Český bridžový svaz

  • Email: ucbs@seznam.cz
  • Číslo účtu ČBS: 51-0689240257/0100
  • IČO: 00443000
  • Reportáže z akcí
  • Zveřejněno 14. října 2021
  • Jakub Vojtík, Lucie Kohutová

ESFG a Vilnius Cup 2021

ESFG a Vilnius Cup 2021

Český tým obsadil na letošních Hrách malých federací 6. místo a navázal 8. místem v soutěži družstev Vilnius Cup.

 

O akci

Po dlouhé pauze způsobené pandemií se opět uskutečnil větší zahraniční turnaj s českou účastí. Jednalo se hned o kombinaci turnajů, jimiž byly Hry malých federací a Vilnius Cup, konaný zároveň jako Velká cena Polska v párové i týmové soutěži.

Hry malých federací jsou typem soutěže se specifickými podmínkami. Členská základna zúčastněné země nesmí mít více než 700 členů, a vzhledem k tomu, že Česká republika splňuje tento požadavek, může bez účasti největších bridžových velmocí pravidelně bojovat o nejvyšší příčky.
 

Účastníci

Český tým reprezentovala sestava Erik Klemš, Michal Kopecký, David Vozábal a Jakub Vojtík, jenž na poslední chvíli nahradil Jakuba Šlemra. Vilnius Cupu se pak zúčastnil také pár Milan Macura – Lukáš Teichmann, který pro týmovou soutěž doplnila polská dvojice Tadeusz Banach – Jan Romot.
 

Hry malých federací

Český tým zde obhajoval druhé místo z naposledy konaného ročníku 2019, netajili jsme se tedy ambicemi na medailové příčky. Soutěže se zúčastnilo celkem 10 týmů, což je podstatně nižší účast než v jiných ročnících, nepochybně ovlivněná i pandemickou situací. Turnaj se hrál systémem každý s každým na 12 rozdání, po čemž následoval přímý souboj play-off o první, třetí, páté, sedmé a deváté místo. Tyto zápasy se pak hrály formátem na 2x8 rozdání.

Video z ESFG se záběry českého týmu

Po pondělním večerním příletu nás čekalo volné dopoledne, následované schůzkou kapitánů a začátkem samotné hry. Na rozjezd nás čekal příjemný zápas proti Slovensku, ve kterém se nám dařilo i výsledkově, a do turnaje jsme vstoupili ziskem přibližně 15 VP. Ten den však následovaly ještě zápasy proti Srbsku a Estonsku, které nám bohužel tolik nevyšly a v obou jsme prohráli. První den jsme tak zakončili na páté pozici s celkovým ziskem 28.85 VP a podstatnou ztrátou na týmy před námi, stále nás však čekalo ještě 6 zápasů.

Ani do druhého dne jsme však nevkročili správnou nohou, když jsme dopolední program uzavřeli prohrami proti Chorvatům a následně na BBO proti Lotyšům. Po obědě jsme si spravili chuť proti týmu San Marina, které od debaklu zachránila kuriózní povinnost jedné ze soupeřek podstoupit Covid test uprostřed zápasu. Odehráli jsme tak pouze 7 z 12 krabic, výsledek po přepočtu činil lehce přes 18 VP pro náš tým. V tuto chvíli jsme byli šestí, avšak bodově jsme se dotáhli na čtvrté Estonce, kdy tato příčka by nám zaručovala boj o bronzové medaile. Na druhé místo jsme ztráceli necelých 17 VP, což však stále mohlo být v dosahu v posledních třech zápasech. Svou pozici jsme si navíc ještě o něco vylepšili v posledním kole proti Faerským ostrovům, které jsme rovněž porazili.

Třetí den nám zbývaly poslední dva zápasy, kde nás čekaly týmy na průběžných prvních dvou pozicích, tedy Ukrajina a Litva. Cíl byl jasný: pokusit se v přímém souboji dohnat manko přibližně 13 VP, které jsme ztráceli na druhé místo. To by nám zajistilo následné finále o zlato. Začali jsme přesvědčivou výhrou proti Ukrajině, kdy jsme uhráli 15.15 VP. Vyhrála ovšem i Litva, což znamenalo, že v posledním kole jsme potřebovali ještě výraznější zisk VP. V posledním zápase jsme však o jakékoliv naděje na medailové umístění přišli, když jsme pouze remízovali a propadli se z průběžného čtvrtého místa na páté.

Tím jsme byli odsouzeni k zápasu o konečné 5. až 6. místo, ve kterém jsme se utkali s Lotyši. Oba segmenty jsme těsně prohráli, a tím pádem obsadili 6. příčku. Toto umístění pro nás bylo jednoznačným zklamáním, avšak o to větší motivací předvést lepší výkon ve Vilnius Cupu v následujících dnech.


Vilnius Cup

Po skončení Her malých federací byl na programu Vilnius Cup, který byl zároveň konaný jako Velká cena Polska s velice zajímavým cenovým ohodnocením. V pátek se nejprve hrála kvalifikace týmů švýcarským systémem na 8x8 krabic. Našemu týmu se od počátku dařilo a drželi jsme se na předních stolech. V posledním kole jsme se utkali o postup z prvního místa proti týmu Aprés-Bridge Champs, za který mj. nastupoval i pár Auken – Welland. V tomto zápase jsme uhráli necelých 5 VP, což nás v konečném důsledku odsunulo na třetí místo. To nás ovšem nemuselo příliš mrzet, neboť našich celkových 101.94 VP nám zajišťovalo bezpečný postup do nedělního finále, kterého se účastnilo 8 nejlepších týmů. Přenos činila polovina nahraných VP z kvalifikace.

O postup do finále bojoval i mezinárodní tým BRMT s českým zastoupením v podobě páru Milan Macura – Lukáš Teichmann. Nakonec však skončili dvanáctí s velice těsnou ztrátou na desátou příčku, jež by zajišťovala účast v play-off týmů ze sedmého až desátého místa, ve kterém se tyto týmy utkaly o zbylé dvě postupové pozice do nedělního finále.

Týmová soutěž byla další den proložena soutěží párovou, hrálo se 5 kol po 10 rozdáních a zúčastnilo se jí 102 párů. Do turnaje vstoupil nejlépe pár Michal Kopecký – Erik Klemš, kteří se po 2 kolech drželi na velice slušných 59 %. Zbytek soutěže jim však již tolik nevyšel, celkem nahráli 49.03 % a umístili se na 60. příčce. O dvě pozice za nimi se umístil další český pár Milan Macura – Lukáš Teichmann, nahráli 48.64 %. Celkově se tak z českých párů nejlépe umístila dvojice David Vozábal – Jakub Vojtík. Ti se celou dobu drželi kolem 50 % a s výsledným skóre 52.07 % skončili 43. Ani v tomto turnaji tedy nešlo hovořit o výrazném úspěchu kteréhokoliv páru, stále nás však čekalo nedělní finále týmové soutěže.

Finále se hrálo systémem každý s každým mezi zbylými osmi družstvy. Vstoupili jsme do něj úspěšně ranní výhrou nad mezinárodním týmem JAKK a ziskem 15.78 VP. Následovala však série tří porážek, která nás vyřadila z boje o nejvyšší příčky. Následně jsme si spravili chuť výhrou nad polským týmem Braterstva v poměru 15.5 - 4.5 a mohli jsme znovu začít pomýšlet alespoň na peněžitou výhru, kterou bylo odměněno nejlepších 6 týmů. Avšak v posledních dvou kolech jsme museli skousnout dvě výrazné porážky, které pro nás znamenaly konečné osmé místo.

Jakkoliv z našich výkonů převažovalo zklamání po výsledkové stránce, osobně jsem si jako nováček týmu hru i pobyt velice užil. Chtěl bych tímto poděkovat Davidovi i spoluhráčům Erikovi s Michalem za hru a příjemný čas ve Vilniusu a těším se, že se snad brzy zase na nějaké společné zahraniční akci znovu potkáme, třeba tentokrát i ve třech párech.

Jakub Vojtík


Čeští reprezentanti se během Her malých federací představili ve 3 zápasech na BBO. V 5. kole proti Lotyšsku prohráli poměrem 18:37 IMP navzdory následující partii:

Po károvém výnose a zahozeném trefu ze stolu Michal Kopecký trumfl králem srdcovým a srdcí do esa. Následovala 5 piková a nyní těžké rozhodnutí hráče Eastu. Rozhodl se naskočit esem pikovým a čekat na trefový zdvih. 

Vrátil káro do dvojité šikény a nyní přichází kuriózní situace. Tato partie byla zmíněna v Bulletinu. Autor článku popisoval, že vrácením kára postavil obránce hlavního hráče před rozhodnutí: buď snapnout v ruce, stáhnout K pikového a věřit v dubl Q pikovou, nebo zahodit krále pikového a zahrát impas pikový proti trumfům. Jenže tato linie nemůže fungovat - pokud byly karty ze strany BBO operátorů zahrány správně. Po shozu krále pikového a snapu na stole zbývá v listu dummyho pouze jeden trumf, hlavní hráč však stále nemá dotrumfováno. Impas proti trumfům tedy sice může zahrát, ale nedostane se zpět na stůl. Proto jeho jedinou šancí je doufat v dubl Q pikovou, snapnout káro v ruce a pošetřit dva trumfy na stole, aby se jeden z nich stal později vstupem na vypracovanou pikovou barvu.


Na BBO hráli Češi také proti Ukrajincům, které porazili 32 : 13 IMP. Zajímavá byla hned první partie:

Západ vynesl 4 srdcovou. Jakub Vojtík získal zdvih dámou a správně zvolil rozehrání kárové barvy. Pokud si totiž spočítáme zdvihy, je jasné, že kromě 2 srdcových, 2 kárových a 2 trefových musíme získat další 3 zdvihy. V trefech ale získáme určitě pouze dva, v kárech s největší pravděpodobností také, takže král pikový bude třeba za všech okolností. V kárech však máme přídavnou šanci na QJ dubl, resp. jejich vypracování je možné i při dělbě 4-2 s dubl figurou.

Po odehrání tří kol kár W získal zdvih a nastává tato situace: 

Nyní by pro poražení závazku musel West vrátit pik. To se ale nestalo a pokračoval srdcí. Jak je možné nyní závazek splnit? Jakub bohužel další srdci pustil, což bylo v tuto chvíli chybné. Bylo třeba vzít eso srdcové ihned. Následně lze totiž provést kalkulaci. Dle výnosů by mělo být možné rozpoznat, zda má Západ 4 nebo 5 srdcí. Ukázal již KJ v srdcích, QJ v kárech. Pokud má eso pikové, stejně uhraje své vypracované zdvihy. Velmi pravděpodobně ho však nemá, jelikož nezasáhl do dražby (s esem pikovým by měl již 11 bodů). Po získání esa srdcového by hlavní hráč musel odehrát dvě kola trefů a odejít třetím trefem. 

V tuto chvíli může East stáhnout další tref, ale poté musí přijít od esa pikového do listu na stole, kde jsou vypracované také kárové zdvihy. Jakub vpustku zahrál, bohužel vzhledem k tomu, že pustil o jednu srdci víc, nakonec tím pouze ušetřil pád. I to se hodilo vzhledem k tomu, že hlavní hráč na druhém stole naprosto selhal a spadl 3x. Jakubova hra by fungovala za předpokladu, že by se trefy dělily 3-3 a srdce 4-3. Záleží tedy, jaké informace o výnosech a markování byly u stolu k dispozici.

Na předchozím obrázku je zjevné, že pokud Západ včas zahraje pik, závazek bude vždy poražen. A to z důvodu, že v době případné vpustky by linka E-W měla již navíc zdvih na Q pikovou.


Výsledky

Vítězem ESFG 2021 se stal tým Ukrajiny.


Na 2. místě skončil tým Litvy.


Bronzovou medaili si odvezl tým Srbska.

Výsledky ESFG

Vilnius Cup - výsledky týmové soutěže

Vilnius Cup - výsledky párové soutěže s MP hodnocením

Vilnius Cup - výsledky párové soutěže s IMP hodnocením

Děkujeme partnerům za podporu propagace bridže, organizace soutěží a účasti našich reprezentantů na mezinárodních turnajích.

Staňte se i Vy naším partnerem! Podpořit můžete libovolný projekt, turnaj či skupinu hráčů. 

Národní sportovní agentura
Moravskoslezký kraj
Funbridge
Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy
Česká Asociace Univerzitního Sportu
TENAK holdings
Bridgescanner