Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 24. října 2021
  • Lucie Kohutová

Czech Bridge Tour Praha 2021

Czech Bridge Tour Praha 2021

Vítězi VC Prahy 2021 se stali František Králík a Lukáš Barnet před páry Klemš - Scháňka a Nulíček - Veselka.

O akci

Během víkendu 16.-17. října 2021 se uskutečnila Velká cena Prahy, i letos hrána jako Memoriál Hanky Pokorné. Tento turnaj je obvykle řazen do série Czech Bridge Tour, tedy mezi pět párových soutěží hraných po dobu jednoho roku v různých městech na území České republiky, jejíž konečné pořadí hráčů slouží jako kvalifikační klíč pro přihlašování na Mistrovství České republiky párů s TOP hodnocením, které představuje vyvrcholení sezóny. Letos však bylo od tohoto systému upuštěno vzhledem k pandemii COVID-19, která umožnila odehrání pouze dvou turnajů patřících do této série - a to VC Znojma a VC Prahy. Proto nebude seriál Czech Bridge Tour vyhlašován a jeho výsledky neovlivní přihlašovací listinu do jiných turnajů.
 

Účastníci

Letošního párového turnaje se zúčastnilo 35 párů, což je o 10 méně než v roce 2019. Ve startovním poli se u všech hráčů objevily české vlaječky, zahraniční účastníky jsme tentokrát nepřivítali. Nedělní soutěž družstev si zahrálo 10 čtyřčlenných týmů, což je naopak nárůst vzhledem k 8 družstvům z turnaje před dvěma lety. Pro hráče bylo důležité také kumulativní hodnocení obou soutěží, jelikož vítězové celého memoriálu získávají speciální ocenění.
 

Formát soutěže

V párovém turnaji se odehrála dvě kola po 26 rozdáních, celkem tedy 52 rozdání. V turnaji družstev si každý tým zahrál proti všem ostatním 4 partie. 
 

Průběh soutěže

V prvním kole překvapili Vladimír Nulíček a Michal Veselka, když zvítězili s více než 62 %. Hranici 60 % překonal ještě průběžně druhý pár Lukáš Barnet - František Králík. Na 3. místě se drželi Erik Klemš a Martin Scháňka. 

Ve druhém kole významně vylepšili svou pozici Jana Erdeová a Otakar Svoboda, když nahráli přes 61 %. Na druhém a třetím místě se nacházely páry, jimž výsledek přinesl celkové umístění v první desítce: Zdeněk Frabša a Vít Volhejn s 60,17 % a Jana Hubená - Petr Hubený s 59,42 %. 


 

Výsledky

Celkovými vítězi se stali František Králík a Lukáš Barnet.


 

Na 2. místě skončili Erik Klemš a Martin Scháňka.


3. místo obsadil pár Vladimír Nulíček - Michal Veselka.

Výsledky hlavní párové soutěže


V soutěži družstev zvítězil tým Risky Cats ve složení Lucie Kupková, David Vozábal, Jakub Vojtík a Jiří Emmer.

Výsledky soutěže družstev
 

Celkovými vítězi Memoriálu Hanky Pokorné se stali Erik Klemš a Martin Scháňka.


Vyjádření medailistů

V bridži je pro nového hráče po dlouhou dobu obtížné s ostatními soupeřit. První větší úspěch je pro mě radostí i úlevou. Díky za příjemný turnaj.

Michal Veselka, 3. místo
 

Jiz tradičně druhým rokem jsem měl tu čest si zahrát VC Prahy s Erikem Klemšem. Minimálně pro mě se celé „pocovidové“ hraní trochu neslo v duchu, že potřebuji po té dlouhé pauze zjistit, jestli mám ještě chuť vůbec hrát, a hlavně zda jsem to úplně nezapomněl...

Ráno před turnajem jsem si, dle svého zvyku, zašel do oblíbené kavárny na kávu a dortík a tedy minimálně pro samotný start do turnaje jsem se cítil plně připraven. Po příchodu mě hned zasáhla známá vůně řízků, která k VC Praha již neodmyslitelně patří, a velká spousta starých známých tváří, které jsem dlouho neviděl. V sále se sešlo solidních 35 párů a stačilo tedy už jen začít hrát.

Hned v prvním kole jsme ale narazili na tvrdé zkušenosti v podání páru Kuk-Vrkoč a v první partii jsme upadli za svěžích 200, což byla nepřekonatelná 0. V druhé partii jsme naštěstí vydražili a splnili jako jeden ze dvou párů srdcový slam a od stolu jsme tedy ve výsledku odcházeli ve smířlivé náladě a ne úplně zdehonestováni hned ze startu. Celý turnaj se nesl v duchu pro mě zajímavých a poměrně živých partií a nakonec se nám po celém dni povedlo urvat 2. místo.

Následně za mnou přišel Erik, zda by nestálo za to přehodnotit naši účast v týmové soutěži, kterou jsme původně ani hrát neměli. Program na neděli jsem měl volný, a tak tedy následoval hon na druhý pár do týmu. Naštěstí jsem zaslechl Danču Hnátovou, že jim pár odřekl a jsou tedy volní, takže výsledná volba byla jasná.

V týmech se nám opět v zásadě dařilo, ale bohužel po ne úplně dobrém finiši jsme obsadili opět 2. příčku, což nám s Erikem nakonec stačilo na „hráče víkendu“. Po dlouhé bridžové pauze jsem byl nakonec s výsledkem neobyčejně spokojen s vědomím toho, že rok nehraní si vybral svou daň a je třeba pořádně zabrat...

Martin Scháňka, 2. místo
 

16. 10. 2021 se uskutečnila Velká cena Prahy a spolu s Velkou cenou Znojma se jednalo o jeden z prvních velkých turnajů konaných prezenčně po omezeních způsobených pandemií onemocnění covid-19. Vidět na startovní listině celých 35 párů bylo velmi potěšující – ukázalo to, že ani dlouhá pauza bridžisty neodradila a hráči stále chtějí změřit své síly s ostatními na klasických prezenčních turnajích. Vítězství nám s Lukášem samozřejmě přineslo ohromnou radost, ale snad ještě lepší byl opět zážitek ze samotné hry. Mohli jsme si konečně u stolu zavtipkovat se skutečnými lidmi, dát si u hry nápoj osvěžujícího charakteru s přáteli a pocit karty plesknuté na stůl se ukázal být daleko více uspokojivý než jakýkoli počet kliknutí na BBO. Jak hezky řekl Petr Vrkoč, tento turnaj je snad příslibem lepších časů pro český bridž a doufejme, že se dále budeme scházet na turnajích v podobně hojném počtu.

František Králík, 1. místo

Galerie

Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie
Obrázek galerie

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner