Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 24. listopadu 2023
  • Lucie Kohutová

5. Mistrovství střední Evropy mládeže

5. Mistrovství střední Evropy mládeže

5. Mistrovství střední Evropy mládeže je za námi. V článku se dozvíte o průběhu a konečných výsledcích soutěží ve všech kategoriích.

Mládežnické mistrovství střední Evropy s rekordním počtem účastníků

Kdo získá tituly mládežnických párových a týmových mistrů střední Evropy? To byla otázka, kterou si kladli bridžoví hráči z Polska, Slovenska, Estonska, Norska, Maďarska, Německa a Česka. Již pátým rokem měli mládežničtí reprezentanti možnost poměřit síly na listopadové bridžové akci pro mládež. Letošní rok překvapil obrovským zájmem bridžových reprezentací z mnoha zemí, proto byla účast omezena pouze pro mladší kategorie. Přesto se zúčastnilo úctyhodných čtrnáct týmů s hráči staršími 16 let a deset týmů U16.

Zahraniční účastníci v srdci Evropy

Kde jinde by se mělo konat Mistrovství střední Evropy, než v samotném srdci Evropy, v hlavním městě České republiky Praze? Turnaje se odehrály v pražském bridžovém klubu, který svou výhodnou lokací v centru města nabízel účastníkům možnost návštěvy nejproslulejších historických památek. Formát mistrovství se vždy přizpůsoboval počtu účastníků, bridžisté zažili za doby covidu i jeho online podobu. Nejraději se ale všichni scházejí naživo a vytvářejí si nová bridžová kamarádství na mezinárodní úrovni, čímž budují a rozšiřují mládežnickou bridžovou komunitu. V pátek 17. listopadu odstartovalo v 9:15 CET Mistrovství Evropy mládežnických párů s účastí 26 párů v U16 kategorii a 23 párů v „U17+“ kategorii. O víkendu 18. a 19. listopadu program pokračoval Mistrovstvím Evropy mládežnických družstev. Celkem se zúčastnilo dvacet čtyři družstev, z toho deset v kategorii do 16 let. V sobotu proběhla kvalifikace švýcarským způsobem na 7x7 partií a v neděli čtyřčlenné finále pro každou kategorii zvlášť. Zbylé týmy vytvořily čtveřice na základě umístění v základní části a obdobně jako finalisté hráli 3x10 partií každý proti každému ve skupině. Poháry vyhráli první tři týmy z finále A, připraveny byly také medaile pro vítěze jednotlivých skupin.

“Můžeme u tebe přespat?”

Jelikož je Praha sídlem Českého bridžového svazu, mnoho českých bridžových turnajů se odehrává právě zde. Za mládežnické centrum je však považován Havířov, město na úplném východě České republiky. Není divu, že mladí hráči cestující za turnaji do Prahy hledají možnosti přenocování právě u místních bridžistů. Nejinak tomu bylo I během Mistrovství střední Evropy mládeže. Když již sedmý dorostenec zoufale žádal známé o možnost přespání tři dny před zahájením mistrovství, vložil se do toho Daniel Vachtarčík, trenér, duše a pohon Havířovské bridžové akademie: “Zajistím ubytování v hotelu, ale potřebuji vědět, kdo ještě nemá zajištěné ubytování jinde.” Kdo měl dosud domluvené ubytování, “záhadně” o něj přišel. Všichni chtěli nocovat společně v hotelu. A Daniel Vachtarčík společně s nimi jako dozor ve stejném pokoji: “Pokud přežiju tohle, tak už asi všechno.”

Tímto děkujeme Českému bridžovému svazu, že v plné výši podpořil ubytování českých účastníků mistrovství.

Partie na cestě k vítězství

Následující partie pocházejí z prvního finálového zápasu v kategorii U17+ mezi týmy Czechia U23 a SLO-POL U24.

West North East South
      pass
pass 2S 3H pass
4H pass pass pass
 
Otevření 2 piky je v juniorském agresivním duchu – alespoň 5list pikový. Po pase partnera nemá Zdeněk Tomis ambice hrát žádný celoherní závazek, tak se svým zahájením snaží znepříjemnit život soupeřům. Emílie Sýkorová zasáhla 3 srdce a její partner Richard Gabriel byl dost odvážný na to, aby dorazil do manše. Výnos 6 pikovou po zamyšlení bere Zdeněk esem a vrací A trefové a tref ve snaze dostat snap ve třetím kole. Bohužel pro něj Emílie přesnapne a po dvojím trumfnutí nemá problém získat 10 zdvihů. Kdyby začal Zdeněk pouze s dublem srdcovým a jeho partner Adam Pyszko například s K98 v trumfech, mohl tímto zahráním vypromovat partnerovi zdvih, na který by jinak neměl nárok. Na druhém stole se Matyáš Lysek a Ivo Walach zastavili pouze ve 3 srdcích, takže tým SLO-POL U24 získal užitečných 10 IMP. Ne každý hlavní hráč splnil závazek 4 srdce. Jestliže obrana nerozehraje trefy, je nebezpečné třikrát bezhlavě trumfnout. Dummymu pak totiž chybí vstupy na vypracované trefy a ztrácí kontrolu nad károvou barvou.
 
West North East South
      pass
pass 1H 3C 3H
5C X pass 5H
pass pass pass  
 
Zdeněk Tomis opět zvolil agresivnější způsob zásahu do dražby a na 1 srdce dražil rovnou 3 trefy. Emílie Sýkorová svou hláškou 3 srdce poskytla lince NS královský dražební prostor. Adam Pyszko však zvolil přímou hlášku 5 trefů a na X Richarda Gabriela a únik do 5 srdcí už ani jeden z hráčů nenašel další hlášku. Na trefový zásah je možné dražit přímo 6 trefů. Představte si u partnera sedmé AK v trefech a nic kolem. I kdyby měl dubl pik, je mnohem pravděpodobnější, že se soupeři pokusí stáhnout srdcový zdvih. Pak bude čas na vypracování káry a zahození ztrátového piku. 6 trefů tak může být snadno splněno. Kromě toho se může stát, že tam soupeři budou mít 5 srdcí. Pak třeba 6 trefů spadne, ale bude to dobrá obrana proti -650. Ve scénáři, který nastal, linka EW vydělala, jelikož nebyla v závazku ani potrestána. Kdyby Adam Pyszko zvolil místo 5 trefů alespoň hlášku 4 srdce, napsali by Češi minimálně 500, případně 800 za poražený závazek s X, které by Zdeněk se singlem ve vedlejší barvě a esem navíc nepochybně dal sám. Ke štěstí Čechů se tahle partie hrála pouze „pro radost“, protože věděli, že druhý stůl ji z časových důvodů vůbec neodehraje.
 

A vítězi jsou...

Po kliknutí na odkazy níže naleznete kompletní výsledky jednotlivých turnajů.

Central European Youth Pairs Championship U16

1. Michal Vodička – Boris Körös (SLO)

2. Mirkó Juhász-Molnár – Dénes Tökés (HUN)

3. Emma Konštacká – Pavla Slováková (CZE)

Central European Youth Pairs Championship U17+

1. Bernard Kula – Jakub Bereza (POL)

2. Jasper Vahk – Albert Pedmanson (EST)

3. Wojciech Wnuk – Janek Kot (POL)

Central European Youth Teams Championship U16

1. Poland U16 White (Klimiuk M., Stežala J., Michalski J., Stežala F.)

2. CKiS Skawina U14 (Chmielewska A., Mazur A., Mróz B., Stachura A.)

3. Warsaw U16 (Adamczak J., Miszczuk K., Trojanska M., Brzozowski M.)

Central European Youth Teams Championship U17+

1. SLO-POL U24 (Gabriel R., Sýkorová E., Pilat J, Nawrocki J.)

2. Norway U21 (Austad K., Austad M., Brogeland A., Osen E.)

3. Poland U21 Red (Bždziuch J., Luber J., Janik M., Šwiatkowski K.)

Děkujeme, že se tato akce mohla uskutečnit!

Pořadatel: Český bridžový svaz

Organizátoři: Milan Macura, Daniel Vachtarčík

TD: Zdeněk Frabša

Dojmy účastníků

"I had this rather fun deal that I obviously have to talk about to everyone. In teams tournament round 6, board 8 I managed to bid a rather unintelligent 3NT that was supposed to be bluffish to take opponents down from 4H/S. The bidding went: p-2C(precision)-x-3NT-ppp. After opponents had taken two diamond tricks and finessed my SK (king of spades) they managed to follow it up with another spade but then my ST was already high and I cashed my DQ, ST and clubs. Definitely the weakest (18 points) 3NT that I have ever made."

Jürgen Güsson (Estonsko)

"I would like to say that I had a great time playing bridge in Prague. What I would like to write is not only about boards but mostly about an unforgettable experience which was playing against teenagers from other countries and having an opportunity to speak English as well as getting to know how they play in other countries. I'm from Poland and we basically play either polish club or one other similar system. As I have been playing for only one year but I play much, it was the first time I saw people playing other systems. That was a great experience that made me think about some sequences or conventions that might be useful to play. I also pretty much integrated with my friends from bridge club and make friends. The most unforgettable board was one where we played practically the best contract 6c but -1 because one opponent had a singleton and the other had As in that colour so -1 unlucky, but we didn't want to play 6nt as I had a singleton in opponents colour and my partner had singleton in other colour, but 6nt was much better because u have 12 tricks without doing anything. I guess it was a scam board but even though I had a great time. I hope that there will be soon more competition like that."

Ewa Bagrowska (Polsko)

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner