Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Výsledky soutěží
  • Zveřejněno 7. listopadu 2021
  • Lucie Kohutová

Mistrovství ČR párů s TOP hodnocením 2021

Mistrovství ČR párů s TOP hodnocením 2021

Aleš Medlín a Vít Volhejn se stali mistry ČR pro rok 2021 v párovém turnaji s TOP hodnocením.

Výsledky MČR TOP 2021

 

O akci

Během víkendu 6.-7. listopadu se uskutečnil první z řady párových přeborů ČR 2021 - Mistrovství České republiky párů s TOP hodnocením. Navzdory tomu, že byl v roce 2018 zaveden nový formát, v rámci něhož se účastnilo 22 párů na základě umístění v seriálu Czech Bridge Tour, letošní ročník byl otevřen všem hráčům. Důvodem zrušení této "kvalifikační podmínky" byla samozřejmě situace související s COVID-19. V letošní sérii si totiž bridžisté mohli zahrát pouze CBT Znojmo a CBT Praha, pouhé dva turnaje z běžných pěti. Výbor ČBS rozhodl, že letošní pořadí seriálu nebude vyhlašováno a nebude ani měřítkem účasti pro párový přebor ČR. Neuskutečnil se tak ani Prezidentský pohár, který byl primárně určen bridžistům vykazujícím se většinou nižší výkonností a umožňoval jim získat stříbrné body. 
 

Účastníci

Vzhledem k tomu, že se jedná o přebor ČR, je toto mistrovství ryze českou záležitostí, respektive každý jeho účastník musí být členem Českého bridžového svazu se zaplaceným (letos výjimečně pouze rekreačním) členstvím. Letošního ročníku se zúčastnilo 28 párů.
 

Formát soutěže

Mistrovství ČR párů s TOP hodnocením se uskutečnilo v nejspravedlivějším možném formátu, když se během dvoudenního klání potkal každý s každým v minizápase na 3 rozdání. Odehrálo se tak celkem 81 rozdání, z toho 2x27 rozdání v sobotu a zbývajících 27 rozdání v neděli.
 

Průběh soutěže

V 1. kole získal pouze jediný pár skóre nad 60 %, a to Jan Martynek - Petr Pulkrab, když uhráli 61,68 %. Následovali je Martin Melčák a Jakub Vojtík s 59,54 %, 3. místo těsně hájili Ondřej Bahník - Petr Bahník s 58,69 %. 


Kdo zahájil turnaj partií číslo 1 s listem W, musel hned na začátku čelit vysokostupňovým rozhodnutím:

Takové listy totiž nepřicházejí každý den. Vzhledem k tomu, že partii zahajuje dražbou Sever, je Západ až poslední na řadě. Je velmi pravděpodobné, že po dvou pasech přijde otevření 1, 2 nebo 3 piky. 1 pik poskytuje nejvíce prostoru, lze použít dvoubarevný zásah 2 piky slibující srdce s levnou.

I přes možný pikový blok Severu by měl Východ najít hlášku 4 srdce vzhledem ke dvěma jistým užitečným figurám pro partnera a krátkosti pikové. To Západ určitě povzbudí k další dražbě, zbývá jen nepřelicitovat příliš vysoko. Při preventivním zahájení Jihu je prostoru méně, West pravděpodobně bude schopen ukázat dvoubarevný list i na vyšším stupni, ale jeho partner bude pouze vybírat barvu a nebude mít možnost ukázat rezervu. Přesto je list Západu natolik silný, že jej pravděpodobně přesvědčí k další dražbě, a vylicitovat slem se tak nabízí i při vysokostupňové soutěžní dražbě.


Jak odbránit závazek 3 piky (a třeba i s kontrou) v partii číslo 6?

Obrana má jisté 2 pikové a 2 trefové zdvihy. Srdcový i kárový impas sedí, takže v červených barvách není žádná šance na získání pádového zdvihu. Je tedy třeba jej získat v trefech. Není nutné tref ihned vynést. Jih má totiž k dispozici dva pikové vstupy na dvojité podehrání trefové dámy na stole. Tref tedy stačí zahrát, jakmile se Jih dostane do zdvihu na pikovou figuru. Sever pak i přes případnou eliminaci ze strany hlavního hráče může přejít zpět k partnerovi druhým pikem, následuje druhé podehrání trefy, tím pádem vypracování třetího zdvihu trefového a upadání závazku. Jestliže Jih zaspí a tref nevynese, hlavnímu hráči zůstane prostor pro vyeliminování červených barev a vpuštění hráče Severu.


Partie číslo 27 prvního kola přinesla rovněž různorodé výsledky:

Na čtyřech stolech se linka E-W chybně rozhodla nepředražit trefové závazky na 4., respektive 5. stupni. N-S tak kolektovali jednoduchých 9 zdvihů a nadprůměrné skóre. Jestliže se hrál srdcový závazek z W, pak sehrávající vždy uhráli 11 zdvihů, i když minimax ukazuje pouhých 10. Jak závazek porazit? Je nutné, aby Sever podnesl své AKQ v trefech! J trefový je totiž jediný způsob, jak dostat partnera do zdvihu, aby mu poslal pikový snap. Nutno podoktnout, že by toto zahrání bylo realizovatelné, pokud by se N rozhodl vynést káro za účelem hledání vstupu v partnerově listu. Ihned se ukáže, že partner v kárech žádné hodnoty nemá, jakmile by se tedy Sever dostal do zdvihu esem srdcovým, nezbyla by mu jiná šance než vynést malou od svých figur. Takové zahrání je však pravděpodobnější v turnaji s IMP hodnocením, kdy je zjevné, že potenciální ztráta je pouhý 1 IMP. Zde se hraje o každý zdvih a nechat uhrát hlavního hráče zdvih na 10 trefovou by určitě stálo hodně % ve výsledkové listině.


Ve druhém kole hranici 60 % pokořily hned tři páry: Aleš Medlín a Vít Volhejn s 61,68 %, Jaroslav Maňák - Vladimír Vondřich s 61,40 % a Soňa Hájková - Ivo Walach s 60,54 %. Za nimi zela téměř 4% propast.


Ve druhém kole se v celé kráse ukázalo kouzlo topového hodnocení:

Pouze čtyři páry vydražily velký slem, který lze uhrát při pravděpodobném rozložení srdcové barvy 4-3 u soupeřů. Za vylicitování 7 piků je "pouhých" 81 %, jelikož dva páry zvolily NT, které v turnajích s topovým hodnocením nesou větší zisky. Přitom linie sehrávky je v obou případech stejná. Většina zbylých párů se zastavila na 6. stupni. V tomto rozdání je pravděpodobně klíčové vědět o 6listu pikovém v listě Severu. Pak totiž Jihu stačí se zeptat na esa, a když zjistí, že Sever má tři s dámou, napočítá s 6 piky, svými 5 srdci a dvěma esy 13 zdvihů. Jednou z možných jednostranných dražeb je 1S - 2H - 3S, kdy ale Sever musí vyhodnotit svůj list i se singlem v partnerově barvě jako list s rezervou, což ho povede k opakování barvy skokem, tím pádem k ukázání 6listu. 

Milan Macura a Lukáš Teichmann byli jedinými hráči, kteří se zastavili na 6. stupni v beztrumfovém závazku. Sami můžete z výsledků posoudit, jaký rozdíl to udělalo ve skóre: 69 % vs. 42 %. 


V závěrečném kole zazářili Martin Melčák a Jakub Vojtík, když uhráli 65,53 %. Těsně nad 60 % skončili ještě Jakub Šlemr s Františkem Králíkem a Aleš Medlín s Vítem Volhejnem. Mezi prvním a třetím jmenovaným párem se také uskutečnil velmi těsný souboj o celkové vítězství.


V partii číslo 3 závěrečného nedělního kola se objevil jeden zajímavý sehrávkový problém:

West se stane vydražitelem závazku 3NT. Pokud Sever vynese tref, nemůže být závazek nikdy splněn. Hlavní hráč musí jedno kolo trefů propustit, a jakmile se Sever dobere na eso kárové, může podehrát Q srdcovou na stole, aby se partner nedostal do potíží. Do těch se totiž dostane po károvém výnosu. Západ bere první zdvih a vrací další káro s úmyslem je vypracovat. Pokud nyní Sever vezme a zahraje tref, Západ může jedno kolo pustit a vzít až druhé. Následně bude Jih v úzkých. Musí si odhodit celkem 3 karty na vypracovaná kára. Zahodí jeden pik, jedno srdce, ale co dál? Jestliže zkrátí svou trefovou barvu, pak jej hlavní hráč vpustí na tref. Obrana sice získá 3 trefové zdvihy a eso kárové, ale Jih musí přijít od K srdcového k dámě na stole, což činí zdvih č. 9 pro hlavního hráče. 

Kdyby na počátku po získání esa kárového vrátil Sever srdci, nikoliv tref, partie by dospěla do této koncovky:

Nyní má hlavní hráč dokonce dvě možnosti vpustky: když zahraje srdci, Jih získá dva srdcové zdvihy. Pak ale musí zahrát K trefového, které hlavní hráč pustí, následně uhraje zdvih na J, jelikož Jih musí přijít s trefem od dámy. Pokud by se rozhodl vypustit obránce trefou, zahraje eso trefové a tref. Jih získá tři trefové zdvihy, ale pak opět musí přijít od figury - tentokrát od krále srdcového k dámě na stole.

Tyto linie však nejsou na první pohled patrné. Hlavní hráč se musí rozhodnout, u kterého hráče je K srdcový. Pokud "sedí" (je u Severu), pak musí po pozdější vratce trefové pustit tref a hrát expas. Kdyby se totiž dostal do zdvihu Jih, měl by pak po získání 4 zdvihů pro obranu jednoduchý srdcový odchod a jeho partner by uhrál K srdcového. To by se nestalo při zahrání expasu srdcového, jelikož v tu dobu by již Sever neměl žádné trefy k uhrání.


Výsledky

Nejlepším párem se s 59,12 % stali hráči Aleš Medlín a Vít Volhejn.


 

Na 2. místě se ztrátou pouhé jedné desetiny procenta skončili Martin Melčák a Jakub Vojtík.


 

3. místo obsadil dámský pár Eva Bahníková - Pavla Svobodová s 56,65 %.


 

Další ocenění

Nejlepší seniorský pár: Jaroslav Maňák - Vladimír Vondřich


 

Nejlepší juniorský pár: Adam Pyszko - Ondřej Kaštovský


Nejlepší smíšený pár: Eva Fořtová - Tomáš Fořt

Odkaz na celkové výsledky MČR párů s TOP hodnocením 2021


Poděkování za vedení soutěže patří Dušanu Šlachtovi.

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner