkrétním typem listu nedražil jinak. Hlavní hráč má vlastní plán sehrávky, který by mu soupeři neměli pomáhat realizovat.

 

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner